معرفی انواع سازه و مزایای هر یک را اینجا بخوانید

ساختارها ، خصوصیات مواد ایده آل و همچنین انواع پارچه های موجود ، شرح داده شده است. از دیگر انواع سازه های نوین میتوان به ساختار غشایی اشاره کرد. این مهم را میتوان به لطف وجود انواع سازه های نوین برآورده کرد. از انواع سازه های نوین میتوان به سازه شاخه بندی شده یا درختی اشاره کرد. ساختارهای تاشو را میتوان شکلی از ساختارهای غشایی در نظر گرفت اما غشا مانند اوریگامی به جای خم شدن تا شده است. برشی و خرابی تنش صفحه و خرابی خم شدن پین را باید در نظر گرفت. خرابی و آلودگی سطحی نیز می تواند بر دوام پارچه به کار رفته در سازه چادری تأثیر بگذارد. جنس پارچه به عملکرد ساختاری سیستم و همچنین سایر خصوصیات مهم شامل دوام ، عایق ، انتقال نور و محافظت از آتش کمک می کند. استفاده می شود تا امکان کشیدن دستی پارچه را فراهم کند. همچنین ، مؤلفه سطحی سازه ، ظاهر بلند مدت سازه را برای آن نمایان می کند که نمایانگرترین عنصر سازه است. به طور خلاصه، این یک ساختار با حجم مساوی با حداقل سطح را نشان میدهد. بتنی که در سیستم آی سی اف استفاده میشود باید حداقل از رده C10 باشد و اسلامپ آن هم باید بین 100-150 میلیمتر باشد.

سازه فضاکار از اجزایی شامل گرهها، اعضاء بدنه اصلی شامل پروفیلها و تکیهگاهها تشکیل شدهاست. همچنین با جزئیات اتصال اصلی در سازه چادری به پایان می رسد که برای یک ساختار پارچه کششی موفق مانند سایبان چادری باید در نظر گرفته شود. در بحث مجاری محافظ، فولاد پیشتنیده را در جای خود قرار میدهند و با این کار باعث میشوند که فولاد در صورت لزوم و پس از اعمال نیروی کششی به بتن، قابلیت جنبشی لازم را داشته باشد. برای اجرای این سازه، پی و فونداسیون اجرا میشود؛ سپس دیوارها نصب میشوند و بعد سقف اجرا شده و پوششهای داخلی و خارجی را با مصالح مختلف انجام میدهند. اگر جعبهها را روی هم بگذارید، با رعایت تعادل، آنها یک ساختار ایستاده را تشکیل میدهند. قطعات از پیش ساختهشده به محل نصب انتقال داده میشوند و بعد از اینکه دیوارها و سقف اجرا شد، طرفین آنها با بتن، عایق میشود. ابتدا سازه طراحی و اجرا میشود و بعد بقیه قسمتهای ساختمان اجرا میشود. البته این سازه معایبی از جمله نیاز به نیروی متخصص برای اجرا و محدودیت در تعداد طبقات نیز دارد.

سیستم آی سی اف از اجزایی مانند: پلی استایرن منبسط شونده، رابطهای اتصالدهنده پلی استایرنهای دو طرف دیوار، میلگردهای افقی و عمودی و بتن تشکیل شدهاست. اگر بار افقی را روی ساختار جعبهای وارد کنید یا اگر باد شدیدی شروع به وزیدن کند، ساختار سقوط میکند اما تکیه گاه اضافی را میتوان با استفاده از یک هسته سازهای بتنی یا فولادی و از طریق قابهای اسکلتی فولادی مقاوم سازی کرد. طراحیهای معماری فوق العاده به سیستمهای ساختاری غیرمتعارف نیاز دارند تا بتوانند سبکهای مختلف طراحی را با محاسبات سازهای ترکیب کنند. این رابطها از نظر ابعاد و تعداد باید طوری باشند که بتوانند بار ناشی از بتنریزی و بتن تازه را تحمل کنند. سازه های جدید باید بتوانند حدالامکان هر آنچه در ذهن طراح است را به صحنه ظهور برسانند. یکی از انواع سازه در ساختمان سازی، سازه ساختمانی آی سی اف که مخفف Insulating Concrete Formwork است، به عنوان قالبهای عایق ماندگار شناخته میشود. از منظر ریختشناسی، سازه فضاکار مجموعه سازههای مشابهی است که شامل: شبکهها، طاقها، برجها، شبکههای کابلی، سیستمهای پوستهای و غشایی، سازههای تاشونده و ترکیبات کش بستی میشود. سازههای فضاکار معمولاً با استفاده از ماتریس سفتی طراحی میشوند. این قالبها پس از اینکه بتنریزی انجام شد، بخشی از دیوار به حساب آمده و نقش عایق حرارتی را دارند.

ستون مانند تنه درخت از زمین بلند میشود و سپس در نزدیکی قله شروع به انشعاب میکند تا در یک دهانه بزرگتر گسترش یابد. برای پارچه با تار پود بافته شده ، باید قبل از شروع بارگذاری مبادله ای بین لبه ها به نام “مبادله خرچنگ” اتفاق بیفتد. در مورد بیمه همین بس که بدانیم با بیمه کردن مال و اموالمان، تنها هزینه ناچیزی را باید پرداخت کنیم که این در واقع هزینه نیست، چون به نوعی سرمایهگذاری محسوب میشود. چه نوع بیمههایی باید برای ساختمان داشته باشیم تا زمان حادثه بتوانیم، بخشی از خسارات را جبران کنیم؟ کشش کابل به طور کلی ترجیح مستقیم تنش را برای هر دو ارزش زیبایی شناختی و اثربخشی آن دارد. هزاران سال است که سازه پارچه ای وجود دارد. یکی از بحثهایی که در مورد ساختمان مطرح است، بحث بیمه آن است. در ساختمانهای واقعی، جعبههای انباشته روی هم برای ثبات تضمین شده نیاز به پشتیبانی بیشتری دارند. به همین دلیل از بتن بیشتر به عنوان مصالح بنایی استفاده میشود. در ۶۰ سال گذشته شاهد جهش قابل توجه در فناوری ساختوساز، مصالح ساختمانی، نرم افزارهای مدل سازی و انواع سازه های نوین بودهایم.

این گزارش با تشریح روند ارزیابی یک پروژه دنبال می شود به عنوان مثال انواع آنالیز غیر خطی که باید انجام شود و روشهایی که برای انجام آن استفاده می شود. استحکام سازه باید در حدی باشد که بتواند باری که به آن وارد میشود را هم تحمل کرده و هم به درستی انتقال دهد. ویژگی ویژه ماتریس سختی در یک قاب فضایی معماری، استقلال عوامل زاویهای است. از قابهای فضایی میتوان برای باز کردن مناطق وسیع با پشتوانه داخلی کمی استفاده کرد. در معماری و مهندسی سازه، چارچوب فضایی (خرپای سه بعدی) یک سازه سبک از نوع خرپایی است که از پایههای به هم پیوسته در یک الگوی هندسی ساخته شده است. این سازه یک سیستم خرپای سه بعدی است که از هر دو جهت، دهانههای آن گسترش پیدا کردهاند و اجزای آن تحت کشش و فشار قرار دارند. سازه پیش تنیده از اجزایی شامل: بتن پیشساخته، مجاری محافظ، پوششهای ضد خوردگی یا دوغاب و رشتهها یا میلگردهای فولادی ضد زنگ که قبل از ساخت و یا در حین ساخت تحت کشش قرار میگیرند، تشکیل میشود.

سازه اسکلت ساختمان است و مقاومت آن بسیار حائز اهمیت میباشد، پس برای انتخاب سازه مناسب، باید تحقیقات و مطالعاتی زیادی انجام دهید تا در آینده دچار دردسر نشوید. به منظور جلوگیری از چین و چروک ، برش های کوچک بوجود می آید تا قابلیت انعطاف پذیری افزایش یابد. این مهم باعث ایجاد انواع سازه های نوین در صنعت ساختمان میشود تا پاسخگوی بخش مهمی از نیازهای جامعه مدرن امروزی باشد. در این مدل، از دیوارهای بتنی که شامل قالب بتنی دائم میباشد، استفاده میکنند. این یک ماژول واحد است که از 12 دکل فولادی خرپا ساخته شده است که کابلها از 72 خط کابل شعاعی پشتیبانی می کنند. در سازههای بتنی و فولادی معمول این نوع سیستم، به عنوان دیوار برشی جهت باربری جانبی به کار میرود. این نماد شامل یک ساختار قاب فولادی سبک حبابی است که از حبابهای پُر از هوا ETFE (یک ماده پلاستیکی شفاف) ساخته شده است. از نظر ریاضی، سازه حبابی یک ساختار سه بعدی است که نشان دهنده یک فرم ایده آل از حبابهای هم اندازه است. یک مثال ساده از سازه کششی، چادرهای کمپینگ است.

سازههای پانلی از اجزایی شامل دو لایه شبکه فلزی مش که در طرفین قرار میگیرند، یک لایه فوم پلی استایرن که در بین دو لایه فلزی قرار میگیرد و مفتولهای جانبی برای اتصال سه لایه به یکدیگر تشکیل میشود. رشتههای پیشتنیده به شکلی که در نقشه مشخص شده، نصب میشوند و عملیات بتنریزی انجام میشود. مقاومت بالا در برابر حرارت، آتشسوزی، خوردگیهای شیمیایی و هوازدگی، زلزله و … چون در این سیستم دیوارها و سقف بکپارچه هستند، توزیع بار و مقاومت در برابر نیروهای خارجی مانند زلزله تقریباً یکنواخت و همگن است. این سازهها نوعی از ساختمانهای بتن آرمه هستند که به جای تیر و ستون در آنها، از دیوار باربر نیمه پیشساخته به روش قالبهای عایق ماندگار استفاده میشود. لازم است مهندسین روش تحلیل برنامه و نحوه عملکرد برنامه را بدانند و درک کنند. بر اساس دو روش مختلف المان محدود ساخته شده اند: روش ماتریس و روش بردار.

اکنون که با انواع سازه و مقاومتهای آن آشنا شدید، بهتر است کمی هم در خصوص بیمه ساختمان اطلاعات کسب کنید. اگر میخواهید در خصوص بتن خود تراکم اطلاعاتی کسب کنید به اینجا مراجعه نمایید. شما چه تجربه یا نظری در این خصوص دارید؟ در بنا کردن ساختمان از سازههای مختلفی استفاده میشود؛ سازه باید به درستی اجرا شود و استفاده از مصالح باکیفت هم روی کیفیت و پایداری سازه نهایی تأثیرگذار است. سازه حکم اسکلت را دارد و بقیه مصالح ساختمانی سازه را در بر میگیرند و باعث تقویت آن میشوند. این سازهها در کارخانه ساخته و به محل مورد نظر انتقال دادهمیشوند. این سازه ساختمانی به صورت سازههای پیشساخته است که در کارخانه ساخته شده و به محل نصب فرستاده میشوند؛ سپس بر اساس نقشه از پیش مشخص شده، این اجزا به هم متصل میشوند. پانلهای پیشساخته به صورت دیوارهای باربر و یا دیافراگم افقی به عنوان سازه باربر ساختمان و یا دیوارهای جداکننده غیر باربر استفاده میشود.

بتن با اینکه مقاومت فشاری بالایی دارد که از مزیتهای آن محسوب میشود، ولی در برابر تنشهای کششی عملکرد خوبی ندارد. نیروهای جهت دار مخالف که تحت عنوان پیش تنیدگی در هر دو جهت معرفی می شوند ، یکدیگر را متعادل می کنند. در واقع سازه، استخوانبندی یک ساختمان است و دوام و تعادل آن را تعیین میکند. دوام آن بسیار تحت تأثیر مقاومت در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش و حمله مواد آلی و حفظ استحکام درز اتصال است. در ادامه هر یک از سازهها را به صورت دقیقتر مورد بررسی قرار میدهیم. در حالت آزاد، کابل یا میلگرد فولادی با بتن اطراف چسبندگی ندارد و این سیستم معمولاً به صورت تک رشتهای است. کابل ها همچنین باید قادر باشند از 4-10٪ مقاومت در برابر شکست خود جلوگیری کنند (شفر ،1996). اگر سوالی در این باره دارید، میتوانید در بخش نظرات، سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

ال اس اف مخفف Lightweight Steel Frame به معنای قالب فولادی سبک است که یکی از انواع سازه به حساب میآید. سازه ال اس اف از اجزای مختلفی مانند: ورقهای فولادی سرد نوردشده، صفحات تخته گچی به عنوان پوشش درونی و لایه عایق حرارت و صوت تشکیل شدهاست. این بیمه پوششهای دیگری از جمله بیمه زلزله، سیل و دیگر حوادث را هم دارد که به صورت اختیاری میتوانید با پرداخت هزینه کمی بیشتر، آنها را هم به پوشش بیمهای ساختمان خود اضافه کنید. بیش از هر زمان دیگری، معماران میتوانند بدون محدودیتهای ساختاری، تخیل خود را به حرکت درآورند و نوآوری کنند. به گونه ای که طول بدون مهار پارچه در واقع کمتر از 30 متر باشد. این سطح کششی توسط کابل های راس و قعر متناوب ایجاد و مهار می شود. با کابل کشیدهشده فولادی و مهار کردن آن از دو طرف، تنش فشاری دائمی در بتن ایجاد میشود. در این مقاله به معرفی انواع سازه، مزایا و مقاومتهای آن پرداختیم. رشتهها کشیده شده و وقتی که مقاومت لازم که بین 3000-3500 psi است به دست آمد، قفل میشوند. اگرچه ASCE استانداردهایی را توسعه داده است ، استانداردهای بارگیری برای سازه پارچه ای کشیده تحت مشخصات الزامات کد ساختمان قرار می گیرد.

علاوه بر این، سازههای فضاکار از نظر مصالح هم به دستههای: سازههای فولادی، سازههای آلومینیومی و سازههای چوبی تقسیم میشود. سازهها بر اساس مصالح مورد استفاده و روشهای پیادهسازی با هم تفاوت دارند. همچنین اشکال مختلفی که با استفاده از اصول و مفهوم اساسی سازه غشایی شکل گرفته است. شکل و موقعیت تکیهگاهها در سازههای فضاکار، تأثیر زیادی در توزیع نیروها دارد. تغییر شکل در اعضای کششی باعث افزایش تغییر در کمانش می شوند. بارهای خمشی (گشتاورهای خمشی) به صورت بارهای کششی و فشاری در طول هر یک از میلههای خرپا منتقل میشوند. عمدهترین مقاطع بکار رفته در سازههای فضاکار مقاطع دایرهای، به صورت توپر یا توخالی، و مقاطع نبشی یا قوطی است. سازه ساختمانی فضاکار یکی دیگر از انواع سازه است. تا طراحی موفقیت آمیزی از سازه غشایی و سایبان چادری قوسی را رغم بزند. با استفاده از این سامانه، که معتبرترین و جامعترین سامانه آنلاین بیمهای کشور است، نه تنها میتوانید هزینه بیمه آتش سوزی ساختمان خود را استعلام بگیرید، بلکه میتوانید شرکتهای بیمهای مختلف را با هم مقایسه کنید و پس از اطمینان از انتخاب بیمه مورد نظر، از طریق همین سامانه اقدام به خرید بیمه آتش سوزی نمایید. غشا در یک یا چند نقطه، زمین را لمس میکند و بارهای سطح خود را از طریق این نقاط به زمین منتقل میکند.

درست مانند بدن انسان که استخوانبندی دارد و بقیه اعضا و جوارح بر رو و یا درون آن قرار دارند و این استخوانبندی از اعضای بدن حمایت میکند، در ساختمانسازی هم سازه همین نقش را ایفا میکند. انتخاب نوع سازه که تصمیم بسیار مهم و اولین قدم در ساختمانسازی است بستگی به شرایط محیطی، اجرایی، فنی و … غشا یک سطح منحنی بزرگ با ضخامت بسیار کم در مقایسه با طول و عرضش است. البته این سیستم معایبی همچون: عدم امکان بازیافت مصالح، ضخامت بالای دیوارهای داخلی، عدم امکان تعمیر و جایگزینی قطعات و احتمال جذب آب توسط لایه بتن خارجی را دارد. در این مدل سازه، از ورقهای فولادی با ضخامت کم و پوشش گالوانیزه استفاده میشود که در برابر زلزله مقاوم هستند و از طرفی سبک هم هستند. چینهای شیبدار، ترکیب اسلبهای افقی و تیرهای عمودی را در انتقال بارها به تکیه گاه ستون یا مستقیماً به زمین انجام میدهند. در سازههای معماری، نیرو با بار از تیرچه به تیر اصلی و از تیر اصلی به ستونها منتقل میشود؛ ستونها نیز این نیرو را به پی ساختمان انتقال میدهند.

چنین ساختاری از نظر معماری و طراحی بسیار محبوب است زیرا به آزادی بیشتر ذهن معمار کمک میکند. همانطور که گفته شد سطوح آنتی کلاستیک به عنوان سطوح زین اسبی نیز شناخته می شوند. این یک روند تکراری پیچیده است که شامل هزاران گره و … اینکه بیمه ساختمان چیست و شامل چه مواردی میشود؟ تأسیسات برقی و مکانیکی پس از اجرای پوششها، پیادهسازی میشود و در نهایت درب و پنجره نصب میشوند. در سیستم چسبیده دو یا چند رشته از درون یک مجرای محافظ فلزی یا پلاستیکی عبور داده میشود . پس در واقع هزینهای که شما پرداخت کردهاید، در روز حادثه، به شما بازگشت دادهمیشود. نیروها و مسیرهای کوتاهترین فاصله به طور مداوم به روز می شوند. این غشا میتواند به عنوان سقف برای سازههای سبک استفاده شود یا میتواند ساختار را به طور کامل بپوشاند. معمولاً از این سیستم برای ساخت سازههایی که نیاز به ستون ندارند استفاده میکنند.

چادر وقتی قائم و پایدار میشود که همه اجزای آن از جمله پارچهها، تیرها و طنابها در کشش کامل باشند. وقتی ساختمان شما بیمه آتش سوزی داشته باشد، در زمان حریق، انفجار و صاعقه در صورتی که آسیبی به ساختمان شما وارد شود، شرکت بیمهگر خسارت شما را جبران میکند. بیمه آتش سوزی فقط برای حوادثی مانند حریق و صاعقه و انفجار نیست. مقاومت بالا در برابر حوادثی همچون: آتشسوزی، طوفان، انفجار و … دارد. در این مقاله به معرفی انواع سازه میپردازیم. از صفحات تاشو میتوان برای پوشش سطوح صفحهای استفاده کرد که نیاز به تقویت کمتری نسبت به صفحات افقی مستقیم دارد. برای متصل کردن این سازههای فولادی، از پیچ و مهره و جوش استفاده میشود و دیوارها را میتوان با مصالح مختلف و به صورت دلخواه پر کرد. از دیگر انواع سازه های نوین میتوان به ساختار کششی اشاره کرد. سازههای کششی در مقیاس بزرگ همان مفهوم را اعمال میکنند اما با اجزای پیشرفتهتر میتوانند بارهای عظیم و شرایط مختلف محیطی را تحمل کنند. این ستونها برای دهانههای بزرگ استفاده میشوند. ساختار کششی به جای حالت فشاری از عناصری برای تحمل مقاومت کششی استفاده میکند.

سرانجام ، عامل محدود کننده سازه چادری کششی در خود سایت senaghsh پارچه قرار دارد. برای دهانه های طولانی تر ، تثبیتی که بین دو سیستم کششی و فشاری رخ می دهد کافی نیست. این امر به ویژه در صورتی که فرکانس طبیعی سازه به طور قابل توجهی طولانی تر از یک ثانیه باشد صادق است. در تئوری پیشتنیدگی، از اعمال فشار دائمی، قبل از اعمال بارهای بهرهبرداری، برای کاهش و یا از بین بردن تنشهای کششی استفاده میشود. در مقابل ، با افزایش بار رو به بالا ، جهت وارپ کاهش می یابد و تنش در جهت فیل افزایش می یابد. در بخشهای پیشتنیده با جا به جایی موقعیت کابل، مقدار و توزیع تنش فشاری قابل کنترل است. کلیه موارد مورد نیاز برای انجام آزمایش های استاندارد آتش سوزی به شرح زیر هستند. قدیمی ترین و رایج ترین پارچه ها ، روکش ها یا لمینیت های ساخته شده از پارچه پلی استر است. رابطها میتوانند یا از جنس پلی استایرن منبسطشونده باشند و یا از موادی مانند: پلی پروپیلن با دانسیته بالا، پلی استایرن با مقاومت بالا، ورق گالوانیزه و یا میلگرد باشند. پیشتنیدگی انواع مختلفی مانند: آزاد و چسبیدهدارد.