قدم های اصولی در طراحی داخلی (5 گام اساسی در طراحی فضا)

هر جا که ممکن است بامبو و نماهای چوبی را برای بنا کردن دکوراسیون اتاق ترکیب و احساس زمینی بودن را بیشتر ایجاد کنید. اما امروزه.با پیشرفت علم و تکنولوژی، همه ما میدانیم که خانه فضایی است نه فقط برای ایمنی که بیشتر برای تجربه حس امنیت و آرامش. این سایت در این زمینه ایده های بسیار جذابی را به شما ارائه می دهد که با استفاده از آن ها می توانید فضای ملک خود را به بهترین شکل ممکن طراحی نمایید، به طوری که اطرافیان از طراحی و دکوراسیون منزل شما حیرت زده شوند. در طراحی دکوراسیون داخلی منزل از چه رنگهایی استفاده کنیم؟ دکوراسیون داخلی به چه معناست؟

قبل از هر اقدامی در حوزه دکوراسیون داخلی، چه مشتری این حوزه هستید و چه کارفرما یا مجری آن، حتما شرایط روز را مطالعه کنید و از قیمتها آگاه باشید. شعار ” هر چه کمتر ، بهتر ” را همواره به خاطر داشته باشید. سبک بوهمیان(Bohemian) یا دکوراسیون بوهمیانی یا در اصطلا ح ” بوهو ” نوعی دکوراسیون است که در آن افراد خانه ها را پر از فرهنگشان کرده و بو ی زندگی از در و دیوار به مشام میرسد. آموزش گام به گام طراحی دکوراسیون داخلی ؛ برای آن که دکوراسیون محل زندگی خود را طراحی کنید، لزومی ندارد حتما دانش آموخته معماری یا جزو طراحان دکوراسیون داخلی باشید. البته توجه داشته باشید که جغرافیایی مکانی و زمانی کاملا تاثیر گذار بر معنی و مفهوم زیبایی می باشد، همین امر موجب شده است که سبک های معماری متفاوتی وجود داشته باشد. ایجاد این چنین فضایی سخت است اما می توانید از فضاهای باقی مانده در طراحی داخلی اداری استفاده ی دیگری داشته باشید. اگر نگران این هستید که چنین انتخابی کمی بیروح به نظر میرسد چندرنگ سبز برای زنده کردن آن اضافه شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی کنید.

واژه روستیک به معنا ی رنگ و رو رفته است به همین دلیل لوازمی که در این دکوراسیون استفاده شده مانند فلز های زنگ زده و چوبهای پوسیده هستند؛ البته این لوازم بلا استفاده نیستند و تنها ظاهر آن ها این گونه طراحی شده تا به نظر لوازمی قدمت دار و قدیمی بیاید. استفاده به جا از لوازم چوبی و سنگی و لوازم فلزی با رنگ و روی قدمت و نوستالژی از ویژگیهای این سبک هستند. این سبک مناسب افراد علاقه مند به نوستالژی ها است. چنانچه شما جزو افراد طبیعت دوست هستید و به طرح های طبیعتی علاقه مند هستید؛ به کارگیری از گل و گیاه در دیزاین دیوار پشت تلویزیون را فراموش نکنید. اگر دوست دارید به سبک بوهمیان مبلمان بچینید، باید به سمت یک سمساری رفته و در درون آن شروع به گشت و گذار کنید، آنقدر بگردید تا ناخودآگاه روبروی مبلی که شما را در آنجا میخکوب کرده باستید؛در حقیقت بوهوها به مبل های کارکرده و دست دوم قدیمی و متفاوت علاقه زیادی دارند .این سبک را با عنوان” کولی وار“نیز میشناسند .

برای مثال ممکن است، شما مبلمانی را انتخاب کنید، که برای سایر وسایل محدودیت انتخاب، به وجود بیاورد. اما مهمترین چیزی که تعیین میکند شما باید از بین این دوراهی کدام را انتخاب کنید، میزان نیاز بنای شما به تغییر و تحول است. این به این معنی نیست که به جز رنگ سفید، رنگهای دیگر در سبک مینیمال جایی ندارند .ولی با وجود اینکه سفید پر استفاده ترین رنگ در سبک دکوراسیون مینیمالیست ی است، میتوانید از رنگها ی دیگر نیز برای دیوارهای خانه خود استفاده کنید، اما سعی کنید فضای ی رنگارنگ در خانه ایجاد نکنید. رنگ های مناسب برای مبلمان کلاسیک، رنگ ها ی طلایی، نقره ای، سفید، کرمی و قهوه ا ی هستند. مبلمان آنتیک ، دیوارهای گچبری شده، لوسترهای چشمگیر، تزیینات شگفت انگیز، دکوری های حکاکی شده، پرده های فاخر و رنگ ها ی شیک و سنگین از ویژگی ها ی اصلی این سبک است. رنگ هایی مانند سفید، کرم، خاکستری، بژ و ماسه ای به عنوان رنگ اصلی استفاد ه می شوند و همچنین می توا ن طیف های کم رنگ صورتی، یاسی و آبی نیز در برخی از قسمت های خانه به کاربرد.نقش ها ی پر گل در دیوار ها، پرده ها و یا میلمان شما می تواند نمادی از این سبک با د.

این به این معنا می باشد که شکل کنونی ساختمان که توسط اولین معمار بنا شده است متناسب با زمان و شرایط آن دوران بوده است و هنر یک معمار داخلی از اینجا نمایان می شود که قابلیت تغییر در ساختار داخلی خانه را برای زمان های دیگر نیز فراهم سازد. اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید ترکیب درست رنگها و الگوها است. انتخاب مبلمان و اثاثیه درست در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مینیمالیستی بسیار با اهمیت است و در حقیقت داشتن مبل و اثاثیه کار آمد یکی دیگر از ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال است. گوتیک برای افراد قدرت طلب مناسب است برخلاف دیگر سبکهای موجود در طراحی دکوراسیون داخلی به سادگی میتوان زمان پیدایش سبک گوتیک را تخمین زد؛ این طراحی اولین بار در سال 1150 میلادی به وجود آمده است. این سبکهای طراحی در واقع مجزا از هم هستند اما به دلیل اشتراکات زیاد میتوان آنها را بهراحتی تلفیق کرد.

سبک روستیک یا روستایی، همان گونه که از نام آن پیداست، یادآور سادگی و آرامش زندگی روستایی است. قبل از این که بتوانید سبک منزل خود را انتخاب کنید، باید بدانید در دنیای معماری و طراحی داخلی، چه سبک هایی وجود دارد. به طور مثال مشخص کنید که چه بخشهایی از منزل و یا شرکت نیاز به طراحی دکوراسیون دارد؟ باور کنید یا نه، طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما میتواند تأثیرات چشمگیری بر سلامت فیزیکی و روانیتان داشته باشد. اختصاص دادن بخش کوچکی از خانه به این وسایل عتیقه با عنوان میز خاطره یا یک دیوار کلکسیونی میتواند رنگ و روی اصالت را به خانه شما بیاورد. استفاده از مبل ها ی کشیده و طویل با روکش ها ی لطیف میز عسلی هایی با طرح اصیل، جاکتابی ها بلند با قفسه های متعدد کتاب، صندلی ها ی پلاستیکی و چهارپایه های بلند از مشخصه های مبلمان در سبک رترو هستند. این میزان متوسط فاصله بین استخوان لگن و کاسه زانو هر فرد است که فاصله مناسبی برای نشستن بر روی کاناپه و میز قهوه خوری ایجاد می کند.

استفاده از رنگهای آرامش بخشی مانند آبیها و بنفشها میتوانند برای ریلکسیشن بهتر در اتاقخواب انتخاب مناسبی باشند. توجه داشته باشید، به بخشی که هیچ وسیله ای در آن قرار ندارد، فضای منفی و به بخشی که در آن وسیله چیده شده است، فضای مثبت می گویند. وجود دیوارهای ساده موج به ایجاد حس آرامش در خانه میشود. این امر به ایجاد نور مناسب در روز و شب منجر می گردد. و چه از لحاظ نور آفتابی که موقع خواب مزاحمت ایجاد نکنه و بهتره در صورت وجود تراس یا بهار خواب به موازات درِ تراس تخت قرار بگیره. کدام بخش از ساختمان و یا منزل شما نیازمند طراحی دکوراسیون داخلی است ؟ چیدمان وسایل و دکوراتیوهای درون منزل ذوق و سلیقهی بانو خانه را نشانه خواهد گرفت. برای ایجاد تنوع می توان از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی حال، پذیرایی و اتاق ها بهره گرفت. علاقه به بازی با رنگ ها، پارچه ها، مبلمان و … رنگهای گرم مانند نارنجی و زرد و قرمز میتوانند موجب ایجاد حس هیجان و حتی حواسپرتی شوند..بنابراین استفاده از این طیف رنگها در اتاق مطالعه و یا اتاقخواب توصیه نمیشود.اما همین رنگ در اتاقهای بازی و یا آشپزخانه میتوانند موجب شکوفایی خلاقیتهای نهفته شما و فرزندانتان باشد.

توجه به تزئینات و جزئیات در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، یکی از مهمترین نکاتی بوده که لازم است به آن توجه کنید. نورپردازی مناسب می تواند دفتر کار شما را به یک فضای قشنگ و خوشایند تبدیل کند، و دفتر کار خویش را به جایی تبدیل کنید که مردمان ذوق زده خواهند شد. گاهی این سوال مطرح می شود که: با توجه به اینکه سیم کشیهای برق ساختمان از قبل تعیین شده و محل قرار گیری منابع نوری نیز از ابتدای نقشه ساختمانی در نظر گرفته شده اند، نقش طراحان داخلی در تعیین نورپردازی محیط چیست؟ نمونه کارهای انجام شده توسط طراحان شرکت را بررسی کنید تا علاوه بر مشاهده کیفیت و سبک کار، بتوانید ذهنیت قبلی از سبک کار آنها داشته باشید. اغلب در خرید مبلمان اداری کاربردهای لازم را دارند؛ پس لازم نیست نگران فضای اداری کوچک خود باشید.

در این سبک شاهد حذف تزئینات و الحاقات اضافی به دکوراسیون مناز و محیطهای طراحی شده به این سبک هستیم. تا الان چهار دسته از سبکهای دکوراسیون داخلی را باهم دیدیم و یاد گرفتیم برای ترکیب هرکدام چه عناصری را باید به کار ببریم، ولی اساسا نکته مورد توجه این است که حال و انرژی شما با کدام سبک بهتر خواهد بود و منزلتان پر شور و نشاط میشود،گاها شاهد تلفیق این دستهها نیز هستیم که ترکیبات منحصر به فردی را ایجاد میکند. طراحی داخلی منزل به نوعی هنر ایجاد هارمونی متناسب در اجزای خانه بوده و مانند هر هنر دیگری، از سبکهای مختلفی برخوردار است. این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی منزل، بهنوعی تلفیقی از سبکهای مدرن و کلاسیک است. در خانه هایی با این سبک انتخاب رنگ دیوارها، رنگهای روشن به ویژه سفید بیشتر مورد توجه قرار دارند.

در لغت نامه ها ی زبان انگلیسی معنی این کلمه، گروهی از وسایلی ا اشیائی می باشند که در دوره زمانی مشخصی در گذشته ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.طراحان دکوراسیون داخلی این دوره ی خاص را 30 تا 60 سال قبل از زما ن حال می دانند. در این سبک گلدان های سرامیکی و شیشه ای و رومیزی و یا رو مبلی های توری و قلاب بافی شده که یادآور ظرافت و زیبایی زندگی دوره ها ی قدیم هستند. حال تصور کنید که این نور به شکلی افقی و یا از بالا به پایین، به سوژه می تابید. می توانید از کاغذ دیواری با طرح های متفاوت استفاده نمایید تا با نور طبیعی هماهنگ شود. در واقع در این نوع طراحی از لوازم چوبی و فلزی قدیمی و تزئینات ساده استفاده شده و از عناصر و المانهای طبیعی بهره زیادی برده میشود. در این سبک طبیعی بودن و نیمه تمام بودن عناصر به چشم می آید و در طراحی داخلی آن از حداقل مبلمان و حداکثر عناصر صنعتی، کارخانه ای و کارگاهی استفاده می شود. سرستونهای شیر و اسب بالدار و چوبهای کنده کاری شده و منبت کاری شده و نقاشی و همینطور ظروف میناکاری شده بسیار به چشم میخورد .