36 معماری عجیب و فانتزی برای ساختمان (قسمت اول)

در صوفیا، بلغارستان، ساختمان عظیمی وجود دارد که شبیه حلزون است. قیمت اجرای سیستم سازه های گوناگون به متریال مورد نیاز در ساخت آن متراژ و تعداد طبقات بنا و دستمزد پیمانکار بستگی دارد. به دلیل نمای رنگارنگ آن، خانه به نظر میرسد از کارتون کودکان، بیرون آورده شده است. این ساختمان قرار بود نمادی از دنیای مدرن باشد که فرهنگ، هنر، فناوری نوآورانه و تجارت را با هم ترکیب کرده و مطمئناً در این کار موفق شده است. که جهت اجرا در نما، سقف، کف، دیوار و… و به همین دلیل هیچ تضمینی مبنی بر علمی بودن ساخت آن وجود ندارد.در این سازه ها، دیوار ها بارهای قائم را تحمل می کنند و کلاف و شناژ های قائم و افقی دیوار ها و سقف را به یک دیگر متصل نموده و بار سقف را بر روی دیوار ها توزیع می کنند. سازه های بتنی در همه ی شرایط های آب و هوایی مقاوم بوده و اگر پوشش بتن به خوبی اجرا شود، نم و رطوبت هیچ آسیبی به آن ها وارد نخواهد کرد. علاوه بر دفاتر شرکتهای صنایع مختلف (مالی، IT، بهداشت، رسانه)، خانه کج، میزبانی جشنوارهها، کنسرتها، نمایشگاهها، کنفرانسهای مطبوعاتی و غیره را بر عهده دارد و عاشقان فرهنگ و سرگرمی را به این مکان، جذب میکند.

معماری این ساختمان با رنگهای روشن، چه در بیرون و چه در داخل، تاثیرات مثبتی بر ناخودآگاه انسان میگذارد و فضایی آرامشبخش و سرگرم کننده ایجاد میکند. به این ترتیب، بازدید کنندگان، در مورد زیست شناسی انسان از طریق هر دو عنصر معماری آموزشی و معماری سرگرم کننده، مطالب را یاد میگیرند. در معماری هتل هم در بیرون و هم در داخل، شگفتیهایی از جمله دیوارهای کج، سقفهای منحنی، برج کلیسای جامع و پنجرههای زیگزاگی را مشاهده میکنید. دلیل این مسئله این است که افراد در بر خورد با یک بنا در نگاه اول، نمای آن را مشاهده نموده و تصویر کلی از حجم بنا، به دست می آورند. سازه فلزی: در ساخت سازه فلزی از متریال اصلی فلز یعنی (فولاد) استفاده می شود و اتصال هایی که در آن به کار می روند از نوع پیچی، جوشی و پرچی هستند. برای ساخت سازه صنعتی از روش هایی نظیر LSF، TCF، ICF و B & N استفاده می شود. سازه صنعتی به عنوان یک سازه مستقل در نظر گرفته نمی شود؛ چون یا از نوع اسکلت بتنی، اسکلت فلزی و یا ترکیبی از این دو موارد می باشد. خانه پیانو در سال 2007 و براساس طراحی دانشجویان معماری در دانشگاه صنعتی Hefei ساخته شد.

از این طرف عمر آن ها نسبت به بقیه سازه ها بیشتر است. انتخاب می شوند، از این طرف باید با در نظر گرفتن فاکتور های مهم سازه ای مناسب طراحی و اجرا نمود.سازه های متداول در کشور شامل سازه های سنتی، بتنی، فلزی، آجری، چوبی و صنعتی می باشند که ما در این مقاله از وحید صلاحی به معرفی آن ها می پردازیم. قسمت بیرونی معماری ساختمان مانند نمای بدن یک انسان نشسته است و با یک ساختار فایبرگلاس به منظور شبیهسازی قسمت داخلی بدن واقعی انسان ساخته شده تا از طرف دیگر، جالبتر به نظر آید. معماری این بنا توسط معمار، “مایکل اوسری” طراحی شده است تا به نظر برسد در اثر شرایط آب و هوایی شدید، از مکانی برداشته شده و در جای دیگری، روی یک ساختمان موجود، سقوط کرده است! خانهای در میان ابرها، مکانی را برای گذراندن تعطیلات در Thorpeness ،Suffolk، انگلستان ارائه میدهد. معماری خانهای به شکل کفش، واقع در Hallam، پنسیلوانیا، آمریکا، یک ماکت با ارتفاع 25 فوت است. دفتر مرکزی شرکت Longaberger یک ساختمان هفت طبقه، 180000 فوت مربع است که شکل بزرگترین فروشنده شرکت، “Basket Market Market” را شکل میدهد. ارتفاع این خانه، 70 فوت است و دارای 5 اتاق خواب، 3 حمام و اتاق در طبقه بالایی است که منظره ای عالی را ارائه میدهد.

معماران معروف، خانم و آقای “سوزوتیکی” در ساختن این ساختمان که از نظر فیزیک مخالف است، از نقاشیهای Jan Marcin Sancer، تصویرگر لهستانی بیش از 200 کتاب و مجله کودک، استاد آکادمی هنرهای زیبا در ورشو استفاده کردند. نه تنها ظاهر معماری این ساختمان غیر معمول است، بلکه فعالیتهایی که بازدید کنندگان میتوانند در این موزه آزمایش کنند نیز ویژه هستند. موزه Corpus اولین موزه تعاملی زیست شناسی انسانی است که در نزدیکی Oegstgeest (بین آمستردام و هاگو) در هلند واقع شده است. معماری این بنا از همکاری بین طراحی “فرانک گری” و “Zahner” در ساختارهای منحنی ساخته شده است. این ساختمان دارای 68 پله است اما از آنجا که پلهها ارتفاع بسیار کمی دارند، در بین هر طبقه رفت و آمد در داخل خانه، راحت است. نام این ساختمان اصلی از معماری باروک جدید الهام گرفته از ظاهر آن است که شبیه دو رقصنده است. یا شاید هم ممکن است به زودی به بعضی از مکانهای گردشگری جهان مسافرت کنید، بنابراین نباید تماشای ساختمانهایی را با معماری فانتزی و شگفتانگیز از دست بدهید. خانه کج با معماری ناموزون و منحنی (یا Krzywy Domek همانطور که در شهر Sopot، لهستان مشهور است) مشتریان شخصی و تجاری را در خود جای میدهد.

تعداد طبقات در این سازه ها در هر شرایطی حداقل دو طبقه با ارتفاع ۸ متر از سطح زمین تعیین شده و در طراحی و اجرای پلان معماری تمام محدودیت ها و ضوابط باید مورد توجه قرار بگیرند. سازه سنتی: بر خلاف سایر سازه ها ساخت سازه سنتی بیشتر از اینکه طبق محاسبات علمی صورت گیرد، بر مبنای تجربه بوده و تمام آیین نامه های اجرایی و محدودیت های مربوط به آن طبق آمار و تجربه شکل گرفته اند.تعداد طبقات در این سازه ها در هر شرایطی حداقل دو طبقه با ارتفاع 8 متر از سطح زمین تعیین شده و در طراحی و اجرای پلان معماری تمام محدودیت ها و ضوابط باید مورد توجه قرار بگیرند. هنرمند و مجسمه ساز هلندی، “دریس کرای کمپ”، این ساختمان های آینده را در اواخر دهه 1970 طراحی کرد و در سال 1984 ساخته شدند. معماری خانه حلزون توسط معمار محلی، “سیمئون سیمئونف” طراحی شد و 10 سال زمان آن طول کشید. این، یک عنصر نمادین از منظره پراگ معرفی شد که بانک ملی جمهوری چک، در سال 2005 ، یک سکه طلا با نقوش خانه رقصان به عنوان سکه نهایی سری “قرن 10 معماری ” صادر کرد. این موزه در سال 2000 توسط بنیانگذار مایکروسافت، “پل آلن” تاسیس شد و بسیاری از نمایشگاههای فرهنگی و ایستگاههای فعالیت تعاملی را در خود جای داده است.

معماری عجیب برج مانند آن، نمادی از هدف اصلی ساختمان است؛ ذخیره آب برای روستای سایت senaghsh تورپنس. بارزترین عنصر عجیب و غریب در مورد معماری ساختمان تئاتر و موزه Dalí این واقعیت است که این نما توسط یک سری تخمهای غول پیکر در صدر قرار دارد. معماری این خانه عجیب و فانتزی به شکل یک پوسته گوش ماهی دریایی است و توسط معمار “خاویر سنوسیاین” ایجاد شده است؛ او بسیار دوست دارد آن را قطعهای از “Bio-Architecture” با الهام از آثار معماران معروف مانند “آنتونی گائودی” یا “فرانک لوید رایت” بنامد. بازدید کنندگان میتوانند اتاق نشیمن واقع در انگشت پا، آشپزخانه واقع در پاشنه کفش یا دو اتاق خواب واقع در مچ پا را تماشا کنند و از معماری آن شگفتزده شوند. این ساختمان 5 طبقه دارای لبهها، گوشهها و دیوارهای راست نیست و کاملاً از مواد سازگار با محیط زیست ساخته شده است. نام ساختمان فیل واقع در Phaholyothin Road و Ratchadaphisek Road در بانکوک، تایلند، کاملاً توصیف شده و معروف است.

این معماری، یک ساختمان به شکل فیل است که حاصل همکاری دکتر Arun Chaisaree و معمار Satrabhandhu Ong-ard است. انواع سازه های ساختمانی : انتخاب نوع سازه از جمله تصمیم های بسیار مهمی است که سازندگان و مهندس ها باید با دقت نسبت به آن اقدام کنند. در حال حاضر به دلیل نوسانات بالای قیمت پروفیل های فولادی، بیشتر سازندگان ترجیح می دهند از این سازه استفاده کنند. اسکلت اصلی این نوع ساختمان ها آجری بوده و برای ساختن سقف نیز از پروفیل های فولادی و آجری به صورت طاق ضربی استفاده می شود. گاهی نیز سقف تیرچه بلوک برای این سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختمان هایی با سازه های آجری برای مقابله با نیروهای جانبی مانند زلزله باید از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقف استفاده گردد.هم چنین در این سازه ها معمولا دیوار های حمال در طبقات مختلف بر روی یک دیگر قرار می گیرند و اغلب جدا کننده های فضا نیز همین دیوار های حمال می باشند.

این ساختمان واقع در اوهایو، آمریکا، ایده Dave Longaberger، بنیانگذار شرکت The Longaberger، تولید کننده و توزیع کننده آمریکایی است؛ محصولات او سبدهای چوب افرا دستباف و سایر محصولات خانگی و سبک زندگی هستند. این کار توسط فروشنده کفش “Mahlon Haines ” در سال 1948 به منظور تبلیغ محصولات شرکت خود ساخته شده است. به طور معمول، دفتر مرکزی 1000، جزئی از ساختمان شناخته میشود؛ دفاتر کاری بانکهای مختلف لیتوانیایی را در خود جای داده است. نمای بیرونی این سازه از 4500 قطعه شیشه ساخته شده است که تصویر یک اسکناس غول پیکر لیتوانی (یک اسکناس 1000 تایی از واحد پول لیتوانی) درست مثل یک معمای بزرگ را ایجاد میکند. سبد غول پیکر برای این ساختمان طراحی شده است تا کل دفاتر شرکت را در خود جای دهد. نمایشگاهها و فعالیتهای موجود در این ساختمان شامل تجربه یک زمین لرزه در مقیاس 3/5 ریشتر، ایجاد تصاویر سه بعدی از بدن شما بر روی یک دیواره غول پیکر ساخته شده از 40000 پین پلاستیکی، نواختن یک پیانو غول پیکر با پریدن از یک کلید به کلیدی دیگر، تجربه صفر گرانش و غیره. تجربه منحصر به فرد با استفاده از فناوریهای مدرن فراهم شده است که جلوهها و صداهای سه بعدی را برای توضیح همه جنبههای عملکردی بدن انسان فراهم کند.

همانطور که از نام این معماری پیدا است، این ساختمان، هم یک تئاتر است و هم یک موزه که میزبان بسیاری از نقاشیها، مجسمهها، کلاژهای سه بعدی و سایر نتایج تخیل او است. هتل مارکوس ریسکال، واقع در السیگو، اسپانیا، محصول تخیل “فرانک گری”، معمار آمریکایی – کانادایی است. هتل مارکوس ریسکال دارای 43 اتاق و سوئیت برای پذیرای از میهمانان است. یکی از خلاقانهترین معماری ساختمانهای جهان، کتابخانه کانزاس سیتی است که در کانزاس سیتی در ایالت میسوری آمریکا واقع شده است. کتابخانه سیتی کانزاس توسط معمار “برایان م. فین” طراحی شده است و یکی از زیباترین و خلاقانهترین معماریهای جهان است. عناوین نمایش داده شده، توسط خوانندگان کانزاس سیتی پیشنهاد شده و سپس توسط هیئت امنای کتابخانههای عمومی کانزاس سیتی انتخاب شدهاند. نمای خارجی با مضمون موسیقی، هیچ ارتباطی با هدف ساختمان ندارد، زیرا نمایشگاههایی برای نمایش نقشههای مختلف شهری و پروژههای عمرانی منطقه برگزار میشود در این ساختمان، ارائه میگردند.

این دو فرد، با نامهای کامل “Fred Astair” و “Ginger Rogers”، دو رقصنده مشهور بودند؛ اما معمار این ساختمان با شعار “هالیوودی آمریکایی را به پراک، راه ندهید!”، این بنا را معرفی کرد! این ساختمان ممکن است خندهدار به نظر برسد، اما به عنوان یکی از زیباترین معماریها در نظر گرفته میشود؛ البته باید عنوان کرد، پس از ساخت، مقام چهارم را در لیست “20 آسمان خراش بینظیر در جهان” ساخته CNNGo به دست آورد. یکی از راه های شناخت انواع سازه های ساختمانی مدرن، بررسی نحوه ساخت آن ها است. معماری خانه پیانو، واقع در استان آنهویی، چین، در واقع از پیانو و بنایی به شکل ویولن تشکیل شده است. معمار جوان لیتوانیایی، Rimas Adomaitis، بنایی بسیار غیرمعمول را به حومه Kaunas معرفی کرد. ویژگیهای معماری جدید این ساختمان شگفتانگیز در داخل ساختمان ادامه دارد؛ چیزی که به عنوان کفپوشهای مرمر، یک پله بزرگ و یک پیانو پخش کننده آهنگ در دهلیز ساختمان، شاهد هستیم.

برخی از عناوین نمایش داده شده در ساختمان کتابخانه پرفروشترین ژانرهای مختلف ادبی هستند: “وینی پو” از AA Milne” ،451 Fahrenheit” توسط Ray Bradbury، “صد سال تنهایی” توسط گابریل گارسیا مارکز، “Catch-22” توسط جوزف هلر، “ارباب حلقهها” توسط JRR تالکین”رومئو و ژولیت” توسط ویلیام شکسپیر و غیره. به عنوان مثال، میتوانید ابزارهای دستی را با ابزارهای مختلف، کشف کرده و قبل از ارتباط با مخاطبان، موسیقی مجازی را اجرا کنید. این ساختمان به عنوان یک ساختمان اداری در نظر گرفته شده است و برای عموم مردم باز نیست؛ اما در طبقه 7 ، رستورانی وجود دارد که میتوانید از آن دیدن کنید و در عین حال از چشمانداز زیبای شهر لذت ببرید. ” را مشاهده کنید. شیشه چند رنگ موزائیکی شگفتانگیز را در محیط زندگی مشاهده میکنید و درختان واقعی که در اطراف یک فضای منحنی، رشد کردهاند! به هر حال، ما در این مطلب که در دو قسمت تهیه کردهایم به 36 معماری زیبا و غیر معمولی اشاره میکنیم.