معرفی 19 تا از بهترین انواع گلهای آویز آپارتمانی

در کشور ما نیز با توجه به شرایط اقلیمی تولید گل و گیاه یک زمینه مناسب برای ارزآوری و ایجاد اشتغال پایدار محسوب میشود، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد. این گیاه با ظاهری غیر عادی دارد که باعث می شود بسیار جالب و زیبا باشد. کراسولای نقره ای یا گیاه یشم ، گیاه زینتی بسیار زیبایی است که ارتفاعی بین ۱٫۲ تا ۱٫۸ متر دارد و بین ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر گستردگی آن می باشد. اگر خانهای دارید که نور کمی میگیرد یا در ساعات بسیار کوتاهی از روز، نور دارد باید گیاهان آپارتمانی مخصوص محیطهای تاریک را تهیه کنید. برخی تمایل دارند که گل و گیاه را داخل پاسیو یا گلخانه نگهداری کنند و برخی دیگر یک مکان ویژه برای آنها کنار سالن اصلی یا تراس آپارتمان تهیه میکنند. ظروف شیشهای به راحتی تمیز میشوند، همچنین قیمت آنها ارزان بوده و فرمهای جالبی از آنها را میتوان تهیه کرد. توصیه میشود پرورش گیاهان زینتی در آب را در ظروف شیشه رنگی انجام دهید. ولی در ظروف شیشهای بی رنگ نیز میتوان به نتیجه رسید؛ اما برای اینکه قارچ در مقابل روشنایی تولید نشود دور شیشه را با کاغذ تیره رنگی میپوشانند.

مدیر یکی از مجتمعهای پرورش گل و گیاه در محلات در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نزدیک به یک میلیون گل شاخه بریده در سال و ۱۰ میلیون گل گلدانی شامل گلهای آپارتمانی، فصلی، نشایی و درخت و درختچههای زینتی در این مجتمع تولید میشود. در ارتباط با بحث فضای سبز شهرداریها گل مورد نیاز آنها را تأمین میکنیم و در حال حاضر در این مجتمع ۴۰۰ نفر اشتغال دارند. لیندا گیاه نسبتا مقاومیست و تنها حساسیت این گیاه به آبیاریست چرا که به دلیل ذخیره ی آب درون ساقه ی خود ، نیاز به آبیاری زیادی ندارد پس یکی از مشکلات شایع این گیاه مربوط به همین مورد است . اینجاست که خانم اکبری زکات کار و دانش خود را میدهد و با همکاری بسیج سازندگی اقدام به برگزاری دورههای آموزشی میکند. نیازمند نور کم و غیرمستقیم است زیرا این گیاه به سمت نورخورشید تغییر جهت میدهد. رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: از دیگر فعالیتهای این حوزه سالم سازی هستههای اولیه برای تولید گل است که معمولاً در این زمینه به خارج از کشور و کشورهای توسعه یافته نیازمند هستیم که توانستیم در گل میخک به ۳۰ رقم جدید و هسته اولیه سالم دست پیدا کنیم که میتواند به جای واردات آن از کشور هلند از طریق تولید داخل در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد.

گزنفون از قول سقراط نقل کردهاست که در دوره هخامنشیان باغهایی در ایران وجود داشته که آنها را پارادیس یا پردیس (این واژه در زبانهای رایج اروپایی به معنای بهشت است) مینامیدند و در آنجا درختان از نظر قد مساوی و روی خطوط موازی کشت شده و با چرخ چاههای عظیمی که به وسیله گاو چرخانده میشدند آبیاری میشدند. در صورتی که در کشت آبی اکسیژن در اطراف ریشهها به حد وفور وجود داشته و محیط برای رشد باکتریها مساعد نیست. زمانی که اکسیژن در خاک وجود داشته باشد برای گیاه محیط مساعدی وجود دارد. زیرا هوای موجود در خاک در اطراف ریشه است که محیط را برای رشد باکتریها فراهم میکند و در صورت عدم وجود اکسیژن در اثر آب زیادی ایجاد خفگی در گیاه میشود.

شفیعی بیان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور در حوزه صادرات گل و گیاه زینتی بایستی از جایگاه ویژه ای برخوردار باشیم اما وضعیت کنونی وضعیت مطلوبی نیست و فاصله بسیار با شرایط مطلوب داریم و نیازمند تولید صادراتی در واحدهای گلخانهای بزرگ هستیم. در شرایط نگهداری گیاه در آب وقتی یک گیاه در آب میروید شبیه یک گلدان با شاخههای گل بُریده میباشد؛ با این تفاوت که هم عمر گیاه در آب طولانی است و هم ریشههای گیاه دیده میشوند. وقتی هر ساله کروکوس ها شکوفا می شوند ، نشانه آن است که بهار فرا رسیده است. اما جالب است بدانید در این دنیای حیرت انگیز گیاهان و سبزیجاتی هستند که میتوانید آنها را به راحتی در یک بطری آب رشد و پرورش دهید و از دیدن آنها لذت ببرید. تصور میشود که آنها نمایشی از تخممرغهای تزئین شدۀ واقعی هستند. ممکن است این سئوال برایتان پیش آید که چطور گیاهان میتوانند در آب رشد کنند، درحالی که متخصصین و اهل فن همیشه ما را از زیاد آب دادن گیاه برحذر داشتهاند؟ برای جلوگیری از زرد شدن و به تاخیر انداختن روند ریزش برگهای کهنه بهتر است از تغذیه مناسب گیاه اطمینان حاصل نمود و همچنین زیاده روی در آبیاری و بالعکس خشکی بیش از حد باعث ریزش همزمان چند برگ با همدیگر می شود.

  تاکید نخست وزیر کره جنوبی بر حمایت از اوکراین

رییس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران با اشاره به اشتغال مستقیم بیش از ۲۰ هزار نفر در صنعت گل و گیاهان زینتی ایران اظهار کرد: ارزش صادرات سالانه کشور در این حوزه حدود ۴۰ میلیون دلار است، در حالی که ظرفیت صادراتی بالقوه این صنعت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار است. به گزارش ایسنا، دکتر پژمان آزادی، رئیس پنجمین کنگره ملی و بینالمللی گل و گیاهان زینتی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: در این کنگره که با مشارکت دانشگاه شیراز، انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران و پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران به صورت حضوری و مجازی برگزار میشود، علاوه بر ارائه آخرین یافتههای پژوهشی محققان داخلی و خارجی در قالب سخنرانی و پوستر، اساتید و محققان برجسته داخلی و ۱۵ سخنران کلیدی از کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان، انگلستان، استرالیا، ترکیه، چین، مکزیک، لهستان و ایتالیا نیز سخنرانی میکنند. اسماعیل یلماز، رئیس هیئت مدیره انجمن صادر کنندگان گل و گیاهان زینتی در گفتوگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد: برای سال 2021 پیش از این صادرات 115 میلیون دلاری هدفگذاری کرده بودیم. در ادامه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه استان مرکزی به لحاظ تولید گل و گیاه زینتی در رتبه سوم کشور قرار دارد، اظهار داشت: امسال بیش از ۹۰ محموله از محصولات گلدانی و آپارتمانی شامل ۲۴ گونه مختلف گل و گیاه، به ارزش ۲۰ میلیون دلار از این شهرستان به کشورهای ترکیه، عراق، عمان و ترکمنستان صادر شده است.

اگر لبهی کتابخانه، روی یخچال و جاهای دیگر منزل و محل کارتان هنوز خالی است، یک گیاه آویز سبز و زیبا میتواند زیبایی منزلتان را تکمیل کند. نوع گیاهی که پرورش می دهید، میزان نیاز افراد به آن و وسعت کسب و کارتان. پرورش گیاهان زینتی در آب این مزیت را دارد که شما میتوانید شاهد رشد و نمو گیاه خود از پشت شیشه آب باشید. امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا این گیاهان و سبزیجات را به شما معرفی کند و نحوه پرورش آنها در آب را آموزش دهد. بنابراین در مناطق گرمتر آنها به صورت چند ساله کاشته می شوند ، اما در مناطق خنک تر آنها به صورت یک ساله رشد می کنند. معمولاً از کودهای حاوی فسفر برای افزایش مقاومت کلی و کودهای حاوی پتاسیم برای گلدهی بیشتر با گل های با کیفیت تر استفاده می شود. آزالیا از خانواده گیاه خرزهره است و با انواعی از این گیاه که در خارج از منزل رشد می کند متفاوت است. خرید خاک مناسب یکی از مواردی است که افراد باید توجه زیادی به آن داشته باشند.

  تاخیر در انعکاس واقعیت، دشمن را روایتگر اول حادثه مهسا امینی کرد
به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، دنیای گیاهان و سبزیجات دنیای بینظیری است که عاشقان خودش را میطلبد و هر کسی حال و حوصله سر و کار داشتن با گیاهان را ندارد. در این خصوص رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از جمله فعالیتهای این پژوهشگاه برنامههای اصلاح نژاد است که دستیابی به رنگها و رقمهای جدید گل را شامل میشود که از جمله نیازهای ضروری توسعه صنعت تولید گل و گیاه کشور و صادرات آن است. برای اینکه گیاهان بتوانند در آب رشد کنند باید آب ظرف کشت هر چند روز تعویض شود، زیرا تا زمانی که آب تازه باشد امکان رشد جلبکها و باکتریها وجود نداشته و گیاه بخوبی رشد میکند. این بانوی توانمند نه تنها با کار خود درآمد مطلوبی را برای خود ایجاد کرده بلکه برای 280 نفر در شهرستان قیروکارزین نیز امکان کار فراهم کرده است. این گیاه دارای رنگ منحصر به فردی می باشد که در باغ و ویلای شما منظره متفاوتی را ایجاد می کند. گل حنا از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز است که بیشتر اوقات سال گل خواهد داشت و دوام زیادی دارد. روشهای مختلفی برای آویزانکردن گیاهان در داخل آپارتمان وجود دارد.

گیاهی همیشه سبز .این گیاه هم ازان دسته گیاهانی است که ما به داشتنش افتخار میکنیم چون که واقعا کاربردش تو فضای سبز، کارو فانتزی انواع گیاهان زینتی در گلخانه میکنه! این گیاه می تواند در حاشیه های فضای سبز، به زیبایی نمایان شود. برخی از گیاهان دارای خواص دارویی و مزیت های فراوانی می باشند که همین موضوع باعث اهمیت و توجه ویژه به آن ها شده است که از این میان می توان به گل های شهدزا و گرده زا اشاره داشت. سطح سمیت این گیاه برای انسان کم است و علائم کوتاه مدت مانند درد دهان، بزاقی و در برخی افراد تهوع ایجاد می کند. وی ادامه داد: گاهاً در بحث صادرات گل با نوسان قیمت ارز مواجه هستیم که به نوعی مشکل ایجاد میکند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات بیان کرد: سطح زیر کشت گلهای فصلی، نشایی و درختچههای زینتی در این شهرستان ۱۱۹ هکتار است و بالغ بر ۱۰ میلیون اصله از انواع این گلها در محیط گلخانهای تولید شده است. دکتر حسن صالحی، دبیر علمی پنجمین کنگره ملی و بینالمللی گل و گیاهان زینتی هم در بیان محورهای سخنرانیها و مقالات این کنگره گفت: بهنژادی، گیاه افزایی، ریز افزایی و زیست ­فناوری، تغذیه و آبکشتی، فیزیولوژی و فیزیولوژی پس برداشت، مدلسازی در گیاهان زینتی، منظر شهری و باغبانی زینتی، گیاهان کم نهاده زینتی، گوناگونی زیستی و نگهداری منابع ژنتیکی، سازهها و خودکارسازی گلخانهها، تجاری سازی و فناوریهای نوین، راهکارهای گسترش صادرات، اقتصاد و بازار، توانمندیها و چالشهای صنعت گلکاری، فرهنگ و الگوی مصرف، مدیریت منظر شهری با تاکید بر مصرف بهینه آب، سلامت و محیط زیست، تنشهای زیوا (زیستی) و نازیوا(غیر ­زیستی)، آفات و بیماریهای گیاهان زینتی، راهکارهای گسترش گردشگری بر مبنای گیاهان زینتی و منظر و… قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت بسیار کاربردی است. ترکیبی از سه نوع ترپنوئید (ضد باکتری و ضد سرطان) و توکوفرول در کرچک یافت شده. به دلیل پیشرفتهای عظیم در شیمی آلی، تا سال ۱۹۱۴ تولید با منابع طبیعی تا ۱۰۰۰تن کاهش یافت. وی ادامه داد: در ۸ ماهه سال جاری با توجه به پتانسیل تولید گلهای فصلی و نشایی در این شهرستان بیش از ۱۱ هکتار به سطح زیر کشت اضافه شده است.

  امروز کنار هم بودن ما کشورهایی باهویت و فرهنگی باشکوه، پیام رسای ِنظم نوین جهانی را به تمام دنیا مخابره می‌کند - اخبار سینمای ایران و جهان

سجاد خادمی گفت: در حال حاضر وضعیت تولید گل با وجود مشکلاتی از قبیل تأمین نهاده و نوسان قیمت نهادهها چندان مناسب نیست. وجود Co2 برای انجام عمل فتوسنتز ضروری است. در کشور ما که گیاهان از لحاظ نوری در وضعیت مناسبی قرار دارند میتوان با بالا بردن مصرف Co2 راندمان محصول را نیز بالاتر برد. آیا محیط منزلتان رطوبت و دمای مناسبی برای پرورش این دسته از گیاهان را دارد؟ میزان آب دهی مناسبی نیز به طور روزانه هم در فصل گرم و هم سرد شامل آن می شود. گل و گیاه زینتی از محصولاتی هستند که از قابلیت ارزآوری بالایی برخوردارند.گفتنی است مزیت نسبی پرورش گل و گیاه زینتی بهمنظور صادرات، هزینه ارزآوری آن است.

داشتن گل اطلسی در باغ باعث می شود که در پاییز که دیگر گلهای سالانه دیگر گل خود را از دست بدهند ، رنگ زیادی به آن بدهید. طوطیها به تمیزی خود بسیار اهمیت میدهند و در اکثر مواقع در حال تمیز کردن بال و پر خود هستند (بعضی از صاحبان از این مسئله نگراناند، باید گفت که اصلاً جای نگرانی نیست)، بنابراین باید آنها را در قفس رها کرد و نباید فقط به غذای آنها توجه کرد، تمیز بودن قفس هم یک امر مهم در سلامتی پرنده است. بعضی از آنها برای انسان قابل خوردن بوده و یا میوه تولید میکنند. هنگام رشد گیاهان آلوئه ورا ، آنها را در مخلوط خاک گلدان مناسب کاکتوس یا یک خاک گلدان معمولی که با شن و ماسه های سبک پر شده است ، بکارید. برگهای اکسالیس در هنگام شب خم شده و نزدیک ساقه قرار میگیرد اما در طول روز به حالت عادی باز میگردد. در طول زمستان قراردادن گلدان کالانکوئه در کنار پنجره های جنوبی کفایت می کند. مکانی که برای نگهداری گیاه فردوس مناسب می باشد پشت پرده در کنار پنجره جنوبی ساختمان است. سطح آب در ظرف کشت باید متناسب با نوع گیاه و گنجایش ظرف باشد، به طوری که جذب هوا، به سهولت انجام پذیرد.

غنچه های گیاه مذکور، یک یا دو تایی هستند و در برابر شاخ و برگ های سبز تیره ی گیاه، این غنچه ها کاملا نمایان می باشند و همین دلیل سبب می شود تا توجه هر کسی به زیبایی گل ختمی چینی جذب شود. با بالا رفتن سن این گیاه، ساقه قطورتر و برگ ها هم بزرگتر می شوند. تعویض گلدان: هر سال در فصل بهار، گلدان را با ۲ اندازه بزرگتر تعویض نمایید. به طور کلی، گیاهانی که در خاک با زهکشی خوب در یک ظرف با اندازه مناسب رشد می کنند، باید زمانی آبیاری شوند که 2 سانتی متر بالای خاک احساس خشکی کند. شفیعی گفت: پژوهشهای این مرکز در سطح گلخانهها استفاده میشود اما زیاد نیست و ارتباط کاملی با بهره برداران این حوزه وجود ندارد و سیستم نوین ترویج به اندازه کافی جا نیفتاده است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات بیان کرد: با توجه به پتانسیل این شهرستان در تولید گل و گیاه زینتی بیش از ۷۵۰ نفر بهره بردار در گلخانهها فعالیت میکنند که شامل ۷۱۰ سازه گلخانهای میشود. از مشکلات این صنعت محسوب میشود که باید برطرف گردد. در کشورهای آسیای میانه مانند روسیه، اوکراین، گرجستان و تاجیکستان که به عنوان بازار هدف تولید محصولات کشاورزی ما محسوب میشوند، صادرات و بازگشت پول با توجه به تحریم با مشکلاتی همراه است و باید در این راستا تدابیر لازم اتخاذ شود.