۴۵ درصد از درآمد خانوار ایرانی صرف تأمین مسکن میشود

گرایش عمران-نقشهبرداری: این گرایش، قدری جزئیتر است و صرفا به مطالعه مباحث مربوط به نقشهبرداری به منظور تعیین پستیها و بلندیهای منطقه پیش از شروع عملیات ساخت و ساز میپردازد. برای همین است که در ایران اکثر ساختمان های احداث شده زیر حد استاندارد و معیارهای ساخت و ساز هستند. در ایران برای طراحی ساختمان از نرم افزارهای غیر استاندارد و با درصد خطای بالا بهره می گیرند. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: نظام مهندسی یرای ساخت یک ساختمان یکی از ارکان محسوب میشود و شهرداریها، وزارت راه و شهرسازی، سرمایهگذاران، مالکین، بهره برداران و مردم از دیگر ارکان برای ساخت ساختمان به شمار میروند. این رشته بیشترین ظرفیت پذیرش را در بین گرایشهای مختلف مهندسی عمران در دانشگاههای کشور دارد و به نوعی عموم مردم رشته مهندسی عمران را با این گرایش میشناسند. سایر گرایشهای این رشته به نسبت جدیدتر هستند. فارغالتحصیلان گرایشهای مدیریت منابع آب، سازههای هیدرولیکی و سازههای دریایی نیز میتوانند در وزارتخانه نیرو مشغول به کار شوند و افرادی که در زمینه گرایش محیط زیست تحصیل کردهاند توسط سازمان حفاظت محیط زیست جذب مشاغل مرتبط میشوند. همچنین، افرادی که علاقه به ساخت و ساز و طراحی سازهها و ساختمانها دارند به این رشته گرایش خواهند داشت.

قادری با بیان اینکه فعالان اقتصادی و صنعتگران در عرصههای مختلف صنعت ساختمان از استانهای مختلف در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: برگزاری این نمایشگاه فرصتی فراهم میکند که عقب افتادگیها را نسبت به استان های دیگر جبران کنیم. شکیب ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم وظایف خود را در بحث طراحی، نظارت و اجرا و برقراری تعاملات با دستگاه های دیگر به خوبی عمل کنیم تا بتوانیم ساختمانها را به بهترین شکل ممکن در اختیار بهرهبرداران قرار دهیم. ما هم وظیفه خود می دانیم که در کنار بسیج باشیم و از ظرفیت و پتانسیل بسیج به نحو مطلوب استفاده کنیم. دانستن مسائل موجود در این صنعت به ایجاد درک بهتر از صنعت ساختمان سازی در کشورمان کمک می کند. برای اینکه این صنعت در ایران با استاندارد های روز دنیا پیشرفت کند باید ابتدا بتواند مشکلات و موانعی زیادی را از میان بردارد. مجری طرح برای اینکه بتواند بیشترین سود را از ساختمان ببرد مصالح و آهن آلات بی کیفیت و ارزان با قیمت میلگرد پایین را برای کل ساختمان برآورد می کند. سایت مرکز آهن اطلاعات دقیقی از قیمت ها در اختیار شما قرار میدهد و می توانید یک برآورد دقیق از هزینه ها داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا صفر تا صد ساختمان سازی را آموزش ببینید.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: این نمایشگاه یکی از نمایشگاههای خوب استان فارس محسوب میشود و یکی از جاهایی که میتواند به عنوان یک کانال ارتباطی خوب و مطمئن با فعالان اقتصادی باشد مجموعه نمایشگاهها است. طراحی در این صنعت خود دارای دو زیر مجموعه روش طراحی و آیین نامه است. شاید نمونه بارز ایرادات صنعت ساختمان سازی در بخش نازک کاری، زلزله کرمانشاه باشد که علیرغم برجای ماندن اسکلت بسیاری از ساختمان ها شاهد فروریختن دیوارها و تلفات جانی بودیم. ولی اتفاقی که به هنگام اجرای طرح به وجود می آید با معیارهای طرح همخوانی ندارد و یک مجری طرح بی صلاحیت به جای استفاده از مصالح خواسته شده در طرح، از مصالح بی کیفیت مثل تیرچه های پیش ساخته در کارگاه های غیر استاندارد، آهن متفرقه و بتن غیر استاندارد استفاده می کند. مقالات ساختمانی که در حوزه صنعت ساختمان سازی در ایران نوشته شده اند ثابت می کنند که این صنعت بسیار جای پیشرفت دارد. بعد از آن بتن ریزی درون قالب ها صورت می گیرد و تا زمان خشک شدن باید قالب ها در جای خود ثابت بمانند. روزانه میلیون ها ساختمان در ایران ساخته می شوند که هر کدام برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به شرایط کنونی، سازمانهای مسئول مانند سازمان حفاظت محیط زیست، شیلات و شهرداریها، مرتباً به منظور برطرف کردن مشکلات محیط زیستی کشور، اقدام به برنامهریزی و صرف بودجه برای ارائه و اجرا طرحهای کاربردی و مرتبط میکنند؛ مسئلهای که سبب شده، بازار کار فارغالتحصیلان گرایش مهندسی محیط زیست به خاطر آن رشد قابل توجهی را تجربه کند. به گزارش خبرنگار ایرنا؛ حمزه شکیب روز جمعه در نشست با رییس سازمان بسیج مهندسی فارس که در حاشیه برگزاری نمایشگاه بینالمللی صنعت ساختمان ترتیب یافت اظهار کرد: ایده بسیار خوب و کار حرفه ای توسط سازمان بسیج مهندسین انجام شده این است که نظام مهندسی تنها سازمان نظام مهندسی نیست بلکه این سازمان نقش مهمی در ساختمانسازی دارد و محصولی که ارائه میدهد ساختمان است. محاسبات این کار آنقدر مهم است که فقط مهندس سازه قادر به انجام آن است. در این زمینه تنها بر اساس فشارهایی که هیئتهای وقت آوردهاند، ساختمانها ثبت شدهاند که ما به دلیل عدم ورود جدی به موضوع، نظری در مورد استحکام و ساخت آنها نداریم. بهتر است شخص مطمئنی برای این کار انتخاب شود چراکه انتخاب پیمانکار بی کفایت میتواند باعث افزایش هزینه های اضافی و ساخت یک سازه ضعیف شود. بدون شک این مجموعه ها به ما دید جدیدی میدهد و باعث تثبیت جایگاه فارس در کشور میشوند.

در این مرحله داخل گود را به لایه ده الی پانزده سانتیمتری از بتن مگر پر می کنند. بعد از تکمیل سقف هم نمای ساختمان به عنوان آخرین مرحله ساخت و ساز اجرا می گردد و بعد از تمیز کردن محل، ساختمان آماده به مالک آن تحویل داده می شود. به عنوان مثال، نرمافزار اکسل، پرکاربردترین نرمافزار تهیه گزارشنویسی و تهیه جداول عددی در اغلب پروژههای عمرانی است. وی با اشاره به اینکه تنها پروژههای عمرانی ادارات وارد چرخه نظام مهندسی نمیشوند، تاکید کرد: با دخالتهای خارج از ضوابط، در موضوع پروژههای مشارکتی این اتفاق افتاده است. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجانغربی، با اشاره به اینکه تنها پروژههای عمرانی ادارات وارد چرخه نظام مهندسی نمیشوند، تاکید کرد: با دخالتهای خارج از ضوابط، در موضوع پروژههای مشارکتی این اتفاق افتاده است. همچنین مباحثی از جمله ایجاد پایداری شیبها و گودبرداریها با استفاده از روشهایی مانند میخکوبی، انکراژ، دیوارهای مسلح شده با ژئوسنتتیک و غیره، تحلیل و طراحی سدهای خاکی، پیهای عمیق و نیمهعمیق، بهسازی خاک، آزمایشهای درجا پیش از اجرای پروژههای عمرانی از موارد مورد مطالعه در این گرایش هستند.

سازه: هدف از مهندسی سازه، تحلیل رفتار اجزای تشکیلدهنده سازه و مدل نمودن المانها تحت بارهای سایت senaghsh استاتیکی است. یکی از مهمترین مهارتهای مورد نیاز برای موفقیت و پیشرفت در مهندسی عمران، تسلط بر روی نرمافزارهای عمومی و تخصصی است. از آنجاییکه رشته مهندسی عمران یک رشته کاربردی و اجرایی است، لذا گذراندن دروس دانشگاهی با موفقیت به تنهایی برای دستیابی به موقعیتهای مناسب شغلی کافی نیست. مهندسی محیط زیست: از آنجاییکه امروزه مباحث مربوط به حفاظت از محیط زیست و بقای کره زمین در سراسر دنیا بسیار مورد توجه هستند، این گرایش مهندسی عمران نیز بیش از پیش مورد استقبال فارغالتحصیلان کارشناسی مهندسی عمران قرار دارد. قبل از اقدام به تهیه نقشه ابتدا باید مدارک زمین را به شهرداری بفرستید تا آنها را تایید و یک دستور تهیه نقشه برای شما تعیین کند که شما با توجه به آن موظف هستید نقشه خود را طراحی کنید. عمق گودبرداری با توجه به تعداد طبقات و میزان بار وارده بر پی ساختمان تعیین می شود.

هر دوی این اسکلت ها اگر با توجه به معیارها و استانداردهای روز دنیا اجرا شوند ایمنی خوبی برای کل سازه به وجود می آورند. این مراحل با وجود کوچک بودن اما بسیار برای ساختمان مهم هستند و هر گونه خطا و نقص در اجرای آنها ایمنی سازه را پایین می آورد. بعد از خشک شدن، کف خانه را با موزاییک، کاشی یا هر چیز دیگری می پوشانند و سپس آب بندی می کنند تا از استحکام آن مطمئن شوند. صنعت ساختمان سازی در ایران باید بتواند به حقوق هر دو گروه از شهروندان احترام بگذارد. در صنعت ساختمان سازی کارها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در مبحث ساختمان سازی حقوق شهروندی به دو دسته تقسیم می شوند. برخی متخصصان در این صنعت ساختمان ها را از نظر ارتفاع آنها دسته بندی می کنند. بدین صورت که ارتفاع بلندترین و کوتاهترین دیوارها مشخص و با گچ و ماله مسطح می شوند. وی ادامه داد: در این نمایشگاه همه طیفها هم عرضه کننده کالا و خدمات و هم تقاضا کنندگان حضور دارند و در این تعاملات، ارتباطات و بازدیدها توانمندیها و کاستیها مشخص میشود.

البته دیوارهای پیش ساخته هم از استحکام بیشتری برخوردار هستند و هم عایق صوتی و حرارتی بهتری نسبت به آجر به شمار میروند. از این جهت لازم است یک دانش درست از قیمت آهن آلات آن هم از طریق مرجع معتبری مانند سایت مرکز آهن کسب شود. یکی از مهمترین تفاوت های این دو اسکلت در قیمت و هزینه آنهاست و از آنجا که قیمت آهن از بتن بیشتر است بنابراین اسکلت بتنی برای سازندگان اقتصادی تر به نظر میرسد. ساختمان در واقع سازه ای است که از مصالحی همچون آجر، سنگ، بتن، آهن و غیره ساخته می شود و میتواند فضا را به دو قسمت درون و بیرون تقسیم کند. ابتدا با استفاده از قالب های چوبی محلی که باید بتن ریزی شود را قالب بندی می کنند. پروژههایی نظیر مجتمعهای تجاری ترک مال، اوریاد، سیتادیوم، منازل ساخته شده توسط بنیاد مسکن در روستای جانوسلو و برخی دیگر از دیگر پروژهها شامل این موارد است که اطلاعاتی از آنها نداریم و بدون مجوز ساخته شدهاند و مکاتبات را انجام دادهایم که باید توسط سازمان تاییدیه دریافت میکردند. پروژههایی نظیر مجتمعهای تجاری ترک مال، اوریاد، سیتادیوم، منازل ساخته شده توسط بنیاد مسکن در روستای جانوسلو و برخی دیگر از پروژهها شامل این موارد است که اطلاعاتی از آنها نداریم و بدون مجوز ساخته شدهاند و مکاتبات را انجام دادهایم که باید توسط سازمان تاییدیه دریافت میکردند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت انجام هرگونه تخلف، شهرداری شما را ملزم به پرداخت جریمه نقدی می کند و اگر تخلف خیلی شدید باشد امکان باطل شدن پروانه ساخت یا دستور تخریب بخش تخلف شده ساختمان از طرف شهرداری وجود دارد. به خصوص اگر زمان کافی در اختیار مهندس وجود نداشته باشد، نتیجه طراحی خیلی مطلوب نخواهد شد. لازم به ذکر است که در طول فرایند ساختمان سازی به کارگران زیادی نیاز است و مصالح زیادی به خصوص آهن آلات مصرف می شوند تا یک سازه به شکل نهایی خود درآید. پس از انتشار خبری از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجانغربی در خصوص دریافت نکردن مجوز پایان کار برای برخی مجتمعهای تجاری در ارومیه، بخشی از جلسه علنی شورای شهر ارومیه به این موضوع و بررسی وضعیت اتمام کار مجتمعها اختصاص یافت. این آرماتوربندی در این بخش بسیار حیاتی و مهم است زیرا کل ساختمان قرار است بر روی آن بنا نهاده شود پس باید با دقت و ظرافت انجام گیرد. پس از آن دوره و ایجاد ثبات نسبی در کشور، بازار کار رشته مهندسی عمران قدری کوچکتر شده است و بیشتر گرایش به سمت مباحثی مانند مهندسی محیط زیست، مدیریت منابع آب و فاضلاب، مدیریت ساخت و مواردی از این قبیل رفته است.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: بسیج کشور هم در حال انجام برنامهریزی و برقراری ارتباطات فرهنگی هستند تا بتوانند این مطالبه گری را از مردم ایجاد کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، صبح روز هشتم تیرماه و در جریان برگزاری نشست رسانهای رئیس و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجانغربی بود که «امیرحسین مرادزاده» در کسوت رئیس این سازمان فنی و مهندسی، در سخنانی با اشاره به وضعیت نامشخص برخی مجتمعهای تجازی مشارکتی ساخته شده در سطح شهر ارومیه، اظهار داشت: یکی از مشکلات این عرصه، پروژههای مشارکتی است. این لایه بتن، بار وارده از سازه را تحمل می کند و اجازه نشست کردن ساختمان را نمی دهد. مشکل صنعت در بخش خصوصی است که ضوابط خاصی برای انتخاب مجری طرح وجود ندارد و اکثرا برای پرداخت هزینه کمتر از استخدام افراد متخصص اجتناب می شود و افراد بی صلاحیت برای اجرای طرح انتخاب می گردند.