سازه بتنی یا فلزی؟

او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها نیز می باشد. حالتهای حدی حالاتی هستند که سازه یا قسمتهایی از آن، تا مرز رسیدن به آن حالت ها وظایف خود را به طور کامل انجام میدهند؛ اما بعد از رسیدن به هر یک از آن ها، قادر به انجام وظایف خود در آن حالت خاص نیستند. علاوه بر این، لازم است با نرم افزارهای طراحی سازه به طور کامل آشنا باشد و بر آن تسلط داشته باشد تا بتواند تفسیرهای انجام شده از آیین نامه را در مدل نرم افزاری خود اعمال کرده و یک سازه را به طور کامل طراحی کند. تغییر کند اما ترسیمات شماتیک (فرضی و بدون اندازه) جایگذاری فضاها لازم است. بنابراین در این مرحله تجزیه تحلیل های لازم به خوبی صورت می پذیرد. نقشه های جزئیات بنا به سازندگان اجازه می دهند تا به طرح ذهنی معمار پروژه، کالبدی فیزیکی ببخشند و به کمک مصالح آن را قابل لمس و قابل سکونت کنند.

به طور تقریبی برای هر متر مربع سازه های بتنی 40 کیلو میلگرد نیاز است البته این عدد بسته به نوع نقشه، سازه و کاربرد آن تغییر میکند. در سازه های بتنی همانطور که از اسمشان مشخص است ماده اصلی بتن میباشد اما از آنجایی که بتن در برابر تنش ها ضعیف است و به راحتی میشکند به همین خاطر درون بتن از میلگرد استفاده میکنند. در سازه های بتنی به طور گسترده ای از شن، ماسه، سیمان و میلگرد استفاده میشود. به طور کلی سازه های فلزی سازه هایی با قدمت بیشتر و بسیار کاربردی در کشورمان هستند. با توجه به شرایط زمین شناسی در ایران و وجود گسلهای فعال در سراسر کشور ما، در نظر گرفتن تمامی بارهایی که از عوامل طبیعی بر سازه وارد میشود (باد، زلزله، نیروهای سیل و غیره) و گنجاندن این نیروها در ضمن طراحی ها، بسیار ضروری و حیاتی است. آثار معماری ، سمبل فرهنگ یک ملت به شمار میروند و در ردیف آثار هنری قرار میگیرند.

دومین هزینه بزرگ در سازه های فلزی هزینه جوشکار است زیرا تیرآهن ها را با استفاده از جوشکاری به یک دیگر متصل میکنند. استفاده کنندگان از فضا چه کسانی هستند؟ همچنین نوع میلگرد نیز مهم است که در پروژه های صنعتی و سنگین از میلگرد با گرید بالاتر استفاده میشود. در آییننامه بتن ایران (آبا) روش حدی به عنوان روش حدی در نظر گرفته شده است. در این مرحله باید به بررسی شرایط سایت پروژه پرداخت و ابعاد، اندازه و همسایگی های زمین را شناخت. البته معماری، جنبههای واقعی ساختمانها و سازهها را نیز در برمیگیرد؛ یعنی مواردی چون برنامهریزی، تخمین هزینه و مدیریت پروسه ساختوساز را نیز بر عهده دارد. معماری (Architecture) ، شیوه و سبک نقشهکشی ، طراحی معماری و ساخت ساختمانها و دیگر سازههای فیزیکی است. میزان عبور و مرور پیاده و سواره را بشناسد و شرایط کالبدی (فیزیکی)، فرهنگی و اجتماعی محل قرارگیری زمین پروژه را شناسایی کند. معمار در این مرحله عرصه بندی فضاها را انجام می دهد. با این کار می توان افکار اولیه طرح را در راستای اهداف پروژه بسط و گسترش داد.

در سازه های فلزی بیشترین هزینه مربوط به تیرآهن میشود به همین خاطر قیمت نیرآهن به صورت مستقیمی بر روی هزینه نهایی پروژه تاثیر میگذارد به همین خاطر بهتر است پیش از اجرا پروژه نوسانات آهن را رصد کنید. آیتمهای موجود را پر کنید. فرم درخواست خدمات را پر کنید و از 5 دقیقه مشاوره رایگان استفاده نمایید. اصول زیبایی شناسی برگرفته از هنر , علم و ریاضیات در طراحی معماری مورد استفاده قرار میگیرند , مثل کاربرد خط , شکل , فضا , نور و رنگ برای ایجاد یک الگو , توازن , ریتم , کنتراست و وحدت و … طراحی سازه ساختمان میبایست جزئی از جریان طراحی، اجرا و نگهداری تلقی شود. هر ایده و طرح معماری برای اجرا شدن و به عینیت رسیدن نیازمند ترسیمات دقیق اجرایی در سه مرحله فاز صفر ، یک و دو است. گرچه اعداد و ارقام اندازه های فضاها در مراحل بعدی ممکن است با توجه به شرایط ترسیمی و … به طور کلی سازه های فلزی زودتر درست میشوند و اجرا میشوند بتن نیاز به خشک شدن دارد و به جز این مورد در سازه های بتنی در ابتدا باید بتن ریزی های ابتدایی ریخته شود و برای خشک شدن نیازمند زمان است همچنین در سازه های بتنی طبقه ها به صورت تک به تک ساخته میشوند و بالا میروند اما در سازه های فلزی طبقه ها به صورت پشت سر هم ساخته میشوند.

پس می توان این رشته را همگام و مرتبط با اجتماع و فضا دانست که با تکیه بر این دو عنصر کار خود را پیش می برد و با پرورش معماران برجسته و استفاده از عناصر موجود و مصالح مختلف به معماری ساختمان و سایر بنا ها می پردازد و از جنبه های مختلف به جامعه بشریت خدمت می کند. استفاده بجا از برخی عناصر پیشساخته میتواند سبب صرفهجویی در هزینه و زمان ساخت سازه شما شود. در اغلب موارد، تمدنهای تاریخی را با آثار معماری بهجامانده از آنها میشناسیم. هر ساختمانی که ساخته میشود باید بهرهوری از نیازی را که برای آن در نظر گرفته شده، برآورده سازد و در طول عمر خود با دوام باشد. استفاده از مصالح ساختمانی که منجر به بهرهوری انرژی در سازه گردد. جمع آوری این اطلاعات کمک خواهد کرد تا معمار بتواند تصمیمات صحیح اتخاذ کرده و حتی در مراحل بعدی کار از آنها استفاده کند. همانطور که پیش تر گفتیم سازه های بتنی به صورت طبقه طبقه اجرا میگردد و سازه های فلزی به صورت یک جا به همین خاطر اجرای سازه های فلزی در ابتدا به پول بیشتری نیاز دارند زیرا تمامی تیراهن های مورد نیاز باید به صورت یک جا خریداری و نصب گردد اما در سازه های بتنی میتوان در ابتدا بخشی از مصالح را تهیه کرد تا پی را ساخت و همین طور طبقه طبقه پروزه را تکمیل کرد.

مهندس معمار و مهندس سازه در اجرای دو مورد بالا نقش بسزایی دارند و هدف هر دوی آنها، پایداری ایدهآل سازه و کاربرد بهینه آن است. منظور از ایمنی آن است که مجموعۀ سازه، از جمله قطعات و اتصالات آن طوری سازماندهی شوند که سازه از انسجام، پایداری و شکلپذیری مطلوب برخوردار باشد. بدیهی است که این بررسی ها تنها برای دیدن و ایده گرفتن است و انتظار می رود که باعث خلق اثری خلاقانه، نو و بدیع شود. سال ها تجربه کار و درگیری با پروژه های مختلف تجربیاتی را در اختیار آنها می گذارد تا بتوانند برای طراحی یک اثر معماری راه های متنوع و مخصوص به خود داشته باشد.در ادامه مراحل روند طراحی معماری را به صورت خلاصه با هم مرور کنیم. تفکر خود انسان و عناصری که در اختیار وی قرار دارد به معماران اجازه ساخت و ساز ساختمان های زیبا و بلند را می دهد تا چشم انسان خیره شود که تا به امروز هزاران نمونه معماری برتر در جهان بوجود امده است که هر کدام در نوع خود بی نظیر هستند. در این روشِ طراحی، احتمال وقوع چند نوع بار به طور همزمان نیز در نظر گرفته میشود.

در سازه های بتنی بیشترین مواد مصرفی میلگرد و بتن میباشد به همین ترتیب قیمت میلگرد و بتن (سیمان و ماسه) بر قیمت نهایی پروژه بسیار تاثیر گذار سایت senaghsh میباشد. اگر بخواهیم این دو سازه را با یک دیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که هر دو از لحاظ مقاومت بسیار سازه های مقاومی هستند اگر که این سازه ها مستحکم نباشند اصلا اجازه ساخت آن داده نخواهد شد. طراحی حجم، نما و معماری داخلی ساختمان در این مرحله تا حد قابل قبولی پیش خواهد رفت و آماده ترسیمات دقیق خواهد شد. باید اطمینان حاصل شود که سازه در برابر آسیبهای موضعی اتفاقی نیز دچار گسیختگی کلی یا گسیختگی زنجیرهای نخواهد شد. این سطح اطمینان میبایست نه آنقدر بالا باشد که طرح ما بیش از حد محافظه کارانه و گران شود و نه آنقدر پایین که ایمنی طرح دچار اشکال گردد. ما حامی همایش های ملی و بین المللی در جهت رشد و توسعه علمی کشور هستیم. همه ما خوب می دانیم که شرایط اقلیمی هر منطقه تاثیرات مستقیمی بر روی ساخت و سازهای آن دارد و محدودیت هایی را در انتخاب گزینه های پیش روی طراح ایجاد می کند. این شباهت ها می تواند در حوزه کاربری و یا اقلیمی باشد.

قیمت طراحی سازه ساختمان های ویلایی، تجاری و مسکونیِ فولادی و بتنی بر اساس نوع و وسعت پروژه، روش طراحی و تجربه طراح مربوطه، متغیر است. همکاری با کلیه متخصصینی که کار آنها به نحوی با ساماندهی محیط زیست مرتبط است. معمولاً ساختمانهای اداری با توجه به ریز فضاهایی که مورد نیاز است طراحی و اجرا میشود. برای آنکه به برآور هزینه تقریبی در خصوص این سازه ها برسید باید بگوییم که به طور تقریبی برای هر متر مربع 85 تا 130 کیلو تیرآهن نیاز است که بسته به نوع سازه و پروژه این عدد تغییر میکند با ضرب این عدد در متراژ نهایی و با حساب قیمت تیرآهن میتوانید قیمت تیرآهن های مصرفی پروژه را بدست آورید. جهت استعلام قیمت نیز میتوانید بر روی لینک استعلام قیمت کلیک کنید تا قیمت ها بر حسب نوع درخواست و پروژه شما اعلام شود. دیدن نمونه ای اجرایی و موفق به یاری طراح خواهد آمد تا بداند که در شرایط یکسان به چه نکاتی باید توجه کند.

معمار مجبور است اشکال، فضا و محیط را بهگونهای طراحی کند که کاربرد، تکنیک، محیط زیست و زیبایی را بازتاب کنند؛ و در همین حین، نیازمند ابتکار و ترکیب مواد با تکنولوژی و نور با سایه است. این ترسیمات هم به صورت دو بعدی و هم سه بعدی به طراح اجازه میداد که تصویر ذهنی خود را پیاده کرده و از امکان پذیر بودن اجرای آن تا حدی مطلع شود. پیش از آنکه بخواهیم این دو نوع اسکلت بندی را مقایسه کنیم باید به هر یک به صورت جدا بپردازیم. مهندس معمار، نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. معماری را هنر چهارم میشناسند و اجتماعی ترین هنری می باشد که با فضا و انسان ارتباطات زیادی دارد و هر جنبه آن به محیط و انسان محدود می شود. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و وجود نرم افزارهای متعدد این کار با سرعت و دقت بسیار زیادی انجام می شود. تعاریف زیادی از این هنر وجود دارد زیرا معماری امروزه در موارد بسیاری ورود پیدا کرده است و در هر رشته ای رد پایی از معماری وجود دارد .

سازه های فلزی به مدت بیشتری شکل کلی خود را حفظ میکنند و دیرتر فرسایش مییابند. اما تعریف معماری و طراحی معماری زمانی اهمیت بیشتری یافت که مرزهای دانش، بینش و آموزش معماری به صورت آکادمیک مورد توجه قرار گرفت و تخصص گرایی در جوامع انسانی مطرح شد، به این مفهوم که سازه از معماری جدا شده، متخصصین تاسیسات و نظایر آن به صورت تخصصی فعالیت خود را آغاز کردند. در طراحی ساختمان به روش تنش مجاز، احتمال رخداد بارها به طور جداگانه و یا در ترکیب با هم منظور نشده است. این روش به طور دقیقتر و با در نظر گرفتن عوامل احتمالی در ضرایب افزایش بار، طراحی صورت میگیرد. اما در برابر زلزله باید بگوییم که اسکلت های فلزی کمتر آسیب میبینند البته به جز مقاومت در برابر زلزله مقاومت در برابر آتش سوزی نیز مهم میباشد که در این زمینه تحمل گرمایی سازه بتنی به مراتب بالاتر میباشد به همین خاطر سازه های بتنی در برابر تخریب به دست آتش مقاوم تر هستند. مهندسی سازه گرایشی از مهندسی عمران است که با طراحی سیستمهای سازهای با هدف تأمین باربری و ایجاد مقاومت در برابر انواع نیروهای وارد بر سازه سروکار دارد. روش ضرایب بار و مقاومت و روش تنش مجاز و حالات حدی، از روشهای طراحی ساختمان هستند.

در سازه های فلزی تیرآهن ها ستون فقرات و بنیان سازه را تشکیل میدهند برای آنکه سازه های فلزی را بسازند باید تیرآهن ها را به یک دیگر جوش دهند و وصل کنند تا بتوان اسکلت کلی سازه را تشکیل داد. حالات حدی بهرهبرداری: به معیارهایی با قابلیت بهرهبرداری و یا پایایی ساختمان مربوط میشود. انتخاب مواد یا متریال مناسب و با کیفیت که علاوه بر دوام خوب و کافی، از استحکام کافی نیز برخوردار باشد و خوش ساخت باشد. دوام سازه در برابر عوامل خورنده در نظر گرفته شود. با توجه به تجزیه و تحلیل لیست اطلاعات به دست آمده از هر بخش، معمار کانسپت اولیه (مفهوم کلی) طرح را پیش روی خود می گذارد و برای اجرایی کردن آن ایده هایی کاربردی را مد نظر قرار می دهد. در صورتی که کاربری فضا از اهمیت ویژه ی فرهنگی، اجتماعی برخوردار باشد کانسپت طرح اهمیت بیشتری خواهد داشت. معماری و ساختمان سازی از گذشته تا امروز به انسان همراه بوده است و در آینده نیز معماری ساختمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و با قدرت بیشتری به کار خود ادامه می دهد پس نمیتوان معماری را جدا از سایر رشته ها دانست.