مشکلات مجتمع های مسکونی چیست؟

از آنجا که پایه تمامی گرایشات، معماری میباشد دروس مشترکی بین آنها وجود دارد. هر یک از این واحدها دارای سند ثبتی مجزا و مستقل است و به طور مشخص در مالکیت و اختیار یک شخصیت حقیقی یا حقوقی قرار دارد. شیوههای پایدار که در هسته اصلی معماری بومی بودند، به طور فزایندهای الهام بخش تکنیکهای معاصر زیست محیطی و اجتماعی هستند. سایر بخشهای مجتمع به طور مشترک در مالکیت و اختیار تمامی مالکان واحدهای مسکونی قرار دارند. در پایان شما با ارائه پایان نامه که 5 واحد دارد درستان را خاتمه میدهید. با توجه به تعریف آپارتمان، میتوان مجتمع مسکونی را مجموعهای از آپارتمانها یا واحدهای مستقل در یک بلوک ساختمانی نامید. بسیاری از شهرهای دیگر کشور نیز با توسعه شهرنشینی تحت سلطه مجموعهای پراکنده و متعدد از ساختمانها قرار گرفتهاند. استفاده از آسانسور در زمان شلوغی و ازدحام در مواقع اضطراری از دیگر مشکلات مجتمع های مسکونی است. مدرنیسم و پست مدرنیسم توسط برخی از اعضای حرفهای معماری مورد انتقاد قرار گرفته است كه احساس میكنند معماری موفق دنبالهروی شخصی، فلسفهای یا زیبایی شناختی توسط فردگرایان نیست؛ بلکه باید نیازهای روزمره افراد را در نظر بگیرد و از فناوری برای ایجاد محیطهای قابل زندگی استفاده کرد، با فرآیند طراحی که توسط مطالعات علوم رفتاری، محیطی و اجتماعی گردآوری و اطلاع رسانی میشود.

رویت: میتوان به جرات ادعا کرد نرم افزار رویت یک نرم افزار صفر تا صدی است ، از این جهت که از پایه تا مدلسازی را انجام میدهد و جز قدرتمند ترین نرم افزارهای طراحی است. سکونت در مجتمع های بزرگ ارتباط بین همسایهها و ساکنین را کاهش میدهد. این مهم به آنها استقلال، راحتی و حریم خصوصی بیشتری میدهد. در گرایش مطالعات معماری ما به بررسی تاریخ معماری ایران، پیشینه تاریخی و بازنگری آن میپردازیم و هدفمان گسترش و توسعه آن میباشد. ما باید طراحی را انجام دهیم که در آن تمام هدفمان بالا بردن کاربری آن فضا باشد. به همین دلیل، بسیاری از مردم معماری را نوعی هنر میدانند. بسیاری از مردم ترجیح میدهند در ساختمانهای تکی چند طبقه زندگی کنند تا در مجتمع های متراکم چند واحدی! اولین مورد این است که خرید و فروش واحدهای واقع شده در شهرکها دشوار است. معماری را میتوان روشی معرفی کرد که از دوران ماقبل تاریخ آغاز شد، به عنوان روشی برای بیان فرهنگ تمدنها در هر هفت قاره مورد استفاده قرار گرفته است. اگر علم و علاقه در این زمینه حرف اول را میزند.

کارهای مهندسانی که در این حیطه فعالیت میکنند بسیار گسترده است، آنقدر که با آنها ارتباط مستقیم داریم از جمله منظر خیابانها و کوچه ها، پارک ها، باغ ها، محوطههای بیمارستان ها، مدارس، دانشگاهها و هتلها و غیره. با داشتن تجربه کاری و سرمایه کافی و با دریافت مجوزهای مرتبط میتوانید به عنوان مهندس معمار شرکتی تاسیس کنید و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکتهاو افراد مختلف کار کنید. زندگی در طبقات بالا ممکن است برای بسیاری از افراد اضطراب آور باشد. افراد با فرهنگها و سطوح مختلف درآمدی در مجتمعها زندگی میکنند و تبعیت از یک آیین نامه فرهنگی سخت خواهد بود. مجتمع های مسکونی برحسب اقلیم و بافت منطقه در اشکال و تودههای مختلف طراحی میشوند. بازار کار مهندسی معماری در خارج در کشورهایمختلف، متفاوت میباشد. مهندسی معماری رشتهای محبوب و پرطرفدار است. برای کار کردن با این عنوان شغلی، صلاحیت شما باید توسط سازمان نظام مهندسی تایید گردد و دارای پروانه نظام مهندسی باشید که برای دریافت آن آزمون و قبولی در آن الزامیست.

این مهم باعث افزایش افسردگی در انسانها میشود. این مهم به معنای کم شدن روابط اجتماعی بین انسانها است. کوچه و محله بخشی از فرهنگ نودوستی و ارتباط عمیق بین انسانها در فرهنگ ایرانی است. در پایان هر ترم از معماری اسلامی شما ملزم به ارائهی طراحی ابنیه مذهبی و در ترم آخر ملزم به ارائه پایان نامه هستید که مجموع آن 14 واحد و با عنوانهای طراحی ابنیه مذهبی 1، طراحی ابنیه مذهبی 2، طراحی ابنیه مذهبی 3، پایان نامه و رساله نهایی در دانشگاه ارائه میگردد. تعداد کل واحدها 32 واحد میباشد که 25 واحد آن دروس تخصصی شامل ساختار منظر و محیط، مبانی نظری معماری منظر، تاریخ معماری منظر، قوانین محیط و نظامهای طبیعی پویا، روان شناسی محیط، طراحی منظر و محیط 1، طراحی منظر و محیط 2، طراحی منظر و محیط 3، گیاه شناسی کاربردی میباشد که گذراندن آن الزامی است. درست است که در برجها میتوان چشم انداز زیبایی از شهر را مشاهده کرد اما در ابعاد کلی، برجها و ساختمانهای بلند مرتبه باعث پوشیده شدن کوهها، دشتها و زیباییهای طبیعی میشوند. هدف این رشته حفظ تعادل محیط طبیعی است.

معماری علم و هنر طراحی فضای داخلی میباشد. معماری تلفیقی از هنر و مهندسی میباشد. رشته مهندسی معماری که به عنوان مهندسی ساختمان نیز شناخته میشود، یک رشته مهندسی است که با جنبههای فنی و رویکرد چند رشتهای برای برنامه ریزی، طراحی، ساخت و بهره برداری از ساختمانها مانند تجزیه و تحلیل و طراحی یکپارچه سیستمهای زیست محیطی (صرفه جویی در انرژی، سیستم تهویه مطبوع، لوله کشی، روشنایی، حفاظت از آتش، صوت، حمل و نقل عمودی و افقی و سیستمهای برق)، سیستمهای ساختاری، رفتار و خصوصیات اجزا و مصالح ساختمان و مدیریت ساخت معرفی گردد. بسیاری از توسعه دهندگان، کسانی که از تأمین مالی ساختمانها حمایت میکنند، به جای راه حلهایی که اساساً بر اساس هزینه فوری انجام میشود، برای تشویق در تسهیل طراحی پایدار محیط زیست آموزش دیده اند. جالب است که بدانید در جهان 40 سانحه شناخته شده است اما در این گرایش شما بر دو عنوان سیل و زلزله متمرکز میشود. گرایش کارشناسی ارشد مهندسی معماری- معماری دارای 6 زیرگرایش میباشد لازم است بدانید برای شرکت در کنکور ارشد معماری علاوه بر کنکور یک آزمون عملی به نام اسکیس نیز دارید که توانایی شما را در برخی موارد هندسی، پرسکتیو، خط، راندو و غیره بسنجد. مجتمع های مسکونی ارتباط با محله و کوچه را از بین میبرد.

2 واحد درسی به صورت اختیاری از میان دروس پارکهای جنگلی، مدیریت و نگهداری فضای سبز، علوم جانوری، اقلیم شناسی کاربردی، محیط زیست، باغسازی ایرانی، باغبانی باید انتخاب گردد. پرداخت بهموقع حق شارژ، رعایت نظافت مشاعات، پرداخت هزینه تعمیرات و عدم اطلاع از حقوق آپارتمان نشینی همیشه جزء مشکلات همیشگی مجتمع های مسکونی است. فعالیتهای مشارکتی و جلسات عمومی ساختمان اغلب با استقبال نه چندان خوبی برگزار میشود و از این جهت ایجاد ارتباط برای حل مشکلات و انتقال تصمیمها کاهش مییابد. به زبان ساده، معماری داخلی، طراحی داخلی از نظر معماری است. مجتمعهایی که توسط وزارت تعاون و دیگر ارگانها ساخته شدهاند، به دلیل مسائل حقوقی و قراردادی مشکل سند دارند. این مجتمعها هم اکنون به صورت قولنامهای خرید و فروش میشوند و به دلیل نداشتن سند با قیمت کمتری معامله میشوند. زندگی در مجتمعها هویت اجتماعی و اقتصادی شهر را خدشهدار میکند. مجتمع های مسکونی حداقل ارتباط را با محیط بیرون دارند و حتی دسترسی به فضای باز هم به راحتی امکانپذیر نیست. معمار داخلی باید به جنبههای زیبایی شناختی، کاربردی بودن، تزیینات داخلی، طراحی فضاهای داخلی بر اساس نیازها و شرایط محیطی میپردازد.

یک سازه بزرگ دیگر نمیتواند طراحی یک شخص باشد بلکه باید کار تیم پرتلاشی سایت senaghsh باشد. همچنین 8 واحد از بین دروس تاریخ شهر در ایران، آشنایی با مبانی باستان شناسی، آشنایی با سازه و مصالح سنتی، آشنایی با متون تاریخی و کتیبه ها، مروری بر نظریههای معماری، باغ ایرانی و تاریخ آن، تاریخ معماری شرق، مروری بر نظریههای مرمت به عنوان دروس اختیاری باید بگذرانید. میباشد، همچنین از قواعد و ضوابط طراحی آنها بهرهمند میشویم و در پایان هرترم بر روی یک پروژه کار میکنیم و قواعد هر پروژه را آموزش میبینیم برای مثال بر پروژهی ساخت دانشگاه کار میکنیم و تمامی قواعد ساخت و طراحی از جمله برنامه فیزیکی نوشتن، طراحی پلان ها، طراحی نما و برشها، فونداسیون و غیره را آموزش میبینیم البته این آموزشها در دورهی کارشناسی تدریس شده و در واقع ما در کارشناسی ارشد به صورت پیشرفته به اراِئهی حرفهای پروژهها و سبکهای جدید میپردازیم. اما در تمام این سالها ما تا چه اندازه توانستهایم مشکلات مجتمع های مسکونی را حل کنیم؟ در کشور عزیز ما که به فور وسعت زمین وجود دارد، چه دلایلی برای تراکم جمعیت در شهرهای بزرگ و ساخت مجتمع های چندین طبقه است!

فارغ التحصیلان معماری اگر مهارتهای خود را تقویت و با نرم افزارهای روز آشنایی داشته باشند بیکار نمیمانند و میتوانند در این زمینه شغلهای متفاوتی را برای خود انتخاب کنند. این تغییر عمده در معماری همچنین مدارس معماری را تغییر داده تا بیشتر روی محیط زیست تمرکز کنند و در تعداد ساختمانهایی که به دنبال رعایت اصول طراحی پایدار ساختمان سبز هستند نیز تسریع شده است. اما در کل کشورهای مثل نروژ، پاناما، برزیل، عربستان، استرالیا، چین کشورهای مناسبی برای کار و تحصیل معماران میباشد. بازارکار مهندسی معماری در ایران برای معماران در رمینه های ضغلی مختلف بسیار خوب است معماری همیشه جز پرطرفدارترین رشتههابین جوانان است دلیل آن ساخت و سازهای بی وقفهی دولتی و شرکتهای خصوصی میباشد. 8 واحد درسی پایه که شامل که گذراندن آن الزامی میباشد که شامل دروس: روش تحقیق معماری، سیر اندیشههای معماری، حکمت هنر اسلامی، نظریه و روشهای طراحی میباشد. دروس کارشناسی ارشد معماری 32 واحد میباشد که 8 واحد درسی تخصصی که از بین دورس سازههای سنتی، سازههای نو، معماری همساز با اقلیم، روشهای پیشرفته ساخت، نظریههای مکانیابی، برنامهریزی کالبدی معماری، تنظیم شرایط زمین، روانشناسی محیط، حقوق معماری، مدیریت پروژه میتوانید انتخاب کنید. همچنین 8 واحد دروس اختصاصی شامل معماری معاصر اسلامی ایران و جهان، نظریههای مکانیابی، تحلیل سازههای سنتی و نو و روشهای ساخت آنها، روان شناسی محیط میباشد .

در کشورهایی که وسعت زمین محدود است، به ناچار باید از آسمان استفاده کرد. که 18 واحد درسی آن را دروس اصلی و تخصصی شامل روش شناسی تاریخ نگاری معماری، نقد آثار تاریخی معماری، پژوهش در تاریخ معماری ایران 1، پژوهش در تاریخ معماری ایران 2، پژوهش در تاریخ معماری ایران 3، تاریخ تطبیقی معماری جهان اسلام میباشد. اگر علاقه به این گرایش دارید اثر آن را میتوانید به راحتی در محیط پیرامونتان مشاهده کنید. و در پایان یک پروژه به عنوان طرح نهایی و پایان نامه شما را فارغ التحصیل میکند. این مورد حتی در ارتفاع بیشتر باعث کاهش فشار هوا و در امتداد آن کاهش جریان گردش خون میشود. تریدیمکس (3D MAX): جهت مدلسازی استفاده میشود شما در این برنامه میتوانید از تزیینات داخلی تا نمای ساختمان را به سلیقهی خودتان مدل کنید، به آن متریال و رنگ بدهید و در انتها هر کجای پروژه میتوانید دوربین بگذارید رندر بگیرد و خروجی آن را مانند عکس مشاهده کنید و پیش فرضی از اجرای پروژه داشته باشید.

مشکلات مجتمع های مسکونی چه در حوزه فرهنگی و چه ساختاری، به وضوح نشان دهنده عدم برنامهریزی دقیق در شهرسازی است. شما از دوران دانشجویی میتوانید در این حوزه فعالیت کنید فقط کافیست به قوانین طراحی مسلط باشید، همچنین بتوانید با برنامه نقشه کشی کار کنید. پس از گذراندن این دورهیتحصیلیتان با توجه به تجربهای که کسب کردهاید میتوانید وارد محیط حرفهای اجرا گردید. پس وظیفه شهرداری و سازمانهای مسئول در رسیدگی به مشکلات این مجتمعها چیست؟ در این وضعیت، مشکلاتی مانند عدم رسیدگی قانونی، رانت و فساد را نیز باید به مشکلات مجتمع های مسکونی بدون سند اضافه کرد. طراحی هر ساختمان بزرگ به طور فزایندهای پیچیده است و نیاز به مطالعات مقدماتی در مورد مواردی مانند دوام، پایداری، کیفیت، پول و انطباق با قوانین منطقهای را دارد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرحها و نقشههای پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری، همکاریهای لازم و مشارکت با سایر مهندسان در زمینههای تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانکهاو … موقعیت شغلی در خارج از کشور بستگی به نیاز نیروی کار آنها دارد. شما در این رشته علاوه بر تحلیل محیط پیرامونتان و همچنین برنامه ریزی و طراحی، علم ترمیم و حفاظت از زمین هم آموزش میبینید.

تعداد کل واحدهای آن 32 واحد میباشد. اغلب مشاهده میشود که به تعداد واحدها، پارکینگ تعبیه نشده است. معمولاً در مجتمع های مسکونی به فضای سبز، بازی و تفریح کمتر اهمیت داده میشود. شما در طراحی داخلی ابتدا محیط را بررسی میکنید برای مثال برای طراحی فضاهای آموزشی باید نیازهای محیط مدنظر قرار گیرد مثلا میدانیم هر کلاس آموزشی حداقل یک ساعت و نیم زمان میبرد بهتر است در این طراحی از رنگ طوسی که خنثی است استفاده گردد این نکته موجب میشود دانش آموزان کمتر دچار خواب آلودگی یا خستگی شوند. مجتمع های مسکونی اغلب از واحدهایی با متراژ کم ساخته میشوند و ماهیت کلونی را به وجود میآورند. برای خرید و فروش واحدهای مجتمع های مسکونی ممکن است برخی از مشکلات و تفاوتهایی وجود داشته باشد. کم شدن فردیت، استقلال و حریم خصوصی از دیگر مشکلات مجتمع های مسکونی هستند. همچنین، متراژ کم واحدها، ارتفاع کم سقف و نورگیری ضعیف، برخی دیگر از دلایل عدم رقبت مردم برای خرید آپارتمان در مجتمع های مسکونی است.

ولی در ایران به راحتی میتوان زیرساختهای منازل حیاطدار را بنا نهاد. مشکلاتی مانند لوله کشی، سیم کشی، نشتی گاز و موارد دیگر، ممکن است از یک مسئله کوچک به مشکلی بزرگ تبدیل شود که زندگی همه اهالی مجتمع را مختل کند. مشکلات فرهنگی یکی از مهمترین معضلات زندگی در شهرکهای مسکونی است. سر و صدا و شلوغی در شهرکهای مسکونی بسیار بیشتر از ساختمان های چند طبقه است. در ۳۰ سال اخیر، ما شاهد رونق ساختوساز در قالب مجتمع یا شهرکهای مسکونی بودهایم. در شهرک های مسکونی ما شاهد حداقل نور هستیم. طبق مندرجات سرفصل مصوب وزارت علوم، فارغ التحصیلان کارشناسی در سه رشته کارشناسی معماری، معماری داخلی و طراحی صنعتی با گذراندن دروس جبرانی زیر میتوانند در کنکور کارشناسی ارشد معماری داخلی شرکت نمایند. تعداد کل واحدهای کارشناسی ارشد معماری اسلامی 32 واحد میباشد که 8 واحد آن دروس پایه از جمله نظریهها و روشهای طراحی معماری، حکمت و هنر اسلامی، فرم و هندسه در طراحی مدولار، روش تحقیق در معماری که گذراندن آن الزامی میباشد. پژوهش در هر حوزهای به توسعه و پیشرفت در آن زمینه کمک میکند و به دانش خوانندگان در بهبود فعالیتهایشان کمک بسزایی میکند. هدف رشته معماری اسلامی در واقع طراحی فضاهایی میباشد که جدا از طراحی بنا، معماری، شهرسازی و معماری داخلی بنا، به مسائل اسلامی از جمله دیدگاههای اسلامی و رعایت اصول اسلام تاکید مینماید.

یا اصلاً بهتر است بپرسیم: «مشکلات زندگی در شهرکها یا برج های بزرگ مسکونی چیست؟ از دهه 1980، با افزایش پیچیدگی ساختمانها (از نظر سیستمهای ساختاری، خدمات، انرژی و فناوریها)، رشته معماری با رشتههای تخصصی برای هر نوع پروژه، تخصص فناوری یا روشهای تحویل پروژه، چند رشتهای شد. زندگی در یک مجتمع مسکونی اغلب تنها راه یا حداقل مقرون به صرفهترین راه برای زندگی در قلب یک شهر مهم مانند تهران است. این مورد برای ذهن و روح آزاد بشری در تضاد قرار دارد. مابقی دروس با توجه به گرایش تخصصی مشخص و برای گرایش تعریف گردد. تعداد کل واحدهای این گرایش مانند مابقی گرایشها 32 واحد میباشد. تعداد کل واحدهای این گرایش درسی 33 واحد میباشد. 27 واحد درسی اصلی و تخصصی شامل درک بین محیطهای داخلی، تئوری و تاریخ معماری1، تئوری و تاریخ معماری2، تکنولوژی محیطهای داخلی، کارگاه طراحی داخلی 1، کارگاه طراحی داخلی 2، کارگاه طراحی داخلی 3 و 6 واحد پایان نامه میباشد.

توسعه این مهم به دلیل افزایش جمعیت و مهاجرت افراد از روستاها به شهرهای بزرگ رخ داد. همچنین 4 واحد از بین دروس روشهای جبران خسارت در بازسازی، نقش شهرسازی در کاهش خطرات سوانح طبیعی و حوادث انسان ساز و مبانی حقوقی مدیریت بحران به عنوان دروس انتخابی باید بگذرانید. فرق این رشته با مابقی گرایشها این است که در این گرایش 24 واحد درس اجباری با عنوانهای سوانح و مجتمعهای زیستی، جامعه شناسی و روان شناسی بلایا، مدیریت بحران و بازسازی، نظریهها و دیدگاههای بازسازی، روشهای ارزیابی خطر و آسیب پذیری، روشهای مقاوم سازی ساختمانهای موجود و آسیب دیده، مدیریت، برنامه ریزی و طراحی اردوگاههای پناهندگان و آسیب دیدگان، سمینارهای منتخب، کارگاه 1، کارگاه 2، کارگاه 3 وجود دارد. است. همچنین باید بدانید در این مقطع 2 واحد درس اختیاری باید بگذرانید. همچنان بهتر است بدانید در کارشناسی ارشد نرم افزارهای معماری و حتی فتوشاپ کاربرد بسیار و تاثیر بسیاری بر ارائه شما دارد. البته که در دوره کارشناسی دروسی اساسی مانند عناصر و جزییات و آموزش نرم افزار اتوکد جهت نقشه کشی بسیار کاربردی است.

هر روزه طراحیها و ساخت و سازهای بسیاری توسط معماران صورت میگیرد. پایان تحصیل شما با ارائه 6 واحد پایان نامه صورت میگیرد. باید توجه داشته باشید فقط انجام پروژه اهمیت ندارد بلکه شما باید توانایی ارائه با کیفیت پروژه را داشته باشید و تصورتان یک پروژه اجرایی باشد. عدم داشتن سند به تنهایی میتواند بسیاری از خریداران را منصرف کند! حتما بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی از سیر تا پیاز شارژ، آسانسور، مشاعات و … در مجتمع های بزرگ مسکونی در صورت خرابی آسانسور، رفتوآمد با پلهها دشوار و زمانبَر است. سیستم رتبه بندی LEED (رهبری در انرژی و طراحی محیط زیست) شورای ساختمان سبز ایالات متحده در این امر بسیار موثر بوده است. علاوه بر این، جداسازی بین معمار “طراحی” معمار “پروژه” افزایش یافت که این اطمینان ایجاد میکند که پروژه از استانداردهای لازم برخوردار است. از فرصت های شغلی بی شماری به عنوان کار پروژه برخوردار می شوند و با توجه به رشد ساخت و ساز و تقاضای فعلی ، به نظر می رسد علاوه بر ایران و شهرها ، تهران ، حتی همه به جز روستاها و شهرها. یکی دیگر از موارد مهم که جزء مشکلات مجتمع های مسکونی در بخش خرید و فروش ملک است، عدم داشتن سند برای هر یک از واحدها است.