سبکهای معماری داخلی

وقتی که فضایی که در حال طراحی هستید دارای سبک باشد. یکی از مهم ترین عواملی که در طراحی داخلی اتاق نقش دارد رنگ است. اما انتخاب لوستر یکی از بخش های مهم طراحی فضای پذیرایی است . برای طراحی داخلی یک ویلا بهتر است بسته به نحوه ی معماری و ساخت فضای آن دقت نمایید. هم چنین شناخت فضا و مبلمان مناسب برای هر فضا نیز به شما کمک به سزایی برای طراحی یک فضا خواهد کرد. هم چنین شناخت اقلیم و کسانی که قرار است در آن ویلا زندگی کنند نیز تاثیر بسزایی در طراحی داخلی شما خواهد داشت. دکوراسیون داخلی ویلا تاثیر بسزایی در زیبایی ان دارد. این سبک معماری داخلی بیشتر به مبحث زیبایی شناختی معماری پرداخته است و علاوه بر تزئینات زیاد و ستونها و سر ستون های کار شده عناصر دیگری مثل استفاده از رنگ های آبی و سفید و همچنین استفاده ی زیاد از نور طبیعی را در بر دارد.معبد آتنا از نمونه ها ی این سبک است.

در این سبک معماری داخلی رنگ های خنثی و آبی های بسیار ملایم استفاده می شود گچبری ها به رنگ های آبی ملایم و سبز دریایی است .اکسسوری ها ی دریایی مانند گوش ماهی و ستاره ی دریایی و … این سبک یک سبک سنتی غربی می باشد و گچ کاری ها و پرده های لوکس منگوله دار و مبل های آنتیک و آینه های قدی بزرگ از عناصر مهم این سبک است. شناختن سبک ها کمک به سزایی در انجام این مسئله به شما خواهد کرد. در این زمینه می توان به کاربری آن ویلا توجه کرد. این سبک -سبک تزئینی درماتیک باروک را زنده کرد و هدفش چیزی نبود جز نمایش ارزش های تزئینی. احساس گرما و استفاده از رنگ های گرم از خصوصیات این سبک است. و می تواند به عنوان میز کار آشپزخانه و میز ناهار خوری مورد استفاده قرار بگیرد.این مدل برای آشپزخانه هایی با اندازه ی متوسط قابل استفاده است. که توجه به دکوراسیون و طراحی آن می تواند به خانه روح تازه ای ببخشد. اما اگر سبک ها و روش های طراحی داخلی را بهتر و ییشتر بشناسید میتوانید خود، اقدام به انتخاب مبلمان و شروع به طراحی و دیزاین فضای داخلی خود کنید.

معماری ژاپن همانند سایر هنر ها مثل نقاشی و … این سبک با درون گرایی تعریف می شود و از ویژگی های بارز آن می توان به ستون های بلند – وجود فرش های دستبافت -پشتی های زردوزی – گچ بری ها -پنجره های چوبی با شیشه های رنگی -کوسن های بیضی شکل با رویه ی مخمل- طاقچه های داخل دیوار و شمعدان های رنگی اشاره کرد.نمونه هایی مثل خانه ی طباطبایی ها در کاشان و … تزئینات با شکوه -استفاده ی بیش از حد از عناصر و مبلمان -ترکیب های رنگی بسیار قوی -پارچه های لوکس و سنگین ونقش دار- سطوح صیقلی -ستون های باشکوه و آیینه های بزرگ- سقف مسطح یا مقعر-کاغذ دیواری های فاخر – کفپوش های مرمر یا پارکت های چوب طبیعی- تعدد رنگ هایی مثل آبی تیره وسبز وزرد و قرمز تیره و بنفش در کنار سفید و طلایی از ویژگی های این سبک معماری داخلی می باشد.وجود سر حیوانات در کنده کاری ها و طراحی میزها ی کناری با پایه ی Xشکل از ویژگی های مبلمان این سبک است. هم چنین رنگ های گرم باعث شور و حرارت می شود به انرژی شما می افزاید اما رنگ های سرد شما را آرام تر می کند.

رنگ های غالب در این سبک رنگ های خنثی – کرم -بژ و خاکستری می باشد.این سبک معمولا” به دو دسته ی انگلیسی و فرانسوی تقسیم می شود. این فضا می تواند فضای منزل ، مغازه، دفتر و… هم چنین رنگ طوسی رنگی خنثی است که می توانید با رنگ های دیگر ترکیب نمایید. برای این کار می توانید از پالت رنگی ای که با آن فضا را چیده اید رنگی مناسب برای دیوار و یا قسمتی از آن استفاده نمایید. برای انتخاب فرش می توانید از رنگ های کرمی و طلایی و یا رنگ های گرم در نقش فرش خود انتخاب نمایید. هم چنین استفاده از کانتر اشپزخانه برای فضای صبحانه خوری بسیار مناسب است . و برای فضای خود استفاده کنید. و با چیدن یک یا دو صندلی در کنار کاربری زیادی برای آن تعریف نمایید. هنگامی که کاربری ویلای مورد نظر شما تفریحی است. شاید برای شما سوال باشد که یک ویلای تفریحی که برای اجاره ی شبانه است از کاربران زیادی تشکیل شده است که هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارند. گاهی واژه های مدرن و معاصر به جای هم به کار می روند که با هم هم معنی نیستند و تفاوتی ظریف دارند.

قطعا سبک کلاسیک مناسب فضای کوچک نیست و زیبایی ندارد. در طراحی داخلی یک اتاق خواب، تاثیر گذار ترین عامل قطعا فردی است که قرار است در آن سکونت کند و اتاق به او تعلق دارد. به طور مثال اگر ساختمان شما به سبک مدرن با سطوح صاف و راست گوشه و پنجره های سر تا سری ساخته شده بود بهتر است طراحی داخلی آن را نیز به سبک مدرن و با قوانینی که در بالا گفته شده است بچینیم. این سبک مذهبی مربوط به قرون وسطی می باشد .الگوی این سبک معماری داخلی به صورت فلش رو به بالا (سمت خدا) می باشد از ویژگی های بارز این سبک نیز می توان به شمعدان های فلزی -شومینه های سنگی -شیشه های منقوش رنگی و طاق های بلند با پنجره های بزرگ زیر گنبدی و تندیس های چوبی مذهبی مربوط به مسیح اشاره کرد.نمونه ی این سبک کلیسای رایمز یاکاخ سینا در ایتالیا است. این سبک نیز مانند سبک باروک از سبک های معماری داخلی پر تجملات به شمار می رود که البته میزان تزیینات در آن کمتر از باروک است و بیشتر از رنگ های روشن استفاده می شود. برای این کار میتوانید از چوب ها و یا سنگ های طبیعی برای مصالح کانتر خود استفاده نمایید.

تابلوهای پتینه و ظروف سفالی هم خصوصیات دیگر این سبک معماری داخلی را در بر می گیرد. در طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی معولا مبلمان نقش پر رنگ تری را ایفا می کند. و شما با طراحی و شکل گیری مبلمان خود می توانید بقیه ی طراحی را طبق آن بچینید. لوستر شما می تواند یک لامپ کوچک آویز شده با اندک تزییاتی باشد. و در مواردی که آشپزخانه خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ است کاربرذی ندارد. شمعدان های بزرگ و چلچراغ های شیشه ای بزرگ و منقوش از عناصر این سبک هستند. این سبک در گشادگی فضا معروف است. کاخ اشوکا از نمونه های این سبک است. هدف این سبک به درون خانه کشید طبیعت خالص است.مبلمان های چوبی-کوسن های پشمی- دیوار های چوبی یا رنگ روشن و سقف های چوبی که تیرک های چوبی آن نمایان باشد از ویژگی های این سبک است. رنگ های آبی فیروزه ای کبود – سبز و سفید رنگ های غالب در این فصل است .دیگر عناصر آن فانوس ها – ظروف رنگی سفال-کفپوش سفالی قرمز- مبلمان منبت و مشبک و سایه بان بالای تخت می باشد. و هر کدام حال و هوای خاص خود را القا می کند. هم چنین در سبک دیوار را خالی نگذارید.

اصلی ترین ویژگی این سبک رنگ است و هم چنین وجود تزییناتی مثل قلیان – شطرنج پارچه های سوزن دوزی شده و چهل تکه -معبد و نقوش فیل این سبک را از دیگر سبک های معماری داخلی متمایز نموده است. آرت دکو در خدمت زندگی لوکس و مدرنیسم به دنبال شیوه ی زندگی نو برای قشر متوسط و کارگر بوده.آرت دکو به نقوش و رنگ ها و بافت ها توجه دارد و مدرنیسم به فضا و سادگی در فرم.از ویژگی های بارز سبک آرت دکو استفاده از فرم های گیاهی در فرفورژه ها -اجرای سطوح منحنی با ترفندهایی خاص و نه به آسانی و هم چنین استفاده از رنگ های روشن و یکدست می باشد. از آنجایی که هر فردی طبق سلیقه ی شخصی خود دکوراسیون خانه اش را ایجاد می کند احتمال روی آوردن به سبک های تلفیقی زیاد است. تزیینات زیاد فضای کوچک را تنگ تر و خسته کننده می کند. به این خاطر معماری رومی به معماری فضاسازی معروف است.از عناصر اصلی این سبک معماری داخلی می توان به تزئینات و مجسمه سازی ها اشاره نمود. مقاله ای که رو به روی دیدگان شما عزیزان قرار گرفته مقاله ای است تحت عنوان سبکهای معماری داخلی که در آن قصد داریم با سبکهای موجود در معماری داخلی و خصوصیات و ویژگی های آن ها و همچنین آوردن نمونه هایی برای لمس بیشتر آشنا شویم.

و تابلو هایی که در همین سبک مدرن نقاشی شده اند. از ویژگی های این سبک می توان به خطوط منحنی – کفپوش های چوبی و نقاشی روی شیشه که ابداع همین سبک می باشد اشاره نمود. در زیر به چند نمونه از لوستر در فضا های مختلف می پردازیم. به معرفی این چند سبک و طراحی چند فضا می پردازیم. در این بین استفاده از گل و گیاه و یک کتابخانه ی کوچک در فضا می تواند به فضا روح بدهد. باید به مسائلی مانند به روز بودن و جذابیت بصری، راحتی و آسایش و هم چنین اهمیت فضا های مورد استفاده ی یک مهمان و راحتی آن توجه نمود. این سبک معماری داخلی بر مبنای آسایش و امنیت تعریف شده. ویا اگر رنگ انتخاب شده ی شما تیره باشد پیشنهاد می کنیم که قسمتی از دیوار را به این رنگ اختصاص دهید. که در مرحله ی آخر و با توجه به چیدمان فضای شما انتخاب می گردد. و مبلمان و چیدمان باید در مقیاس به کار گرفته شود.

در این مقاله سعی شد تا با معرفی سبک های مختلف معماری داخلی و مکان های مورد استفاده ی آن ها به شما در طراحی محل کار یا منزلتان کمک کرده باشیم. هه چنین می توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با این مقاله در سایت با ما در میان بگذارید. این سبک معماری داخلی که خود به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود طرفدار سادگی است و انرژی و طبیعت از مهمترین اصول این سبک می باشد. برای این کار می توانید از مبلمان های راحتی با رنگ های گرم استفاده نمایید. و از موارد و اشیا غیر ضروری عموما پرهیز می شود. مبل های این فضا عموما سلطنتی با رنگ های کرم و طلایی و پایه های بلند و چوبی است. متریال های این سبک عموما از شیشه و سنگ تشکیل شده است. برای اینکه بدانیم دیگر لوازم این سبک را چگونه بچینیم . پس ما علاوه بر اینکه باید در استفاده از آن ها شجاعانه عمل کنیم. پس اگر اتاق خود را فقط برای خواب احتیاج دارید می توانید از رنگ های سرد برای دیوار های آن استفاده نمایید. سبک مدرن از اواسط قرن بیستم متولد شد و در آن خبری از سبکها ی قبل از آن مثل سبک ویکتوریایی دیده نمی شد اما سبک معاصر سبک زمان حال و جاری است یعنی سبکی است که همین الان وجود دارد.معماری فضایی در سبک مدرن بسیار ساده و خلوت می باشد و خبری از گچبری ها و …

می توانید از چیدمان کلاسیک بهره ببرید. فرش و کاشی از عناصر اصلی آن می باشد. و یا می توانید از تابلو فرش برای زیبا تر شدن دیوار استفاده نمایید. زیرا که رنگ های تیره تر محیط آشپزخانه زا کوچک و دلگیر نشان می دهد. و دیتیل های گران قیمت و شیک این سبک را کامل می نمایند.هم چنین استفاده از فرش دستباف و زیبا یکی از ویژگی های این سبک است که می تواند آن را با شکوه تر نماید. هم چنین می توانید از فرم معماری نیز الهام بگیرید. ازمدل های چینی پیروی کرده و هم چنین با طبیعت ارتباطی ناگسستنی برقرار نموده و کاملا” برونگرا است. هم چنین پرده های بلند و پارچه های فاخر از ویژگی های این سبک است. مقبره ی پله ای زوسر از نمونه های این سبک است. آشپزخانه یکی از مهم ترین مکان های هر خانه ای است. هم جنین رنگ های گرم و استفاده از آن می تواند اشتها آور باشد و برای مکان های غذا خوری مناسب هستند. هم چنین از احجام با اشکال خالص مانند دایره و مربع و راست گوشه بسیار استفاده می شود. هم چنین کاغذ های دیواری هم میتواند انتخاب مناسبی برای پوشش دیوار شما باشد که در این صورت می توانید از دیواری طراحدار لذت ببرید و استفاده نمایید.

ازنمونه های سبک معماری داخلی رومی می توان به طاق نصرت ها -باسیلیکاها و معبد سایت senaghsh پانتئون اشاره کرد. به یاد داشته باشید که رنگ های تیره فضای شما را کوچک تر و بسته تر نشان می دهد. امید واریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. که همه ی این ها بسته به فضایی ایست که در آن در حال طراحی می باشید. این سبک معماری داخلی با تجمل – اغراق گرایی – پرهیز از خطوط مستقیم -نامتقارنی وحرکت و جنبش تعریف می شود.از خصوصیات آن می توان فضاهای منحنی و استفاده از تزیینات زیاد و همچنین رنگ های تیره و رسمی در تجملی ترین سبک دکوراسیون بر شمرد.کاخ ورسای شاهکار این سبک می باشد. و اگر سبک ها را نشناسیم این احتمال زیاد است که شما هر کجای کار خود بوسیله ی یک سبک جدا بچینید و نظم و تناسب کار را از بین ببرید. این سبک دارای نظم و قرینگی خاصی است که ابهت کار را چند برابر کرده است.

پس برای ایجاد و شکل دهی به یک طراحی داخلی خوب شما نیاز به شناخت رنگ ها ، تناسب و هماهنگی این دو مسئله با مبلمان خود هستید. به این شکل که اگر فرم ساختمان شما منحنی باشد می توانید از فرم های منحنی و راحت تر در طراحی داخلی استفاده نموده و اگر فرم ساختمان شما از گوشه های تیز و یا راست گوشه تشکیل شده بود می توانید مبلمانی متناسب با آن انتخاب نموده و فضای هماهنگی را تشکیل دهید. سبکی که در فضا های غربی و سلطنتی گذشته استفاده می شده و امروز نیز کاربرد دارد. استفاده نمایید. این سبک حال و هوایی رسمی و شیک دارد. شما می توانید به جای استفاده از تابلو نقاشی خلا دیوار را با یک رنگ مناسب روی دیوار پر نمایید. و اصطلاحا به ان سبک سنتی غربی گفته می شود. عناصر خاص در این سبک میزهای کوتاه و زیرادازهای سنتی – درب های کشویی و همچنین گیاهانی مثل بن سای می باشد. سنگ های طبیعی و حجم های مکعبی و ستونهای قطور و کوتاه و نقوش دکوراتیو مصری کنده کاری شده روی دیوار از ویژگی های بارز این سبک معماری داخلی است.

هم چنین اگر دیوار ها از این رنگ برخوردار نبود می توانید از مبلمان های رنگ گرم مانند قرمز و نارنجی استفاده نمایید. همچنین از مبلمان های بزرگ با حکاکی های دستی و روکش های چرم دار می توانید استفاده نمایید. دیوار به دو قسمت تقسیم می شود که به وسیله ی کاغذ دیواری و رنگ تیره جدا می شود. رنگ ها یا خیلی تیره هستند یا خیلی روشن. این سبک ها مانند سبک معماری در طول سالیان شکل گرفته است. برای این سبک شما میتوانید از تعداد محدودی اکسسوری خاص برای این فضا استفاده نمایید. اما باید دقت کنید که اگر آشپزخانه ی کوچکی دارید از رنگ های روشن برای طراحی آشپزخانه ی خود استفاده نمایید. اما اگر فضای پذیرایی شما از فضای کوچکی برخوردار است می توانید با طراحی آن را تبدیل به فضایی دلپذیر و دلباز نمایید. در این سبک همه چیز به اندازه و ساده ایجاد می شود. از عناصر دیگر این سبک است. این سبک به راحت ترین سبک از سبک های معماری داخلی معروف است.

اگر اتاق کوچکی دارید و می خواهید بزرگ تر جلوه کند می توانید از رنگ های روشن استفاده نمایید. گشادگی ای که با نور و فضا های پر نور همراه است.و روز های آفتابی و سواحل را تداعی می کند. مصالح با رنگ خاکی و رنگ های گرم ، گاها نقوشی که تداعی کننده سواحل و آفتاب داغ و غروب های زیبا هستند و استفاده از نور و منظر زیاد از نشانه های این سبک است. فضا در این سبک کاملا دل باز با فضای خالی زیاد است. این سبک از وسایل گران قیمت و اصیل با رنگ های طلایی مانند تشکیل شده و مختص به فضا هایی است که مساحت زیاد و فضای دل باز و بزرگی دارند. بسیاری آرت دکو را با مدرنیسم مشترک می دانند اما این دو با وجود مشترکات زیاد تفاوت های اساسی دارند. از جمله مصالحی که بافت آن همخوانی زیادی با سبک های شرقی دارد و به نوعی نماینده ی این سبک محسوب می شود بامبو با چوب هاب طبیعی است. احتمال نمونه ی این سبک را در فیلم هایی که در خانه های سلطنتی گرفته شده بسیار مشاهده کرده اید.

باید بکوشیم تا فلسفه و تئوری هر سبک را بشناسیم و در مورد آن مطالعه کرده و در صورت انتخاب آن سبک به آن احترام بگذاریم. انتخاب رنگ و جنس کابینت. رنگ های پر کاربرد در این سبک قرمز-زرد طلایی و مشکی می باشد. معمولا سبک ها مختص به یک شاخه شاخه نیستند و در هنر های دیگر هم یافت می شوند. معماری داخلی به طراحی و دیزاین فضای داخلی ساختمان می پردازد. قلعه ی سفید یکی از بناهای طراحی شده با این سبک است. و این مسئله اهمیت دارد که چه کسانی با چه سن و سالی در این ویلا قرار است زندگی کنند. برای نخستین بار مسئله ی فضاهای داخلی توسط رومیها مورد تاکید قرار گرفت. که برای غرب در سنت و در گذشته بیشتر کاربرد داشته است. طاق های نیم دایره نیز از دیگر عناصر این سبک است. به این شکل فضای داخلی و خارجی ساختمان هماهنگ شده و از یک ریتم برخوردار خواهد شد. و به همین دلیل از اهمیت والایی برخوردار است.