۱۱ مورد از برترین معماری ساختمان های ایران

در سوی دیگر، آسانسور یکی از اصلی ترین ارکان معماری تجاری است چرا که همه افراد قادر به بالا و پایین رفتن بین طبقات از طریق پلکان نیستند. در هر حال به نسبت یک ساختمان مسکونی، در یک ساختمان تجاری افراد بیشتری تردد میکنند. پزشک می تواند خطاهای خود را دفن کند، اما معمار نمی تواند به ببینده خود بگوید این خطا را نبین. بنابراین نمی توان یک راهروی کوچک برای یک ساختمان بزرگ در نظر گرفت. با کمک گرفتن از فضایی که در طول روز توسط نور طبیعی روشن می شود و نقاطی که نقطه کور محسوب می شوند و نور کافی ندارند، بهتر می توان مشخص کرد نورهای داخلی چگونه و در چه نقاطی قرار بگیرند. نور طبیعی نیز با تعبیه کردن پنجره های بزرگ در جهت درست ساختمان ایجاد می شود. هرچقدر هم یک ساختمان تجاری از نور طبیعی بهره مند شود، باز هم ساعاتی از روز است که نور کافی برای روشن کردن فضای بزرگ یک ساختمان تجاری وجود ندارد، بنابراین علاوه بر نور طبیعی باید از نورهای داخلی نیز استفاده کرد. دلیل استفاده از این چهارچوب ها مقاومت بالای آن ها است و این امکان را به سازنده می دهد تا بتواند ساختمان بلندتری بسازد.

از این رو، دقت این روش پایین است. در این روش سازه طوری طراحی میشود که با ایمنی مشخصی، تحت هیچ یک از شرایط نامساعد بارگذاری به هیچ یک از حالات ویژه که در اصطلاح «حالت حدی» نامیده میشود، نرسد. این معمار کانادایی به دلیل طراحی وساخت بناهای خاص در دنیا معروف است. در این مورد، رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان الزامی است. ورودی یک ساختمان تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین باید در نظر داشته باشید فضای بیرونی یک ساختمان تجاری باید هماهنگی کافی با فضای داخلی و کسب و کارهای آن داشته باشد. با توجه به اینکه چقدر یک ساختمان تجاری بزرگ است، باید فضایی به پارکینگ آن اختصاص یابد. طراحی بهینه سازه که خود به سبک سازی ساختمان و کاهش چشمگیر هزینهها میانجامد. اما اگر معمار کار نه چندان خوب ارائه دهد برای صد سال نام بدی از خود به جای گذاشته است. به لحاظ فنی، تصمیمات یک معمار بر ایمنی عمومی سازه تأثیر میگذارد. برای مثال پل طبیعت در تهران که طراح آن “لیلا عراقیان ” مهندس معمار زن ایرانی است که هنگام طراحی این اثر تنها ۲۶ سال داشته است. این خانه در لواسان است.

به نوشته این گزارش برخی از این ساختمان ها مورد توجه رسانه های خارجی قرار گرفته و می تواند. بنابراین سالن و راهروها باید با توجه به تعداد پیش بینی شده افرادی که در ساختمان تردد می کنند بزرگ یا کوچک در نظر گرفته شود. معماری بر پایه فلز و یا بتن نیست، عنصر شگفتی پایه و اساس این هنر است. من معتقدم معماری، هنر واقعیت گرایی است. برای رسیدن به هنر باید از پایه و اساس شروع کرد. 360 درجه وجود دارد، پس چرا به یکی چسبیدیم؟ با توجه به اینکه ساختمان تجاری چه نوع هویتی دارد، انتخاب رنگ ها متفاوت خواهد بود. افرادی که این ورودی را می بینند باید بیشتر ترغیب به وارد شدن به ساختمان شوند. علاوه بر مشتریان که وارد یک ساختمان تجاری می شوند، افرادی که در آن مشغول به کار هستند نیز نیازهایی دارند. همه چیز باید متناسب با هم باشند و پیش از ساخت، رفت و آمد و حداکثر افرادی که می توانند در این فضا تنفس و تردد کنند پیش بینی شوند. گاهی در این فضای بیرونی یک کافه تریا نیز قرار می گیرد تا افراد تا جای ممکن دیرتر این ساختمان را ترک کنند. افراد پس از گشتن در محیط داخلی این ساختمان می توانند در فضای بیرونی آن به استراحت و گاها تصمیم گیری بپردازند.

فروشگاه های مختلف نیاز به تهویه و نور دارند که باید در ساخت اولیه در نظر گرفته شود. همچنین ساختمانی تجاری تفاوتهای زیادی هم با معماری یک ساختمان اداری دارد؛ چراکه در یک محیط اداری تنوع فضاهای مورد نیاز برای انجام امور مختلف بالاتر است. به عنوان مثال، در مورد طراحی ساختمانهای اداری، وجود سیرکولاسیون مناسب اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا رفت و آمد در این ساختمانها به میزان زیادی صورت میگیرد. زیرا در مورد اسکلت فولادی دقت و ظرافت کار بالاست و همچنین سرعت پیشروی و روند کار نیز بیشتر است. در نظر گرفتن اصول اساسی در جهت تأمین فضای هرچه بیشتر و مفیدتر در سازه ساختمان. اجزای مختلف سازه و اتصالات آنها باید چنان سازماندهی شوند که انسجام و پایداری کلی سازه تأمین شود. با توجه به اینکه در سازههای اداری، تجاری و ورزشی فضا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اجرای دالهایی مانند سقف یوبوت به تأمین فضای بیشتر (به دلیل حذف ستون) کمک شایانی میکند.

نقشهکش، نقشهبردار ساختمان و مهندس سازه از دیگر عواملی هستند که در فرایند طراحی ساختمان، از ابتدای کار تا تأیید نهایی طرح، به آنها نیاز است. رنزو پيانو در سال 1937 در جنوآ ، ايتاليا در خانواده ای معمار به دنيا آمد. دانِيل ليبسکيند در سال 1946 در لهستان به دنيا آمد. هرچند در برخی مواقع، یک ساختمان تجاری می تواند واحدهای اداری نیز داشته باشد و به نوعی این دو ساختار با هم ترکیب می شوند. همچنین گاهی در طبقات بالاتر یک ساختمان تجاری، واحدهای اداری ساخته می شود که با توجه به اینکه پلان اولیه آن ها متفاوت از پلان کلی ساختمان تجاری است باید آن ها بر اساس اصول طراحی ساختمان اداری ساخته شوند. فاکتورهای مهم، مراحل و روند گام به گام این پروسه در ادامه بیان شده است. محاسبۀ صحیح همۀ این نیروها نیز از دیگر مسائل مهم است. یکی از کارهای او crystal cathedral است که در اورنج کانتی قرار دارد. یکی از مهم ترین نکات در معماری تجاری، در نظر گرفتن نکات ایمنی ساختمان است. ظاهر ساختمان تجاری همیشه یکی از پرچالش ترین قسمت های معماری تجاری محسوب می شود. این کار موجب می شود این ساختمان چهره زیباتر، دلنشین تر و صمیمانه تری به خود بگیرد و تردد در آن با خستگی و کسالت همراه نباشد.

خط مستقیم برای انسان است و خط منحنی متعلق به خداست. وی بیش از 1000 ساختمان را در لیست کارهای خود قرار داد و فلسفه اش این بود که باید هارمونی بین انسان ها و محیط اطرافشان وجود داشته باشد، مفهومی که وی از آن صحبت می نمود معماری ارگانیک نام داشت. The Shrad ساختمان 87 طبقه ای در لندن است که بزرگ ترین ساختمان در جهان محسوب می شود. از گارهای مهم او می توان کازا دا موزیک در پرتغال و سیاتل لایبرری را نام برد، این ساختمان از 11 طبقه شیشه ای و استیل ساخته شده است. ساختمان مسکونی اندرزگو در شش طبقه طراحی شده و هر طبقه دارای یک واحد آپارتمان است. هر سازهای که طراحی میشود، باید از یک سری استانداردهای معین پیروی کند. طراح سازه باید در کنار قدرت تفکر و تخیل قوی، به مباحث آییننامهای مسلط باشد و بتواند بندهای مختلف آییننامه را تفسیر کند. جهت درخواست انواع خدمات مهندسی ساختمان از جمله طراحی سازه به صورت آنلاین، بر روی لینک درخواست خدمات که در بالای همین صفحه قرار دارد کلیک کنید. تمهیدات لازم جهت مقاومت ساختمان در برابر آتشسوزی اندیشیده و به کار گرفته شود. انتخاب یک ظاهر مدرن و چشمگیر با رنگ هایی که جلوه خاصی دارند و از دوردست ها نظر همگان را به خود جلب می کنند امروزه بسیار کاربردی و محبوب است.

بر اثر لغزش، در استفاده کنندگان احساس ناامنی به وجود نیاید. جنس فولاد و تکنیک استفاده از آن نیز با آنچه در ساختمان مسکونی یا اداری به کار می رود متفاوت خواهد بود. در لیست پروژه های او نمونه هایی از مکان های باشکوه مانند سالن کنسرت والت دیزنی و همچنینموزه گاگینهام یا خانه رقص، نیز دیده می شود. از متریال استفاده شده گرفته تا رنگ ها و نمایی که این ساختمان در میان فضای اطرافش ایجاد می کند، همه و همه از جمله اصول معماری ساختمان تجاری هستند که باید به آن ها توجه کافی داشت. در این میان هتل ها و مراکز پزشکی نیز در گروه ساختمان های تجاری قرار می گیرند. ساختمان شماره ۱ محلات که در مسابقه جایزه معمار سال ۸۹ ، رتبه نخست گروه مسکونی را کسب کرد در شهر محلات واقع شده و طراحی آن را دفتر معماری کالکتیو ترین با مدیریت رامین مهدی زاده ، بر عهده داشته است.

آی ام پی که در ۱۹۱۷ متولد شد،کارهای بساری از او بر جای مانده است از جمله هرم موزه لوور و ساختمان جان اف کندی. زاها حدید در سال ۱۹۵۰ در بغداد در خانوادهای روشنفکر و مسلمان متولد شد او تحصیلات دوران ابتدایی را در یکی از دیرهای کاتولیک فرانسوی زبان بغداد سپری کرد. معمار کاتولیک اسپانیایی آنتونی گاگی بین سال های 1852 و 1926 زندگی کرد. در طول این مدت او به عنوان کارآموز سبک کاتولیک مدرن بود. معمولا ورودی ها را بزرگ، شیشه ای و با رنگ های متنوع و جذاب انتخاب می کنند تا نظر افرادی که از کنار آن رد می شوند را جلب کرده و به داخل بکشاند. همچنین پلکان اضطراری برای خروج از ساختمان نیز از جمله مواردی است که باید در چند جای مختلف در نظر گرفته شود تا در صورت بروز مشکلات، افراد داخل ساختمان به راحتی بتوانند از آنجا خارج شوند. با همۀ محدودیتهایی که ممکن است پیشِ رو باشد، درک نیازهای منحصر به فرد مشتری از مهمترین مواردی است که مهندس مربوطه و شرکت های مجری، باید به آن توجه کنند. سبک خاص و منحصر به فرد او در کارهایی از قبیل ساگرادا فامیلا (Sagrada Fmilia)، گلیسای بزرگ در بارسلونا، و پروژه بزرگ دیگر مربوط به کازا میلا که آخرین کار این هننرمند می باشد و به دلیل سبک معماری و نمای فوق العاده در دنیا معروف است.

بعنوان مثال، اگر ساختمان تجاری یک پاساژ برای خرید باشد، فروشگاه های آن نیاز به انبار خواهند داشت که باید هنگام طراحی معماری ساختمان تجاری به آن توجه شود. توجه به نیاز افراد کم توان هنگام طراحی معماری تجاری بسیار مهم است. با توجه به سایزی که برای ساختمان در نظر گرفته شده باید فضای کافی برای تردد افراد در نظر گرفته شود. توجه به سایز ساختمان تجاری یکی از مهم ترین اصول معماری ساختمان تجاری است. یکی از کارهای بسیار برجسته او، پروژه آبشار است که در سال 1935 طراحی شد. سزار پلی در21 اکتبر 1926 در سن میگوئل توسومان(San Miguel de Tucumán) ، آرژانتین متولد شد. هنگامی که دانشجوی معماری در دانشگاه پلی تکنيک معماری ميلان بود مرتبا از پروژه های ساختمانی پدرش بازديد می کرد که اين بازديد ها تجربه های علمی و کارآمدی را برای او به ارمغان آورد . رم کولاس معمار هلندی است که در دانشگاه هاروارد به تدریس معماری و طراحی می پردازد.

محسن کاظمیان فرد معمار این ساختمان اداری تجاری در سعادت آباد است که رتبه سوم گروه عمومی جایزه معمار در سال ۹۴ را کسب کرد. به همین جهت، انتخاب پنجره درست که هم زیبایی به نمای ساختمان ببخشد و هم نور کافی به داخل ساختمان بتاباند از مهم ترین اصول معماری ساختمان تجاری به شمار می رود. یک ساختمان از دو بخش ساخته شده است، یک بخش که توسط سازنده آن تصور می شود و دیگری زندگی که در داخل آن جریان می یابد و این دو بخش هرگز شبیه هم نیستند. این روزها اغلب ساختمان ها طوری ساخته می شوند که با استفاده صحیح از انرژی طبیعی، نظیر نور خورشید، تا حد زیادی در مصرف انرژی داخل ساختمان صرفه جویی شود. اغلب تردد در یک ساختمان بزرگ بیشتر است و باید برای اتفاقاتی نظیر آتش سوزی یا زلزله چاره ای اندیشید تا تردد بالای افراد خطرات جانی را همراه نداشته باشد. به زبان ساده طراحی سازه یعنی طراحی ساختار یا اعضای یک ساختمان (تیر، ستون، بادبند، دیوار برشی و غیره) با هدف رساندن آن سازه به مقاومت مورد نظر و ایدهآل. او در 8 ژوئن 1867 به دنیا آمد و در سال 1959 در سن 91 سالگی از دنیا رفت.

مجله خبری ایمنا: مجله معماری دیزین (DEZEEN MAGAZINE) در گزارشی نوشت، ایران در آستانه دوره جدیدی از معماری نوین همزمان با رفع تحریم های اقتصادی فلج کننده قرار گرفته است. همزمان با ورود موج جدیدی از توریست های خارجی به ایران برای این کشور یک مزیت جدید توریستی باشد. ویلای مشا به شیوه ای طراحی شده که بهترین بهره مندی را از سایت خود در دامنه کوه های اطراف تهران و دشت مشا دارد. او در طول زندگی خود یک معمار، طراح داخلی و یک نویسنده بزرگ بود. در این گزارش به توصیف شرایط ایران نوشت: یک اقتصاد در حال گسترش، رشد تقاضای داخلی برای سبک زندگی مدرن و سرمایه گذاری پررونق در زیر ساخت های گردشگری فرصت های جدیدی را برای فعالان معماری مدرن در این کشور منزوی پدیدار کرده است. همانطور که اشاره شد، ساخت و ساز یک ساختمان تجاری با سایر انواع ساختمان ها تفاوت های عمدهای دارد. اختصاص دادن فضای بیرونی یک ساختمان تجاری به چند باغچه زیبا یا یک حوضچه با فواره، از جمله نکات مهم در اصول معماری ساختمان تجاری است. فرقی نمی کند ساختمان تجاری یک پاساژ باشد یا یک بیمارستان یا یک مرکز خرید بزرگ، باید به نیاز مشتریان مختلف در آن توجه شود.

جدای از ایده های ناب برای پروژه های مختلف، آن ها میراثی بر جای گذاشته اند،که شاید این میراث چیزی جز کلام و متن معماری آن ها سایت senaghsh نباشد. همه معماران معروف دنیا از خود میراثی باقی گذاشته اند که این میراث قدرت طراحی است. نمی دانم چرا مردم معماران را استخدام می کنند و به آن ها می گویند که چه کاری را انجام دهند. فیلیپ جانسون در سال 1906 در کلیولند ایالت اوهایوی آمریکا به دنیا آمد و در طی این دوران به یکی از قدرتمندترین معماران عصر بدل گشت. روش تنش مجاز در گذشته کاربرد داشت و در آییننامهها مطرح بود اما با توجه به محافظهکاری بیشتر امروزه جای خود را به روش LRFD داده است. مجله دیزین در ادامه به شکل گیری نسل جدیدی از مهندسان معمار و طراحان در ایران اشاره کرده و در گفت و گو با آنها برخی ساختمان های مسکونی جدید در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران را که در طراحی آنها از نبوغ و نوآوری و ترکیب سبک های معماری نوین با معماری سنتی ایرانی استفاده شده است، را مورد بررسی قرار داده است. او طراح برج های پتروناس در مالزی داده است.

اويک چهره مشهور در معرفی بحث های جديد انتقادی در معماری است . معماری شغل پر خطری است. اما با توجه به نیازهای خاص این دو گروه، اصول معماری آن ها متفاوت خواهد بود. در تمام پروژههای ساختمانی به خدمات یک طراح ساختمان، نوعاً یک معمار دارای مجوز نیاز است. بنابراین توجه به نیاز این افراد و زیبایی ساختمان از جمله مهم ترین اصول معماری ساختمان تجاری محسوب می شود. این امر موجب می شود در صورت خروج اضطراری، تجمع افراد به یک سمت و یک خروجی نباشد. به طور کلی در روشهای طراحی ساختمان یک سطح اطمینان برای شکست در نظر گرفته میشود. پلکان اولین چیزیست که باید در نظر گرفته شود تا مشتریان بتوانند به راحتی مسیرشان را برای رسیدن به طبقات بالاتر بیابند. حالات حدی نهایی: به بالاترین ظرفیت باربری سازه یا قسمتی از آن مربوط میشود. نام هایی مانند فرانک گری(Frank Gehry)، زاها حدید(Zaha Hdid) یا آنتونی گادی (Antoni Gaudi) به دلیل فکر ناب و خلاق خود معروف شدند.

کارهای او عمدتا شامل ساختمان های موسسات بزرگ فرهنگی مثل موزه ها و نمايشگاه ها می باشد . او در نووامبر 1944 متولد شد. فرانک گری در 28 فوریه 1929 متولد شد. او در سال 1990 باز نشست شد اما به کار خود ادامه داد. بنابراین، پروژه های خود را به اشخاص و شرکت های مجرب واگذار کنید. نیز بود. در سال 1949، پس از گذشت سالیانی که به عنوان اولین مدیر موزۀ هنرهای مدرن در بخش معماری به کار خود ادامه می داد، خانه ای شخصی برای خودش در New Canaan واقع در Connecticut طراحی نمود، همان موضوع پایان نامه اش نیز بود و به خانۀ شیشه ای معروف گشت. طراحی پلان بر اساس نوع کاربری ساختمان و با توجه به آن انجام میشود. از جمله کار های او 18.36.54 House است که ساختار آن نامتقارن و نامشخص می باشد وبا زاویه های مختلف مشخص شده است. یکی از بناهای معروف او Heydar Aliyev Center می باشد که در آذربایجان واقع شده است. هر یک از اجزای سازه باید برای مواجه با بارهای ترکیبی که بیشترین اثر را در آن جزء ایجاد میکند، طراحی شود. هر منطقه قوانین و مقررات ساختمانی خاصی دارد که باید در زمان طراحی توسط مهندس سازه رعایت شود.

اگرچه این متریال در ساخت هر نوع ساختمانی مهم است اما متریال به کار رفته شده در معماری تجاری کمی متفاوت از ساختمان مسکونی خواهد بود. مهندس معمار در زمینه برنامه ریزی، طراحی معماری و نظارت بر ساخت و ساز ساختمانها فعالیت دارد. این پل زیبا در پارک آب و آتش توسط معمار جوان زن ایرانی ، لیلا عراقیان طراحی شده است و در حال حاضر بزرگترین پل عابر پیاده در کشور به طول ۲۷۰ متر است. من ساختمان های خود را شبیه به تکه هایی از شهر می بینم، و در طرح های خود آن ها را به شکلی خاص برای شهروندان توضیح می دهم. این برج ها مانند الماس در این شهر می درخشند، ارتفاع آن ها 73.5 متر می باشد. Autocad، Etabs، Safe و SAP2000 از جمله نرم افزار موجود در این حیطه کاری هستند. منظور از دوام این است که مصالح سازه، با عملیات نگهداری متعارف، کیفیت خود را در تمام طول عمر پیشبینی شده حفظ کنند.