طراحی داخلی اداری

به کار بردن رنگ های موجود در برند خود کاری شیک است که احساس شادابی و رضایت را ایجاد می کند. در نتیجه، منجر به افزایش کار تیمی و مشارکت نیروها در رسیدن به اهداف متعالی واحد سازمانی شده و رضایت شغلی کارکنان را نیز با خود به همراه دارد. دکوراسیون داخلی مناسب می تواند احساس رضایت نسبی از فضای مورد نظر را افزایش داده و این موضوع می تواند برای مصرف کننده به عنوان یک خاطره خوب و یا حتی پیروزی تلقی شود. فضای نشیمن محلی برای استراحت، گفتگو و نشست های خانوادگی است، در طراحی نشیمن، دکوراسیون داخلی فضا باید احساس امنیت و آرامش را به افراد خانواده انتقال دهد. بطور مثال در سبک صنعتی بهره گیری از چوب و یا آجر در ظاهر دکوراسیون دیده میشود.همچنین استفاده از مبلمان چرم یکی از عناصر جدا ناپذیر این سبک میباشد. استفاده از مبلمان و میزهای ساده با تنوع رنگی کم باعث میشود تا محیط بازتر و مرتب تر بنظر برسد. تا حدی با قواعد طراحی دکوراسیون داخلی اداری آشنا شدید. اگر وارد خانهای شدید که مالک آن قصد طراحی یک دکوراسیون نامناسب را داشت اگر پس از راهنماییها و مشاورههای شما باز هم بر نظر خود اصرار داشت نباید وی را تحت فشار قرار داده یا سرزنش کنید؛ بلکه باید تمام تلاشتان را بکنید تا نظر وی به بهترین حالت ممکن اجرایی شود.

اما معمار برای حل این معادله، سراغ ضلع سوم ماجرا رفته است و دیگر خبری از مکندههای قوی و هزینه بالای تأمین انرژی آن و فاصلهاندازی میان مکان تولید و مکان مدیریت نیست. رد فرورفتگی انگشتها در آن تکه خمیر را تجسم کنید، اینها همان راهروهای کارخانه هستند که همگی از آکس ورودی به شکل تصادفی سرچشمه میگیرند و در فضای خالیشده میان دو شرکت های طراحی داخلی اداری ساختمان حرکت میکنند. این پوسته بر اساس هندسه ای متحرک و با سایه های مثلثی، شکل امروزی ساختمان های اداری در تهران را به خود گرفته است و توانسته رتبه دوم جایزه معمار سال 1393را از آن خود کند.

۲۲-تناسب و مقیاس در طراحی داخلی چقدر مهم است؟ از بین تأسیسات ساختمانی کارخانه، آزمایشگاه، یک جایگاه مهم و استراتژیک برای یک شرکت حوزه پتروشیمی است و به قول معروف اینجا مهمترین جایی است که صاحب کارخانه میتواند توانمندیهای علمی و آزمایشگاهیاش را به نمایش بگذارد و نشان دهد که این بخش از کارخانه، فراتر از مقیاس آزمایشگاههای معمول صنایع پتروشیمی، خود را در قامت یک مرکز تحقیقاتی میداند. همه ما می دانیم که اتاق جلسه، جایی است که همه پرسنل در آن مضطرب می شوند. چیدمان های مختلفی برای اتاق کنفرانس وجود دارد. برای این منظور باید از همه قسمتهای مختلفی که چیدمان یکمنزل را تشکیل میدهند آگاهی داشته باشید و نکات مختلف را برای چیدمان و خرید وسیلهها رعایت کنید. شاید تا پیش از این هم خودتان متوجه رعایت برخی نکات در انتخاب تم رنگی محیطهای مختلف، شده باشید. این ایده درخورتوجه و شاید وجه تمایز آثار دفتر بروجنی با دیگر نمونههای مشابه امروزی، محصول همزمانی طراحی و اجراست. معمار در گفتههایش از «دیدار اجباری» بهعنوان ایده خلق بازشوها و شیوه قرارگرفتنشان در دیوارها میگوید؛ اما نگارنده ترجیح میدهد آن را «دیدار قریبالوقوع» بنامد که هم معنایی گیراتر دارد و هم فراگیرتر است.

اگر در حال حاضر دیوارهایی آجری را در معرض دید قرار دادهاید باید دیوانه باشید اگر به سراغ یک سبک شیک صنعتی نروید. در صورتی که مشتریان نتوانند تصویر مناسبی از فضا دریافت کنند، کمتر به آن اعتماد خواهد کرد. در صورتی که اصلا این طور نیست و بسیار دشوار است. ازجمله آبی و سفید، صورتی و سفید، بنفش و سفید، زرد و سفید و حتی ترکیب چندرنگ یا مبلمان طرح دار و رنگی بارنگ سفید. برخی از افراد تصمیم میگیرند که در خانه خود سبک دکوراسیون مینیمال را پیادهسازی کنند و پرکاربردترین رنگی که در این دکوراسیون وجود دارد رنگ سفید است. بخش های اداری که در جریان رو به رشد فضای کار شما مسیری مختلف از انجام کارهای اداری را سپری می کنند. یکی دیگر از عناصر مهم طراحی داخلی فرم است که اشکال آن را ایجاد می کنند. فضا یکی از این عناصر مهم طراحی داخلی است که بنیان اصلی است.

این مقاله قصد دارد که به بررسی طراحی فضاها در دکوراسیون داخلی اداری و فاکتورهایی که شرکت دکوراسیون داخلی تهران در دیزاین محیط اداری در نظر میگیرد، بپردازد. اگر تصمیم دارید دیزاین اتاق کار را تغییر دهید یا قرار است دکور اتاق کار را برای شروع کار طراجی و اجرا کنید. به یاد داشته باشید که در فضای اتاق اداری خود یک فضا را برای استراحت اختصاص دهید کارمندان میتوانند در این فضا استراحت کرده و نوشیدنی بنوشند و با انرژی بسیار بیشتری به ادامه کار خود بپردازند. بخصوص در یک دفتر اداری، نور طبیعی می تواند انرژی بیشتری به کارکنان آن محیط ببخشد.

مدتی قبل از آن، وقتی این اثر، جایزه ساختمان سال ایران را برد، زیرپوستی برای گرفتن وقت بازدید از کارخانه و گفتوگو با معمار آن، دست به کار رایزنی با معماران شدم و بالاخره یکی از روزهای داغ خرداد 1401، نگارنده توانست کارخانهای را در 65 کیلومتری جنوب غرب تهران ببیند که شمار جایزههای داخلی و خارجیاش از مرز 20 مورد هم گذشته و در آمریکا و آلمان بهعنوان جلوهای تازه از فهم معماری صنعتی معرفی شده است. نه فقط در شهرک کوثر که معماری صنعتی ایران لااقل در سه دهه گذشته، عامل اصلی رونق و اشتغال در صنعت سولهسازی بوده. اتاقی با چند صندلی دستساز و نمایی از شهرک صنعتی کوثر و غروبهای دلگیر بیابان ماهدشت. مثلا وقتی که حرف از چند اشکوب بودن کارخانه میشود، بروجنی میگوید که دلیل آن، شیوه و شکل خط تولید است: «در حین طراحی، برای بازدید از خط تولید کارخانه رفتیم و نمونههایی دیدیم. این برای کار فرما خیلی خوب است، زیرا توقعات کارفرما چند جهتی نخواهد شد و حتی برایش مقرون به صرفه نیز می شود. همانطورکه گفته شد دکوراسیون داخلی شرکت ها می تواند تاثیر بسیار زیادی را روی ذهنیت مخاطبین بگذارد. امروزه افراد ساعت های زیادی را در محیط کار خود سپری می کنند.

در عین حال افراد نیازمند این هستند که بعد از گذشت مدت زمانی با ایجاد تغییرات در طراحی دکوراسیون داخلی، فضای اطراف خود را از یکنواختی خارج کنند تا دچار کسلی نشوند. ابعاد فضای داخلی، نظیر فرم فضا، با ماهیت سیستم سازهای ساختمان -مقاومت مصالح و اندازه و فاصلۀ اجزای آن-ارتباطی مستقیم دارد. کارفرما از این موضوع راضی است و معتقد است که بنای کارخانه در کیفیت تولید و رضایتمندی پرسنل آن اثر گذاشته است: «از یک طرف، کاهش ضایعات تولید داشتهایم، چون ساختمان دقیقا براساس اقتضائات و فرایند تولید طراحی شده و از طرفی، افزایش بهرهوری داشتهایم چه به لحاظ نیروی انسانی و چه به لحاظ برقراری ارتباط میان کارگران با محیط کار». چه بسا این فضاهای کوچک ما را به سمت خلاقیت سوق می دهد که چگونه با طراحی دکوراسیون داخلی از این فضا ها استفاده بهینه کنیم. از همین پلهها دو استفاده دیگر هم میشود، کارگرانی که میخواهند بروند به طبقه دوم کارخانه و پرسنلی که میخواهند بروند به آزمایشگاه کارخانه. در تقاطع ورودی که یک راهش به اتاق انتظار میرفت، اصلیترین دسترسی طبقه همکف کارخانه در دست چپ قرار گرفته است. ابعاد فضا، به نوبهی خود، تناسب و مقیاس اتاق را تعیین میکند و بر چگونگی استفاده از آن اثرگذار است.

آن چهارپایه اما بازنشسته نشده و از کارخانه قدیم به کارخانه جدید آمد و حالا یکی از وسایل پرکاربرد کارخانه است؛ یادآوری سادهای برای کارگران که ساختمان جدید تا چه میزان براساس نیازهای آنها طراحی شده است. اینکه سوالی برای ما پیش بیاید که دکوراسیون مدرن چیست،بهتر است ابتدا مفهوم مدرنیته در معماری را بدانیم و اینکه چه تاثیری بر دکوراسیون منزل ایرانی خواهد داشت.اصلا چگونه یک دکوراسیون مدرن میتواند در منزل ایرانی که سبک و سیاق سنتی دارد، جا باز کند.شاید راهی برای ترکیب دکوراسیون مدرن و دکوراسیون سنتی وجود داشته باشد. جزئیات معماری داخلی آزمایشگاه نیز این حس را مضاعف میکند. اگر تصور می کنید که رشته طراحی دکوراسیون داخلی مربوط به دوران معاصر است سخت در اشتباه هستید، طراحی دکوراسیون داخلی رشته ای است که از اواخر قرن هجدهم وجود داشته است. بعید است که خاطره کوچههای بوشهر در هنگام طراحی به ذهن معمار حلول کرده باشد اما اگر باد خنکی که محصول تنگی کوچهها و ارتفاع ساختمانهای جداره کوچههای این شهر ساحلی است به سرتان خورده باشد، بعید نیست که با دیدن این بخش از کارخانه یاد آن بیفتید.

در طراحی دکوراسیون داخلی این عملکرد باعث می شود سطح زمین خالی به نظر برسد٬ که این کار فضای اتاق را بزرگتر نشان میدهد. کارگران، حضور مدیر در اتاق شیشهایاش را از طریق همین پنجرهها رصد میکنند. الزامات کار در آن محیط با آن همه موانع و چالش، بهجای ایجاد تأخیر در ساخت، خلاقیتهای فراوانی را به همراه داشت، حضور کارگران در فرایند ساخت بعضی از بخشها یک طرف و در طرف دیگر، افزایش تطبیقی فضا و کاربری آن با درنظرگرفتن الزامات یک محیط صنعتی. علاوه بر نکات گفته شده، اجرای دکوراسیون داخلی اداری باید به گونه ای باشد که اولا استانداردهای لازم را داشته باشد و همچنین حس آرامش و راحتی قابل قبولی در کارمندان به وجود آورد تا به تبع، باعث رضایت شغلی و افزایش راندمان کاری افراد شود. از این رو محیط کار افراد باید به گونه ای طراحی شود که علاوه بر کارآمد بودن سبب ایجاد احساس رضایت کارمندان شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی باید دقت کرد که فضاها با یک سبک باشد، و همچنین طراحی فضاها از دیگر قسمت های خانه به دور نباشد و با طراحی دکوراسیون کلی خانه همخوانی داشته باشد٬ بطوری که اگر طراحی دکوراسیون خانه کلاسیک بود٬ تمام طراحی ها در بخش های مختلف به همین سبک پیش برود. همانطور که از اسم آن مشخص است، بسیار رایج است که به دلیل شرایط فضا و ویژگی های بصری هر پروژه اداری نتوان از محصولات آماده و تولید شده در بازار به نحو احسن استفاده کرد. اگرچه طراحی داخلی کار آسانی به نظر می آید و هر کسی گمان می کند که می تواند بهترین طرح ها را اجراکند اما مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که در مدت زمان کوتاه تر و با صرف هزینه ای کمتر به هدف دل خواه تان برسید و خانه را تغییری اساسی دهید. حتی میتوان یک مسیر فرضی را برای بازدید صنعتگران خارجی از کارخانه در ذهن ترسیم کرد.