سازه – الفبای عمران

مکان مورد علاقه این سگ ها برای زندگی، مناطق استخرگونه است. نوع صداهایی را میشنود، و نوع موسیقی مورد علاقهاش در این تناسب تعیین میشود. نمونهی دیگر دربارهی همآوایی معماری با طبیعت به نوع استفاده و رابطه با نور طبیعی مرتبط میشود. نتیجهی چنین نگرشی در معماری، قطع ارتباط کامل انسان با طبیعت است. طبیعت از نظر آنها منبعی است که باید از آن استفاده کرد و نه هیچچیز دیگر. مساجد مختلف از مسجد سر کوچه تا مسجد محل و مسجد جامع شهر محلهایی بوده است که بهصورت روزانه و هفتگی بسترساز ارتباط افراد با هم بوده است. راه اول اینه که بچه زرنگی باشید و درستون رو خوب خونده باشید، راه دوم اینه که سر جلسه زرنگ بازی در بیارید (نگید تا حالا تقلب نکردید که دروغ گو دشمن خداست🤥). دیگه نگم کی از رو دست کی تقلب میکنه. درخت این نیروها رو عضو به عضو از برگ به شاخه، از شاخه به تنه و از تنه به زمین یا همون تکیه گاه منتقل میکنه.

انسان محیط اطراف خود را میسازد، و آن محیط انسان را میسازد. انحنای روبه بالا، سختی و ظرفیت تحمل بار پوسته را افزایش میده. از اونجائیکه سطح منحنی نسبت به سطح صاف بار بیشتری تحمل میکنه برای همینم پوشش دهنه های بزرگ با سقف های پوسته ای امکان پذیره. سازه های مثلثی (چون مثلث نسبت به شکل های دیگه پایداری بیشتری داره) شکلی که از اعضای مستقیم (بدون انحنا) تشکیل شدن. انسان با تمام خواستههای مادی و معنوی، فضایی را در اطراف خود شکل میدهد، اندازههایی برای آن درنظر میگیرد، نوری برای آن تنظیم میکند و شرایطی را بر آن حاکم میکند که اقتضاء رفتارها و حالات او را داشته باشد. فضایی را در اطراف خود به وجود میآورد که آن فضا رفتار و حالات مورد نظر او را تسهیل کند. اگر اعضای اون در جهت سوم گسترش پیدا کنن، بهش خرپای سه بعدی یا سازه فضا کار میگیم. اعضای این سازه کششی و فشاری (محوری) هستن و هیچ نیروی برشی، پیچشی و لنگر خمشی در اعضا ایجاد نمیشه (همونجور که در خرپای پایین میبینید، تحت بار ثقلی در اعضای سبز، نیروی فشاری و در اعضای قرمز، نیروی کششی ایجاد میشه).

وقتی این محدوده از نظر زمانی و مکانی تا حدی وسیعتر میشود، سبک نامیده میشود و اگر در بازهی زمانی وسیعی از تاریخ و پهنهی گستردهای از زمین مورد استفاده قرار گیرد، در زبان ما سنت اجتماعی نامیده میشود. انسانها الگوهای مختلف را در سطوح مختلفی مورد استفاده قرار میدهند، گاه الگویی را در بازهی زمانی و مکانی بسیار محدودی به کار میگیرند، چنین الگویی معمولاًٌ مد نامیده میشود. کودکی که در چنین ساختمانی پرورش مییابد چگونه میتواند با معارف اسلامی دربارهی همسایگی و رابطهی برادری میان مؤمنین ارتباط برقرار کند؟ اکثر مصالحی که در گذشته در ساختمان ها استفاده میشد مصالح فشاری بودن یعنی تحت بارهای وارده توانایی خوبی برا مقابله با فشار داشته و در برابر نیروی کششی مقاومت خوبی نداشتن. پوسته ها تنها در برابر بارهای گسترده مقاومت خوبی دارن (نباید تحت بار متمرکز قرار بگیرن). حتی اگر لازم باشد نظم طبیعی اطراف خود را قطع کند و در هم بریزد.

بنابراین همیشه مهندسان تو فکر اجرای سازه هایی بودن که بارهای وارد به اون ها به نیروهای فشاری تبدیل شده و از ایجاد نیروی کششی تو سازه جلوگیری کنن. اونقد محکمه که میشه از اون توری بسازین و باهاش بشکار هواپیما برید و یک بوئینگ ۷۴۷ رو متوقف کنید (فقط میشه گفت اوه مای گاد😨). اگه بخوایم یک تعریف خیلی خیلی ساده از سازه بگیم، میشه گفت تمام ساختمون ها و ماشین ها و چیزهایی که ما معمولا تو زندگی روزمره ازشون استفاده میکنیم، برای نگهداری اعضا و قطعاتشون در کنارهم نیاز به یک اسکلتی دارن که به این اسکلت، سازه میگن. به زبان ساده تر میتونیم بگیم نسبت طاق به قوس مثل نسبت دال به تیره. مجموعه ای از تیرها (اعضای افقی) و ستون ها (اعضای قایم) هستند که با استفاده از اتصالات صلب (سیستم قاب خمشی) و یا اتصالات مفصلی (سیستم قاب ساختمانی ساده) به هم متصل میشن.

پوسته، سازه نازکی با سطح منحنیه که بارها رو از طریق کشش، فشار و برش تحمل میکنه. دوتا راه وجود داره که البته یکیش بیشتر چاه تا راه. خرپا رو بدلیل قابلیت پوشاندن دهانه های بزرگ و نیز مشابه بودن اجزای اون (که باعث سادگی در اجرا میشه)، بیشتر برای پوشاندن سقفها (به ویژه سقفهایی با دهانههای بزرگ)، پلها، احداث بناهای عمومی و سالن های چند منظوره استفاده میکنن. سازه های قابی بدلیل سادگی و سرعت در اجرا، متداول ترین سیستم برای احداث سازه های چند طبقه با پلان مشابه هستن. حیوانات مانند سدساختن سگ آبی، تونل سازی موش کور، تپه های موریانه ها و … سگ های آبی به سد سازی مشهورن. مثل اهرام، کلبه اسکیموها، سد سگ آبی و … بسیاری از فرم های ساختمان های طبیعی مثل جمجمه، تخم ها دارای سازه پوسته ای هستن. یک درخت رو تصور کنید، این درخت از مجموعه ای از اعضا مثل شاخه و برگ و تنه و ریشه تشکیل شده و در طول زندگیش تحت یکسری نیروها (مثل باد، برف و زلزله) قرار میگیره.

تازه مورچه ها، خونه هاشون رو به امکانات رفاهی لازم برای یک زندگی راحت مجهز میکنند. بنابراین برای ساماندادن به سبک زندگی و اجزاء آن, از جمله معماری, نخست باید جغرافیای خود را درست بشناسیم امکاناتی که در محیط خود داریم را شناسایی کنیم و متوجه باشیم که رابطهای میان این امکانات و جغرافیای ما وجود دارد. هر سبکی از زندگی ظرفی مخصوص به خود را دارد. چرا کلمه سبک را به کار میبریم؟ اگه گفتید چرا سد میسازن؟ سد های قوسی از معروف ترین سازه های مصنوعی پوسته ای بحساب میان. اکثر گنبدها دایره ای شکل هستن (نمونه های بیضی هم موجوده). کلیه اتصالات درونی سیستم های خرپایی از نوع مفصلیه. از سازه های قابی در ساخت ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده میشه. سازه های معلق، یکی از معروف ترین سیستم ها برای پل سازی است اما در ساختمان سازی و بلند مرتبه سازی هم به ندرت ازشون استفاده میشه. اکنون در ساختمانها برخلاف جایگاه ویژهای که آشپزخانه دارد، جایی برای کتاب و قرآن درنظر گرفته نمیشود، این معنادار است و جایگاه کتاب را در زندگی ما بیان میکند.

کابل موجود در این سازه ها همیشه به عنوان عضو کششی کار میکنه (مثل شکل پایین). برای همین از چوب به عنوان عنصری کمکی، جهت تقویت مقاومت کششی سازه و عاملی برای ایستایی بنا استفاده میشه. اونا بعد ازسد ساختن، با خزه ها سدهاشون رو تقویت میکنن. سدهایی که اونا میسازن ممکنه مسیر آب را تغییر بده و باعث سیل بشه (خداروشکر مقصر سیل پلدختر هم پیدا شد 🌉👱♀️). بعد با استفاده از کنده های درخت، خرده چوب، سنگ و گل، سد میسازن تا دریاچه راکدی که مورد علاقشون هست درست بشه. هرچیز دیگه ای مثل درخت که بتونه بدون اینکه خراب بشه بار رو به تکیه گاه منتقل کنه، بهش سازه میگن. سازه های طبیعی یا مصنوعی ای هستند که از انباشتن مصالح روی هم ساخته میشن. اگر کسی بر در خانه معطل شد میتواند بر سکوها بنشیند و یا وسایلی که در دست دارد برروی آن قرار دهد. درب خانههای قدیمی مقداری از کوچه عقبنشینی کرده است و محلی را برای حضور کسی که پشت در قرار دارد، اختصاص داده است. به هر تقدیر بعد از خروج از خانه، فضای عقبنشینی درب از کوچه فضایی اختصاصیتر نسبت به کوچه است. ما که ایرانی هستیم، متعلق به ایران و این سرزمین هستیم و در درون آن نیز متعلق به جایجای این سرزمین هستیم, برای ساماندادن به سبک زندگی و معماری خود باید به آنچه گذشته توجه داشته باشیم و بدانیم همهی آن با ما حاضر است.

خرپا همیشه در دو بعد گسترش پیدا میکنه (درون یک صفحه است). در بارگذاری خرپا همیشه نیروهای وارده به گره های خرپا وارد میشه نه به اعضای آن (اعضای کششی و فشاری) چراکه درغیر این صورت تنش خمشی درون اعضا ایجاد میشه و ممکنه خراب بشن. با توجه به این ویژگی هایی که تار عنکبوت داره، سازه های بی نظیری میشه باهاش ساخت. طبق دو تعریف فوق، مراد ما از سبک زندگی عبارت است از روشهای تعامل با خود، دیگران، طبیعت و خدا در یک محدودهی زمانی میان مدت و پهنهی مکانی قابل توجه. در واقع ارزانترين، سريعترين، بهترين و قابل اعتمادترين شيوه برای ساخت سازههاي مصنوعی، الهام از طبیعت و سازه هایی هست که خدا اونارو خلق کرده. یعنی در طی مسیر روزانه بهطور معمول هیچ ارتباطی با طبیعت ندارید، تماسی با باغچه و گل ندارید، رشد گیاهان را درک نمیکنید. شما با ماشین خود به پارکینگ میآیید و سوار آسانسور میشوید و بالا میروید و به آپارتمان خود وارد میشوید، دوباره همین مسیر را برمیگردید. وقتی وارد یک واحد آپارتمانی میشوید اولین جایی که با آن مواجه میشوید چیست؟ وقتی مشتری در شرایط اضطرار قرار دارد و توان مالی لازم برای تهیه مسکن با کیفیت و وسیع را ندارد، سود بسازبفروش بهمراتب بیشتر میشود.

گیاهان مانند شاخه و تنه درختان و … سازه های موقت مانند چادرهای نمایشگاهی، دکلهای تبلیغاتی و داربستهای فلزی و … سگ های آبی با دندونای بزرگی که دارن، میتونن درخت های تا قطر یک متر رو قطع بکنن. عامل دومی که شکل زندگی را عوض میکند زمان است. بههر حال همهی این وجوه با همدیگر تلائم و سنخیت داشته است و نمیتوان با ذکر یک عامل بقیهی عوامل را نفی کرد. عامل پایداری این سازه ها در مقابل نیروهای وارده، وزن این سازه هاست. پوسته جزء گروهی از سازه هاست که با تغییر هندسه کارایی خودشو پیدا کرده. چرا که فعلاً نیاز فوری مردم سرپناه است، سایر مسائل کنار میرود و تمام تلاش بر این قرار میگیرد که خانواده زیر باران و آفتاب نماند. اونا با استفاده از خاک و ترشحات دهنشون آجر میسازن و با روی هم قرار دادن این آجرها، نصف خونشون رو زیر زمین و نصف خونشون رو روی زمین میسازن. اونا در واقع خونه میسازن نه سد.

مهندس عمران باشی و ندونی منظور از استراکچر همون سازه است خیلی ضایعس (پس لیسن👂 اند ریپیت 🗣 سازه استراکچر سازه استراکچر سازه استراکچر …). تو طبيعت موجوداتی زندگی میکنن که مهندس به دنیا میان. اما حیف که پرورش و رام کردن عنکبوت کار ساده ای نیست (البته ته جیب خیلیامون توانایی زیادی در تولید تار داره👖). پوسته با اینکه از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به طاق داره، اما مقاومت کششی اون باعث میشه (تحت باروارده) رفتار متفاوتی نسبت به سازه طاقی از خودش نشون بده. یهودیها و مسلمانان سبک زندگی متفاوتی دارند. اما از طریق سبکی از زندگی که تناسبی با زندگی ائمه ندارد، مثل زندگی مصرفی و زندگی بدون آرمان و زندگی برمحور حرص به دنیا، رفتهرفته انسان به همهی تبعات بیاعتقادی به ائمه (علیهمالسلام) تن میدهد، بدون اینکه خود متوجه باشد که اعتقاداتش در حال آسیب دیدن است. معمول کوچهها در گذشته این بوده است که دو یا سه خانه در انتهای یک بنبست ساخته میشده است و دو یا سه بنبست به همین شکل به هم میپیوستهاند و کوچه را تشکیل میدادهاند. ارتفاع سدهاشون به دو متر هم میرسه. این برج ها هوای بیرون رو به داخل مارپیچ های زیرزمینی هدایت میکنه.

اگر ما بهصورت طبیعی پیش میرفتیم اکنون سبکی از زندگی با خصوصیاتی متناسب با باور، تاریخ و جغرافیای خود داشتیم که از بسیاری از این مشکلات و عیوب مبرا بود. ما کشوری مهم بین کشورها بودیم و سنت و روش خود را با محاسن و معایبش داشتیم. بین سازه های مصنوعی و سازه های طبیعی ارتباط معناداری وجود داره. گفتیم دو نوع سازه داریم یکی سازه های طبیعی که خدا سازنده ی اوناست و یکی سازه های مصنوعی که ما سازنده ی اوناییم. مکانیزم و شکل تو مخلوقات خدا اونقد هوشمندانه هست که میتونه بهترین معلم برای ما انسان ها باشه. طاق، قوسی هست که در بعد سوم گسترش پیدا کرده (پس قوس یک عنصر سازه ای دوبعدیه). گنبد، قوسی هست که با دوران کامل حول یک محور شکل گرفته. برای تغییر نگرشها لزومی ندارد که در مبانی اعتقادی ما تردید ایجاد کنند. برای همین کسانی که زیر سقفهای تخت بهسر میبرند، ناخودآگاه فشاری را که بر ساختمان وارد میشود بر دوش خود احساس میکنند و کسانی که زیرسقفهای قوسدار و گنبدی بهسر میبرند از این فشار در امان هستند.

از این نوع سازه بیشتر در معماری مساجد و معابر برخی مکان های مذهبی استفاده سایت senaghsh میشه . در این سیستم سازه ای، همونجور که در شکل پایین نشون داده شده برخی المان ها به فرم کششی برای تحمل بارهای ثقلی طراحی میشن (اکثرا کابل های کششی با مقاومت زیاد هستند). این اسکلت یا همون سازه باربر بدنه که به بدن شکل میده و یک سازه محکم ایجاد میکنه تا وزن بدن را تحمل کنه (حالا هرچی چاق تر باشیم بار بیشتری به سازمون وارد میشه👊💀). اسکلت بدنمون یک مثال ساده و دم دستی از سازه است. بدن ما بدون اسکلت مانند کرم، شل و نرمه. انقلاب سفید شرایط کشاورزی را از بین برده بود زیرا زمینها را تقسیم کرده بودند بدون اینکه شرایط استقلال آنان را در کشاورزی فراهم کنند. کسانی که در شمال شرق ایران زندگی میکنند افراد با احتیاطی هستند، زیرا آنچه که در شرق ایران اتفاق افتاده و مخاطراتی که از سمت مغولها و ترکها بر این سرزمین رفته، آنها را با فکر، کیاس، دقیق و محتاط بار آورده است. کوچههای کوچکتر به هم میپیوستهاند و کوچههای بزرگتر را شکل میدادهاند و پس از آن کوچههای بزرگ به عمومیترین مکانهای شهر مثل حمام، مغازهها و بازار ختم میشده است.

حالا بریم سراغ تعریف مهندسی از سازه که از اول بهتون قول داده بودیم، به یک عضو و یا مجموعه ای از اعضاء که بار رو تحمل کرده و بصورت ایمن و اقتصادی به تکیه گاه (زمین) منتقل میکنند، سازه میگن. برای اینکه حق مطلب رو بصورت تمام و کمال ادا کنیم، لازمه یک تعریف مهندسی از سازه بگیم. عجیب تر اینکه هر طبقه اي تو خونه مورچه ها مخصوص كار خاصيه و برای همینم درجه حرارت هر کدوم از طبقات با بقیه فرق ميکنه (در یک کلام خونه هاشون خیلی لاکچریه🏰)! اینکه جوان ایرانی میخواهد یکشبه به همهچیز برسد در چنین بستری باید فهمیده شود. سازه باید تحت بار عادی (باد) خراب نشه ولی اگه تحت بار غیرعادی (طوفان) خراب شد ایرادی نداره. کمکم بیحیایی عادی میشود. به اینترتیب فضای عمومی که افراد غریبه و ناشناس حضور دارند گام به گام خصوصیتر میشود و در هر حلقه افراد را نزدیکتر و خصوصیتر میسازد. این سبک زندگی دارای ابعاد مختلفی است و تجلیات گوناگونی دارد که یکی از وجوه آن ظرف زندگی است که به آن معماری میگوییم.