کارکرد آن در نمای سازه است

کارکرد آن در نمای سازه است. آمود: آنچه به تن سازه و نه جان سازه افزوده میشود. گفته میشود عموم این افراد اشتراکاتی را با جریان اصلاحات دارند. توفال: تخته بسیار نازک و سبک که به زیر سقف کوبند و سپس روی آن را گل یا گچ میاندایند. اَزج یا اَزغ: عربی شده واژه سَغ. وانگهی باید واژه زیبا را به معنای زیبنده بودن و تناسب داشتن که ریشه در معنای هستیانه هنر دارد گرفت و نه قشنگی و جمال کور و برخاسته از احساسات شرطی شده. ↑ هنر ایران، آندره گدار/ت بهروز حبیبی، ۱۳۷۷، چاپ سوم، چاپ و انتشارات دانشگاه بهشتی، صفحه ۱۳۴. از شش شیوهٔ معماری ایران، دو شیوهٔ پارسی و پارتی مربوط به پیش از اسلام و چهار شیوهٔ دیگر مربوط به دورهٔ اسلامی است. تفاوتش با پنجره در این است که آهنین است و پنجره چوبی. تیرگُم: نوعی سقف تخت تیردار که تیرهای آن را با روشی از نگاه پنهان میکنند.

خاگار: ابزاری برای کشیدن بیضی. غربیها برای شیوههای اسلامی نامهایی را بهکار میبرند، مانند شیوههای اموی و عباسی. آشنایی با معماری اسلامی ایران. مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران در سال ۲۰۰۸ م، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد؛ معماری این مجموعه، نمایانگر ترکیبی از فرهنگهای بیزانس، پارسی و ارمنی است. حدود ۶۰۰۰ واحد مسکونی در شمال و شرق زنجان پیمانسپاری شده است. از برجستهترین نمونههای معماری این دوران، برج آزادی است. ↑ «برج آزادی پس از۲۰ سال شسته میشود – BBC Persian». نیز به هر دیوار غیرباربر گفته میشود. سَفت نیز گفته میشود. تعمیرات نیز به حفظ و نگهداری ساختمان کمک میکند. آفتابنیوز : بیست هزار متر مربع مساحت زیر بنا در بیست طبقه با استفاده از ۱۶ دستگاه پله برقی و نیز ۵ دستگاه آسانسور و قابلیت باز و بسته شدن دربهای خروج در نما، از جمله موارد جدید در ساختمان پلاسکو میباشد. حوزه جامعه – خبرگزاری فارس – سودابه رنجبر: در آستانه در ورودی ساختمان پلاسکو ایستادهایم تا با هماهنگی حراست برج پلاسکو وارد طبقات شویم و گزارشی از چندوچون امادهسازی ساختمان پلاسکو در نزدیک شدن به افتتاحیه پلاسکو بگیریم.

آشکوب: طبقه. به سقف هم گفته میشود. آشکوب (سقف) خمیده در برابر آشکوب تخت. به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود طبیبی گفت: شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، سه دستورالعمل و شیوهنامه در این زمینه صادر کرده که مالکان، مجریان و پیمانکاران میبایست این موارد را در اطراف کارگاههای ساختمانی رعایت کنند. به گزارش جماران؛ رسانهها در آلمان از حمله افرادی ناشناس به ساختمان سرکنسولگری ایران در شهر هامبورگ خبر دادهاند. به گزارش برنا؛ یکشنبه ۲۲ آبان ماه مانور عملیات تمرینی آتش نشانان پایتخت در بلندترین ساختمان شرق تهران انجام شد. در دورهٔ دوم نیز که کلاً در دوران پهلوی رخ داد، کل معماری ایران دگرگون شد و ساختمانهایی با عنوان و کارکرد غربی در این کشور، متداول شدند. همچنین دو دورهٔ برجستهٔ نفوذ معماری غربی در ایران وجود دارد که نخستین آن در دوران قاجار بود. معماری مسجد کاروانسرای دیر گچین، این مسجد در دوران قبل از اسلام چهار طاقی بودهاست. برای قبل و بعد از اسبابکشی منزل به چه نکاتی توجه کنیم؟

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: مهلت ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن تا پایان آذر ماه با توجه به درخواست و استقبال متقاضیان تمدید شده است. تاژ: نوعی تاق که چهار بخشی است. پاتوپا: روشی در آجرچینی تاق یا دیوار، نیز نام یک جور چَفد است. فرهنگ باستانی ایران، از سبک معماری عمیقی برخوردار است. در دوران شاهنشاهی پهلوی، دو گونه معماری در ایران، توسعه داده شد؛ نخستین نوع، تقلیدی از سبک معماری غربی بود که ارتباط کمی با اقلیم این کشور داشت و دومین نوع، تلاشی در جهت احیای معماری بومی ایرانی بود. چَفد: در معماری ایرانی به هر نوع خمیدگی و قوس در سازه گفته میشود. آوگون: خمیدگی درونسوی پای تاق یا گنبد. جهازه: در «جهازه چاغ کردن» پوشش چند لایه آجری بر روی تاق را گویند که به روش چپیلهای آجرچینی میشود و چون بسیار نازک و کم خیز است برای همین روی چهارچوبهای چوبی بنا میشود. تیغه: دیواری بسیار نازک که ناباربر است و برای جدا کردن فضاها ساخته میشود.

پژوهشگرانی نظیر نادر اردلان، هانری استیرلن، داراب دیبا، محمدرضا حائری، و دیگران جایگاه مثبت فضا یا به عبارتی «فضا محوری» معماری ایرانی را در برابر «حجمانگاری» برخی دیگر از گونهها، به عنوان مهمترین خصیصه آن برشمردهاند. به تدریج، مسئولان ایرانی از تقلید کورکورانه از غرب، دلسرد شدند و به پشتیبانی از سبکهای بومی ایرانی که برای رفع نیازهای نوین، اصلاح شده بودند، پرداختند. معمار ایرانی بر استحکام و مقاومت و رعایت اصول سازه تأکید بسیاری داشته و به نظر می رسدکه ساختمانها و ابنیه تاریخی برای کارکرد واستفاده بسیار طولانی بنا شدهاست. درونگرایی و گرایش معماران ایرانی به سوی حیاطها، پادیاوها، گودال باغچهها، هشتیها و کلاه فرنگیها که شبستانها را گرداگرد خود گرفتهاست، از دیرباز جزء منطق ایرانی بودهاست. در حال حاضر، کنگره آمریکا در اطلاعیه ای تهدید امنیتی اعلام کرده و از همه افراد در لانگورث خواسته شد که در یک دفتر تجمع کنند و مراجعان را هم با خود ببرند. این روزها با حضور کسبه که مغازه های خود را تحویل گرفته و در حال انجام دکور داخل مغازهها میباشند، رونقی دیگر به ساختمان بخشیده است. بازسازی ساختمان، مانند نازککاری است.

از آنجا که ساختار دایره کمترین نیارش و پایداری را در سازه داشته در گذشته هیچ تاقی به صورت دایره کامل ساخته نمیشدهاست. دونالد ترامپ پیش از این خواستار عدم ارائه اسناد آرشیو مربوط به دولتش در روز حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه گذشته شده بود. مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان در خصوص سفر اعضای هیات مدیره این تشکل به رفسنجان توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک دادگاه فدرال آمریکایی شامگاه پنجشنبه درخواست دونالد ترامپ، رییسجمهور سابق این کشور برای جلوگیری از انتشاراسناد کاخ سفید درباره حمله به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه سال جاری میلادی را رد کرد. این معماری در دورههای هخامنشیان، پارتها و ساسانیان برتر بودهاست و در دوران اسلامی نیز برتری خود را حفظ کرد. تین نیوز به نظر می رسد این ساختمان که روزگاری تک آسمان خراش تهران بود، دوباره بتواند جایگاه نوستالژیک خود را در دل پایتخت نشینان بازیابد. وی در تبیین بخشی از سیاستهای وزارتخانه در بخش مسکن، گفت: ضرورت دارد صنعت ساختمان از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت متحول شود. بام: بالاترین بخش بیرونی سازه.

از آنجا که در روش چپیلهای آسمانه نازک میشود ازینرو این تاقها را به روش لاپوش که چند لایه آجر روی هم هم است میسازند. اگر نیاز باشد در زیر پوشش آسمانه (سقف) پنام (عایق) ی در برابر گرما و سرما ساخته شود یا افراز بنا که ناگزیر پرپیمانه است و نمیتواند به دلخواه معمار کوتاهتر شود، تنها با افزودن کاربندی میتوان آن را کوتاهتر و باندام و مردموار کرد. پیلپا: ستونی که بار آسمانه یا سقف روی آن است. ؛ ناگهان میآید و لرزشی که طی فقط چند ثانیه کلی خرابی به بار میآورد و حاصل یک عمر تلاش و دست رنج افراد که با مشقت فراوان توانستند زندگی دست و پا کنند را به فنا میدهد. به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در سالهای اخیر محصولات متعدد و متنوعی مانند نمای شیشهای اسپایدر، نمای خشک سرامیک و همچنین نمای فریم لس برای پوشش نمای ساختمان به بازار آمده که هر یک زیبایی، ویژگی و قابلیتهای خاص خود را دارد و برای نوعی از ساختمان پیشنهاد میشود. به گزارش قدس آنلاین، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب از استقبال و ثبت نام یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط در “نهضت ملی مسکن” گفت و افزود: در این دوره تا پایان آبان کار ثبت نام در ۵۲۰ شهر انجام میشود.

از طرفی شیوع ویروس کرونا، گرمی هوا و نیاز بسیاری از مشاغل به وجود برق، بار دیگر ثابت کرد؛ برق عامل بسیار حیاتی و لازمی در زندگی بشر میباشد. اما از طرفی این عامل تأثیرگذار خطراتی هم به همراه دارد. ↑ «Persepolis». whc.unesco. بایگانیشده از اصلی در ۱۸ فوریه ۲۰۱۳. بایگانیشده از اصلی در ۲۰۲۰-۰۵-۱۳. بایگانیشده از اصلی در ۲۰۲۱-۰۲-۱۸. آفتابنیوز : محمود گودرزی در مراسم رونمایی از اولین صندوق اهرمی در بازار سرمایه با بیان اینکه این صندوقها میتوانند نقش موثری در افزایش تقاضا در بازار سهام داشته باشند گفت: این صندوقها برای افراد ریسک پذیر جذاب است و افراد میتوانند به طور غیر مستقیم و از طریق مدیران و کارشناسان حرفهای در این صندوقها سرمایه گذاری کنند. خوانچه پوش: نوعی تاق آمودی است که در میان تویزههای باربر ایجاد میشود که در سبک کردن سازه و ایجاد راه رفتوآمد از میان تویزهها را برای نمونه در کمرپوشها کارایی دارد. بَستو: تاق یا گنبدی مازهدار که خیز چَفد آن بسیار زیاد باشد.

اما مسئله اصلی در این خصوص هزینه بازسازی منزل است. سطح زیرین بام آشکوب یا سقف است. تاقها معمولاً بیضی هستند خواه به صورت شلجمی یا بیضی ایستاده یا به صورت معروف به بیضوی که بیضی خوابیدهاست یا حالتی نزدیک به دایره. در پیمون به دلایل آزمون و خطایی طولانی یا دلایل شهودی در طول تاریخ معماران به این نتیجه رسیده بودند که بیضی ساختار پایدار تری را در رسم چفد برای تاق و گنبد ایجاد میکند. این چفد بسیار نزدیک به نیم دایره است. چَمله: نوعی چفد در تاق که کارایی باربری نداشته و بیشتر در نعل درگاهها از آنها بهره گرفته میشود. چَپیله: نوعی روش آجرچینی در اجرای تاق است. چَمانه: گونهای چَفد جناغی یا تیزهدار است که دارای خیز بلندی ست و توان باربری بالایی دارد. معماری ایرانی دارای دانش بومی و پیشینهای طولانی است و در طول تاریخ، همواره به عنوان عالیترین بخش هنر ایران شناخته شدهاست. این تأثیر آن جا آشکار میگردد که معمار ایرانی میتواند با تضمین کافی با کاربرد پیمون کست افزود، طرح و محاسبه و اجرای آن را در آن واحد انجام دهد؛ بدون این که نا استواری به وجود بیاید. پیمون نه تنها در نقشه و اندازهٔ پایهها و ستونها در عرض و طول اتاقها و راهروها اثر دارد، بلکه حالت در و پنجره و نسبت بین آنها را نیز معین میکند و پس از همه در پوشش درگاهها، ایوانها، طاقها و گنبد خانهها تأثیر دارد.

پَنام: عایق در سازه مانند جِرز یا کُناله و هر ساخت دیگری که سازه را هرچه بهتر در برابر تغییر دما نگه دارد. یادمان شهدای آتشنشان حادثه پلاسکو در طبقات همکف و منفی یک، تلاشی برای زنده نگه داشتن یاد این شهدا گرامی میباشد. گفته میشود جفری کلارک ترامپ را در زمان ریاست جمهوریش تشویق کرد تا جفری روزن، دادستان کل را برکنار کرده و او را جایگزینش کند تا بتواند ترامپ را برای ادعاهایش در زمینه تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ همراهی کند. در گفتگوی سال ۱۳۹۷ خبرگزاری مهر و امیر منصوری، پژوهشگر معماری، این خبرگزاری به اهمیت ندادن مسئولان جمهوری اسلامی به برقراری پیوندی میان معماری و هویت تاریخی ایران اشاره داشت و اعلام کرد که یک سردرگمی در زمینهٔ معماری ایجاد شدهاست. به گزارش فاکس نیوز، مردی در حالی که قصد داشت از میان محافظان امنیتی ساختمان اداری کنگره ، لانگ ورث «Longworth» در واشنگتن دی سی عبور کند، از سوی افسران پلیس دستگیر شد. به گزارش جنوب نیوز؛ احمد لطفی عصر سهشنبه در نشست شورای اداری شهرستان تنگستان ضمن تبریک هفته بسیج به دلاورمردان جبهه و جهاد اظهار داشت: امیدواریم با الهام از تفکر و روحیه جهادی بسیجیان بتوانیم در سطح شهرستان بیش از گذشته در خدمت مردم شریف تنگستان باشیم.

پالار: ستون بزرگ و اصلی سازه که بیشترین بار بر روی آن سایت senaghsh است. پانیذ: نوعی تاق با چفد بسیار کم خیز و خفته که در دهانههایی که جرز دیوارهای پاکار ستبری بیشتری داشته مانند اشکوبهای کم پهنا و همچنین تاقهایی که بار به نسبت کمتری را متحمل میشدند ساخته میشدهاست. جِناغی: تاقی که چفد آن تیزه دار باشد. اگر ارسی و روزن با چوب یا گچ و شیشههای خرد و رنگین گرهسازی میشود برای این است که در پیش آفتاب تند و گاهی سوزان، پناهی باشد تا چشم را نیازارد و اگر گنبدی از تیزه (معماری ایرانی) تا پاکار با کاشی پوشیده میشود تنها برای زیبایی نیست. در این دوران، شهرهایی در ایران، نظیر نیشابور، اصفهان و شیراز در میان شهرهای بزرگ جهان اسلام قرار گرفتند و شمار بالای مساجد، مدرسههای اسلامی، زیارتگاهها و کاخهای آنها، یک سبک معماری ایرانی را شکل داد که در مجموعهٔ بزرگتر اسلامی قرار داشت. از آغاز دوران اسلامی، دستاوردهای معماری سلسلههای سلجوقی، ایلخانی و صفوی، منحصراً قابل توجه است. بَهر: یکای اندازهگیری طول برابر با ۳٫۳ سانتیمتر است.

پالگانه: در مشبک کوچکی که از آن برای پاییدن بیرون مانند پنجره بهره میبرند. پادیاو: گودالی که برای باغچه کنده میشده و از خاک آن برای ساختمایه (مصالح) سازه بهره برده میشدهاست. گاه از این گودال برای ساخت وضوخانه و حوضخانه بهره برده میشدهاست. اِسپر: تکیهگاهی ست که در تاقهای به روش آجرچینی ضربی برای لنگر رج اول به کار میرود. گرهسازی با گچ و کاشی و خشت و آجر و به گفته خود معماران، آمود و اندود، بیشتر بخشی از کار بنیادی ساختمان است. بیز: تاق یا گنبدی مازهای که خیز چَفد آن کمتر از بَستو ولی همچنان زیاد است. نام دیگر آن تاق گهواره است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، عبدالجلال ایری با اشاره به لزوم جانمایی اراضی قانون جهش تولید مسکن در استانهای جامانده گفت: وزارت راه و شهرسازی مکلف است ظرف مدت دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون جهش تولید مسکن، نسبت به جانمایی زمین در سطح کشور جهت ساخت انبوه مسکن اقدام کند.

ایوارگاه: بخشی از تاق در زاویه °۶۷٫۵ درجه که نقطه اوج فشارهای درونسو است و در اثر آن فشارها چَفدهای ناپیمون به درون میچاکند. در معماری ایرانی، با وجود خصایلی چون تناسب و زیبایی سردرها و گنبدها و ایوانها خصلتی که بیشتر شایستهٔ بررسی است گوهر معماری ایرانی و منطق ریاضی و عرفانی آن است. معمار ایرانی توانست وسیعترین دهانهها را با کست افزود پیمونها به وجود بیاورد و آرایشهای گوناگون و سرگرمکننده خلق کند؛ به گونهای که ساختمان دو اشکوب به اندازهای از هم دور شده که گویی اشکوب زیری بعدها بر آن افزوده شدهاست. تاق آهنگ: گونهای تاق که به شکل گهواره بر روی دو دیوار موازی ساخته میشود. خاگی: پوشش بیضوی شکل تاق یا گنبد. ازینرو تاقهای با این روش آجرچینی همانند تاق پالانه یا جهازه ناباربر بوده و کارکردهای آمودی یا بر روی چارچوبهای چوبی داشتهاند. خیمه پوش: نوعی پوشش تاق است که چارسویه است. اوزیر: همان افزیر است.

به گزارش الف به نقل از یورونیوز، این فرد که جاکوب چانسلی نام دارد، یکی از چهرههای سرشناس آشوب در کنگره آمریکا به شمار میرفت که با کلاه پوستی شاخدار در تصاویر مشخص بود. خبرگزاری میزان-معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در تشریح تدابیر دولت برای تضمین کیفیت ساختمان های”نهضت ملی مسکن” گفت: بیمه ۱۰ ساله کیفیت، یکی از تدابیر دولت برای تضمین کیفیت این واحد هاست. زمین مورد نیاز برای هفت هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن خراسان جنوبی تامین شد. پروژه نهضت ملی مسکن به شرکت ترکیه ای واگذار شد؟ وزیر اسبق راه و ترابری به نقش مشاور و مطالعات میدانی در بحث مدیریت اشاره کرد و گفت: اقدامات در هر حوزه باید پروژه محور باشد. هخامنشیان سده ششم تا سده چهارم پیش از میلاد، که ظهور آن در شهرهای دیدنی که برای مدیریت و سکونت استفاده شد (همانند تخت جمشید، شوش، اکباتان)، (معبدهایی که برای عبادت و همایشهای اجتماعی ساخته شدهاند (همانند معابد زرتشتی)، و آرامگاههایی که برای احترام به پادشاهان استفاده شدهاست (همانند آرامگاه کوروش کبیر). پیش از این که تخت جمشید ساخته شود، صدها ایوان و شبستان با ستونهای چوبی و سنگی در سراسر جهان متمدن آن روز ساخته شده بود، ولی نخستین بار در تخت جمشید میبینیم که ستونها تا آخرین حد ممکن از هم فاصله گرفتهاند با این که در بعضی از معابد کهن خارج از ایران (مثلاً مصر) فاصلهٔ دو ستون چیزی نظیر قطر آنها بلکه اندکی کمتر است.

به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در مراسم افتتاح ساختمان امام حسن مجتبی (ع) بیمارستان مسیح دانشوری، ضمن تشکر از دکتر ولایتی، رییس بیمارستان مسیح دانشوری و متخصصان، کادر درمان و پرستاران این بیمارستان، با اشاره به رشد و شکوفایی بیمارستان مسیح دانشوری، بیان کرد: امروزه، نام ایران در جهان پرافتخار است و وقتی از ایران نام برده می شود، همه ملت ها یاد امام راحل (ره) میفتند، ایران یعنی، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ایران یعنی افتخارات بزرگی که شهدای گرانقدرمان در میدان نبرد به دست آوردند. بافتی که از این روش به دست میآید معمولاً نازکترین است. از امتیازات معماری ایرانی این است که هرگز از مکان هندسی همگن برای پوشش استفاده نشده و از اصطلاحات و نام چفدها (قوس) و طاقها و گنبدها در زبان فارسی پیداست که بیشتر به شکل بیضی و تخم مرغ و بات (بیز) توجه داشتهاند. در معماری ایرانی توجه بسیاری به نور وروشنایی شده و تاحد زیادی از تاریکی دوری جستهاست و همچنین به استفاده از مصالح بومی در ساختمان سازی توجه شدهاست. این ابزار در معماری ایرانی بیشتر نخ چنبر و دو میخ بودهاست. یکی میپرسد: از عمر ساختمان پلاسکو فقط نیمقرن گذشته بود؛ اما نسبت به ساختمانهای قدیمی شهر بیشتر حس نوستالژیک شهروندان را برانگیخته میکرد.