معماری اسلامی چیست؟

عامه این سازه و گنبد را با مسجد الاقصی اشتباه میگیرند. تاریخچه ی این مسجد به قرن ۸ام میلادی باز میگردد اما در حال حاظر قدیمی ترین المان باقی مانده از این پروژه معماری اسلامی، دو گنبد است که در سلسلهی سلجوقیان، که در قرن ۱۱ام بر قسمت هایی از ایران حکومت میکردند، ساخته شده است. این شاهکار مهندسی به هم به دلیل ابعاد عظیمش (بلند ترین قسمت گنبد مرکزی آین آرامگاه در فاصلهی ۷۳ متری از زمین قرار دارد.) و هم به دلیل معماری برازنده و شاخصش، که ترکیبی از معماری اسلامی، هندی و ایرانی است، مثال زدنی و نامدار است. معماران بسیار زیادی از پویایی این سبک معماری استفاده کردند و با ترکیب آن با دیگر سبک های معماری پروژه های معماری اسلامی بینظیری از خود بر جای گذاشتند به گونه ای که برترین های معماری اسلامی قطعا از برترین های معماری دنیا به شمار میروند.ما در این مقاله به طور کامل پرداخته ایم که معماری اسلامی چیست . در این نوع معماری با طاق های زیادی روبرو هستیم مانند، طاق و تویزه، طاق آهنگ، طاق کجاوه، طاق کاربندی، طاق ترکین، طاق چهار بخش.

ساختمان پیکسل هنگامیکه یک دهه پیش افتتاح شد، اولین ساختمان اداری با میزان کربن تولیدی صفر در استرالیا بود که تمام انرژی و آب مورد نیاز خود را در محل تأمین میکرد. این طرح همچنین میزان نور طبیعی موجود را به حداکثر میرساند، که هزینههای روشنایی مصنوعی را کاهش میدهد. برای معرفی معماری اسلامی میتوان گفت که در قرن هفتم شروع به کار کرده که از رنگ های پرانرژی،الگوهای غنی و شباهت های متقارن شناخته شده است. معماری اسلامی در بر گیرنده طیف وسیعی از سبک های مذهبی میباشد. در اوایل قرن ۱۲ام مسجد در اطراف یک حیاط مستطیل با سبک معماری اسلامی شکل بازسازی شد که از هر طرف به وسیله ایوان ها به هم متصل میشدند. عکس: وان سنترال پارک از دو برج به هم پیوسته تشکیل شده که دارای باغهای عمودی در نمای خارجی خود است. ازجمله ویژگیهای صرفهجویی در مصرف انرژی آن، پانلهای رنگارنگ و چشمنواز است که سایه را فراهم کرده و نور روز را بهاندازه لازم ذخیره میکند، از فرآیند تصفیه فاضلاب پشتیبانی میکند، سقفی است که آب باران را ذخیره میکند، و یک سری از توربینهای بادی عمودی دارد.

این پروژه معماری اسلامی در سال ۶۹۱-۶۹۲ ساخته شده است؛ چیزی حدود ۵۵ سال پس از اینکه اعراب بیت المقدس را فتح کردند. سال این قطعه نزدیک به ۲۰ سال به طول انجامید. عکس: با ساختمان ACROS، یک مرکز مبادلات بینالمللی، فرهنگی و اطلاعاتی، مردم یک پارک را از دست ندادند بلکه یک ساختمان را نیز به دست آورند! طُرّه آن (قطعه یا طاقی که فقط ازیکطرف به دیوار وصل است)، که دارای لوکسترین پنتهاوسهای برج بلندتر است، یک شگفتی طراحی است. برج مارکو پولو در هامبورگ، مانند نام خود حیرتانگیز است. درنتیجه، جنگل دریایی طبیعی در خط ساحلی ایجادشده که زیستگاه گونههای متنوعی از جانداران بندرگاه است. همچنین به طور معمول شامل استفاده از خطوط خط عربی، مانند آیه هایی از قرآن است. تراسها نهتنها زیبا به نظر میرسند بلکه دمای ساختمان را تعدیل میکنند و از حشرات و پرندگان حمایت میکنند. نمای شمالی بنا، یک نماد شهری زیبا ورودی رسمی مناسب برای ساختمان در خیابان معتبر در منطقه مالی فوکوئوکا را ارائه میدهد. جای تعجب نیست که تأمینکننده توربین بادی سوزلون یک دفتر مرکزی سبز سطح بالا داشته باشد.

برجهای آیندهنگر مجتمع مرکز تجارت جهانی بحرین با ارتفاع باورنکردنی 240 متر، بهمنظور بهرهبرداری از بادهای بیابانی ملل جزیره قرار دارند و سه توربین در پلهای آسمان بین برجها نصبشدهاند تا برق تولید کنند. این ساختمان هم نیروگاه است که برای تولید برق زباله را میسوزاند، و هم یک مرکز ورزشی است که یکی از بلندترین برجهای کوهنوردی جهان است. شاه جهان بعد از مرگ همسر مجبوبش به دلیل اندوه فراوان دستور داد که آرامگاهی باشکوه برای یادبود ممتاز در جنوب رود جمنا بسازند. مقبرهی “ممتاز محل” که سومین و محبوبترین همسر “شاه جهان”، امپراطور مغول، بود. این اثر یکی از فشردهترین نمای سبزهای زنده است که تاکنون تحققیافته است. این یکی از فشردهترین نماهای سبزی است که در هر نقطه از جهان پیدا خواهید کرد. سبک معماری اسلامی سبکی است که با زیبایی و جلوه خاص خود نه تنها خاورمیانه بلکه دگیر نقاط جهان را نیز مدحوش خود کرده است. معماری اسلامی چیست : این بخش از سری مقالات آموزش معماری به سراغ معماری اسلامی رفته ایم.معماری اسلامی تنها شامل ساختمان های مذهبی که مسلمانان برای عبادت و گردهمایی استفاده میکنند نیست؛ این سبک از معماری فراتر از مساجد و مکان های مذهبی میرود. عکس: ساختمان Suzlon One Earth تنها با استفاده از مواد بازیافتی و غیر سمی ساخته شده است.

پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” معماری داخلی ساختمان چیست ” را مطالعه نمایید. فضاهای داخلی آنها اغلب با کاشی کاری موزاییک تزئین شده اند. تزئینات اسلامی اغلب شامل کاشی کاری های موزاییک چند رنگ با الگوهای مکرر و نقوش هندسی یا گیاهی غیر مجازی و نقوش مانند عربی است. طاق کاری که شبیه یک الگوی لانه زنبوری یا استالاکتیت است، جلوه ای بافتی و تک رنگ به سقف فضای داخلی اغلب با کاشی های پیچیده و رنگی می افزاید. طراحی و تزیینات این سازه که یکی از برترین های معماری اسلامی است، ریشه در معماری دوران بیزانس دارد، اما این سازه ویژگی ها و خصیصه های مرتبط به خود را نیز دارد و همین ویژگی های خاص بعد ها به اصول معماری اسلامی تبدیل شدند. در یک تعریف کلی از اینکه معماری اسلامی چیست را می توان گفت که، معماری اسلامی به سبکی از معماری اشاره دارد که به عنوان تجلی فیزیکی اصول اسلام توسط حضرت محمد (ص) یا پیروان ایشان، در قرن ۷ ایجاد شده است، سنتی که تا به امروز ادامه دارد. در داخل این سازه که به سبک معماری اسلامی طراحی شده است، سنگ بزرگی قرار دارد که برای مسلمانان و یهودیان محترم است؛ در آیین یهود گفته میشود که این سنگ مکانیست که حضرت ابراهیم قصد قربانی کردن پسر خود را در آنجا داشته، و در دین اسلام از این سنگ به عنوان مکانی یاد میشود که حضرت محمد از آن به معراج رفته است.

عکس: کارخانه تبدیل زباله به انرژی کپنهیل که همچنین یک مکان تفریحی است. برج ریفورما با ارتفاع 246 متر بالاتر از هر ساختمان دیگر در پایتخت مکزیک قرار دارد و در اقدامات صرفهجویی در انرژی نیز پیشرو میباشد. شرکت مهندسی آروپ (Arup) در این پروژه میگوید، باریک بودن برج میزان نور طبیعی مجاز به داخل را به حداکثر میرساند، که به نوبه خود نیاز به چراغهای برقی را کاهش میدهد. این طرح همچنین با داشتن بالکنهای مخصوص و مسیر درختان و گیاهان دیگر، میزان نور طبیعی موجود را به حداکثر میرساند و این باعث کاهش هزینههای روشنایی مصنوعی میشود. سایر ویژگیهای سبز شامل مبدل حرارتی در پشتبام است که هوای گرم را به سیستم خنککننده تبدیل میکند و تهویه طبیعی به این معنی است که ساکنان میتوانند بدون مزاحمت از سروصدای بیرون بخوابند. یک پوست سفید شفاف که اطراف ساختمان پیچیده شده، فضایی از هوای تسخیرشده ایجاد میکند که بهعنوان تهویه طبیعی عمل میکند، هزینههای انرژی را کاهش میدهد و 270 عدد توربین بادی در نمای خارجی آن برق تولید میکنند.

برای شروع چهار کندو از زنبورهای عسل اروپایی برای گردهافشانی گیاهان و سبزهها نصبکردهاند که بهنوبه خود به کاهش گرما در تابستان کمک میکنند و در زمستان از آنها محافظت میکنند. طراحی با چهار ایوان اولین بار در این مسجد دیده شد اما بعد ها تبدیل به اساس معماری در مسجد های ایران شد. ACROS مخفف Asian Crossroads Over the Sea به معنای عبور چهارراه آسیایی بر سطح دریا میباشد. اما همه این اقدامات بر روی پشتبام نیست.جزیرههای ایجاد شده در زیر ساختمان، دارای سطوح پلکانی هستند که روی هر سطح نوعی گیاهی دریایی سازگار با عمق آب کاشته شده است. با پمپاژ آب گرمتر و خنکتر از سطوح مختلف در سفرههای زیرزمینی، دما تنظیم میشود. طراحی ملهم از شالیزارها است و اسکای گاردنهای (Skygarden) زیادی در طول نمای ساختمان تعبیه شدهاند. روشهای زیادی برای اندازهگیری ساختمانها مانند اندازهگیری ارتفاع آنها، مقایسه سبک معماری و تشریح تاریخچه آنها وجود دارد. آنها فضای سبز مجلل زیادی ازجمله درختان نخل را در فضاهای عمومی و بالکنهای اتاق میهمان قرار دادهاند. معماری اسلامی دارای گنبد هایی است که بر روی بناهایی به نام آویز قرار گرفته اند که امکان قرار دادن گنبد گرد بر روی یک اتاق مستطیل یا مربع را ممکن می سازد.

بنا بر گفته مجله معمار، زیر این سرگرمی زمستانی، سالانه 440،000 تن زباله بهوسیله کورههای بخار و توربین به برق تمیز و گرمایش برای 150000 خانه در آن نزدیکی تبدیل میشود. عکس: برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی در منامه، پایتخت بحرین، که به کمک نیروی باد بخشی از برق مجموعه را تهیه میکنند. برجهای به شکل بادبان، یادآور کشتیهای دریانوردی جهازات عرب است که به توربینها کمک میکند تا حدود 15 درصد از برق ساختمانها را تأمین کنند. اجتناب از چراغهای برق و سیمکشی سنتی و استفاده از سیستم نورپردازی LED که توسط “سقف دیجیتال” با کابلهای رایانهای متصل به سنسورها تغذیه میشوند، باعث شده اج، بهعنوان هوشمندترین ساختمان جهان 80% کمتر از ساختمانهای اداری دیگر برق مصرف کند. عکس: ساختمان اج، دفتر مرکزی دیلویت (Deloitte)، یکی از سبزترین و هوشمندترین ساختمانهای اداری در جهان است. اج، یک ساختمان سبک، روشن و کنترل شده با یک دهلیز بزرگ بهعنوان هسته آن است که هدف معماری آن خلق محیطی بصری، راحت و سازنده برای کارکنانی است که میخواهند الهامبخش طراحی پایدار ساختمان در جهان باشند. این برج که دارای گواهینامه پلاتین LEED است، دارای یک امتیاز مهم دیگر است که بهگونهای ساختهشده تا در برابر زلزلههای بزرگ مقاومت کند. اج بالاترین امتیاز را (63/98) از BREEAM (استاندارد ارزشیابی کیفیت ساختمان از دیدگاه پایداری و مصرف انرژی) دریافت کرد.

و هنگامیکه هوا اجازه میدهد، کنترلها میتوانند بهطور خودکار پنجرهها را قبل از طلوع آفتاب باز کنند تا هوای خنک بهعنوان شکلی از تهویه طبیعی به وجود آید. این طراحی از ساکنان در برابر آفتاب مستقیم محافظت میکنند و نیاز به تهویه هوای الکتریکی را خنثی میکند. این طراحی باعث شده تا هوای تازه و نور طبیعی به تمام قسمتهای محوطه وارد شود. گرچه این سبک از مساجد و زیارت گاه ها آغاز شده اما، سبک معماری اسلامی به گونه ای است که با معماری پیش از اسلام هر منطقه ترکیب شده و در عین یکسان سازی مسلمانان، حال و هوای بومی منطقه را حفظ میکند. مناره ها با راه پله های داخلی و پنجره های کوچک، چشم انداز چشمگیری دارند و عملکردی یکپارچه را انجام می دهند و مسلمانان را پنج بار در روز به نماز دعوت می کنند. پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” معماری داخلی چیست ” را مطالعه نمایید. پیشنهادی : پیشنهاد می شود مقاله ی ” اصول معماری در اقلیم گرم و خشک” را مطالعه نمایید.

برای معرفی معماری اسلامی باید گفت این سبک از معماری همانطور که از نامش مشخص است تحت تاثیر فرهنگ اسلامی سایت senaghsh است. عکس: مارپیچ زیبای برج شانگهای و قبض برق نسبتاً کم آن دو چیزی است که باید ببیند. برج شانگهای ازنظر معماری شگفتانگیز و همچنین یک ساختمان پایدار است که با 632 متر ارتفاع دومین ساختمان بلند جهان بشمار میرود. این رویکرد متمایز از دیرباز در جهان اسلام مشهور است. تمام این فضای سبز بهطور گستردهتری به بهبود کیفیت هوا در بسکو ورتیکاله و شهر کمک میکند. استخرهای بازتابی (استخری است که در سازههای بزرگ چون عمارتهای باغی، بوستانها، کاخها، یا هر جای دیگر برای بازتاب تصویر سازه و به هدف افزایش جلوه شکوه و زیبایی سازه ساخته میشود.) در پایه برجها به خنک شدن از طریق تبخیر کمک میکنند. معمار استفانو بوئری این آپارتمانهای لوکس را در آسمان با متراژ بالا طراحی کرد تا بتواند درختان بزرگ و پر رشد و انواع گیاهان و بوتههای پوشش زمینی را در خود جای دهد. موزه فردا ریو با سقف طُرّه (قطعه یا طاقی که فقط ازیکطرف به دیوار وصل است) مجزا، استخرهای بازتابی و ساختار اسکلتی (امضای معمار سانتیاگو کالاتراوا) به آینده کره زمین اشاره میکند.

عکس: بسکو ورتیکاله (Bosco Verticale) به معنای جنگلی عمودی است. علاوه بر این، شکل شیبدار سقف نیز به تخلیه آب و توزیع بذر کمک میکند. عکس: شکل موزه فردا از بروملیادهای (گونههای مختلف گیاهان خانوادهی آناناس (pineapple) که برگهای سفت و چرمسان و گلآذینهای روشن فامدارند) باغ گیاهشناسی ریو الهام گرفتهشدهاند. باغ یکی از ویژگی های مهم این معماری به شمار می رود. یک پارک در ادای احترام به این ساختمان بهعنوان پوشش گیاهی ۲۵۰ گونه از گیاهان و گلهای استرالیایی در امتداد وان سنترال پارک قرار دارد. عکس: یک باغ فضای باز در بالای بخش خردهفروشی برج رابینسون واقع شده است. برج کوتاهتر در جلو قرار دارد. با توجه به معماری MGS هند، محوطه Suzlon One Earth دارای گواهینامه پلاتین LEED است و برخی از نیازهای برقی خود را در همان مکان تأمین میکند – 80٪ این نیرو از طریق باد و 20٪ از انرژی خورشیدی تأمین میشود. طرف جنوبی ساختمان، پارکهای موجود را از طریق مجموعهای از تراس باغها و یک چشمانداز زیبا از بندر شهر ارائه میدهد که چیزی شبیه باغهای معلق بابل است. این ویژگیها با استفاده از بارندگیهای فراوان سنگاپور برای آبیاری همه آن گیاهان از طریق سیستم قطرهای، بهصورت خود پایدار طراحی شدهاند. از ویژگیهای طراحی پایدار آن میتوان به پانلهای خورشیدی بال مانند آن باقابلیت تنظیم اشاره کرد که به زیباییشناسی آیندهنگر ساختمان اضافه میکند و سیستم پمپاژ که آب سرد از کف خلیج گوانابارا در نزدیکی خود را در سیستم تهویه مطبوع خود استفاده میکند.