ساختمان اداری ارمیتا – راژه

این مجتمع که در کشور هلند طراحی شده از لحاظ معماری بسیار موفق میباشد . طراحی نما در هر ۲ ساختمان دارای ۲ ریتم متفاوت میباشد. پنجره های مربع شکل، که در امتداد محور میانی قابها قرار دارند،نمای طبقه اول بخش استوانهای شکل نما را تشکیل میدهند.در سه طبقه انتهایی پیش آمدگی های مثلثی شکل، ادامه نیافته و با خالی شدن کنج های بنا،یا به عبارتی دیگر با تاکید بر گوشه های حجم اصلی ساختمان بر قسمت فوقانی حجم تاکید شده است. این دو بدنه به نیم استوانه ای به ارتفاع 30/10متر در بخش میانی نما ختم میشوند، که به مثابه عامل وحدت بخش دو نمای شرقی و غربی، عمل می کنند. با توجه به ارتفاع ساختمان و لزوم توجه به مسائل سازه ای و تاسیساتی، عناصر فضایی در طبقات همسان در فرمی که از ترکیب دو مربع هم اندازه که محورهای اصلی آنان چرخشی معادل ۴۵ درجه نسبت به یکدیگر دارند به صورت مرکزی ساماندهی و عملکردها در ۲۲ طبقه توزیع شده اند.

که برگرفته از بناهای قرن نوزدهم میلادی اروپا می باشد.در طراحی هر چهار نما، اصول مشابهی ، رعایت شده است. در این بنا هسته مرکزی و دلایل مسائل سازه ای تاسیساتی و قرارگیری عناصری با عملکرد خدماتی طراحی شده است. علاوه بر این، فضایی برای استقرار شعبه ای از بانک در طبقه همکف در نظر گرفته شده است . نمای طبقه همکف و بخشی از طبقه اول به مثابه نمای پایه ساختمان محسوب میشود. دو طبقه زیرین این ساختمان برای توقفگاه خودرو در نظر گرفته شده است. • مهندس سازه بايد بداند كه مسجد چيست و چه اهدافي در طراحي و ساخت مسجد مورد نظر است . • به اين ترتيب فضاي خالي اثر محدود كننده فضاي كيهاني بر انسان را حذف مي كند،چون هروقت و هر جا حجاب جسم برداشته مي شود،نورالهي به درون مي تابد. در نمای این بنا، تقسیمبندی سه بخشی مرکب از پایه ،بدنه و پیشانی را می توان مشاهده کرد. بنابراين مي توان گفت كه اين آثار متعلق به دنيا و بشريت است . بدین منظور بدنههای ساختمان نور پردازی شده و جلوه های متفاوتی از حجم بنا، در شب ارائه شده است.

همان طور كه به نظر مي رسد، اين نوع زمينهكاري به تجربه زياد و مفيد و همچنين به تخصص كافي نياز دارد و معمولاً اين وظيفه بر عهده متخصصين مجرب است. در پروژههاي بزرگ معمولاً يك گروه از مهندسان با گرايشها و سطح تخصصهاي مختلف كار ميكنند تا پروژه طراحي و اجرا شود. سنگ های نما از جنس گرانیت خاکستری برای اولین بار در این مقیاس به صورت خشک و با پیچ مهره اجرا شدهاند تا در اثر مرور زمان و وجود ارتعاش و لرزش، دچار ریزش نشوند. ب- پيمانكاري و اجرا: اين وظيفه به سختي وظيفه مشاوره نيست و آن تخصص لازم را ندارد يك مجري، طرح و نقشة در نظر گرفته شده براي يك پروژه دريافت ميكند و فقط وظيفهاش اين خواهد بود كه طرح را به خوبي اجرا كند. در طراحي حياØ مي بايست برخي نكات توجه گردد : تاثيرات مثبت فضاي حياط بر روحيه ي نمازگزار در آماده ساختن وي براي عبادت و فراغت از شهر و هياهوي آن ، كه نبايد تضعيف كردد ؛ بدنه هاي حياط بهتر است به عملكرد هايي اختصاص يابند كه با نماز سنخيت داشته باشند و به حيثيت و شان حياط بيفزايند ( نظير ايوان ، رواق ، كلاس ، ورودي ، كتابخانه ) .

ج- نظارت: مهندس ناظر وظيفه دارد از طرف كارفرما ، نظارت بر حسن انجام كارها را بر عهده بگيرد و همچنين وظيفه هماهنگي بين كارها و افراد مختلف را به انجام برساند. گرايش زلزله، وظيفه ايمني سازي سد در برابر زلزله و تغيير طرح سازه آن به نحوي كه در برابر زلزله مقاوم باشد و گرايش خاك و پي، وظيفه بررسي پي و تكيهگاههاي سد و ميزان دوام آنها را بر عهده دارد و سرانجام در هنگام اجرا، يك نقشه بردار وظيفه اجراي دقيق بخشهاي مختلف سد و تعيين محل دقيق احداث آن و مثلاً محل دقيق تكيهگاهها و پيها را به عهده دارد. گرايش هيدروليك و سازه هيدروليكي، به كمك گرايش سازه، وظيفه طراحي ساختمان اين سد را بر عهده دارند. مصالح به کار رفته در این ساختمان به نوعی انتخاب شده اند که به دلیل مقاومت زیاد نیاز کمتری به نگهداری دارند. موقعیت ساختمان اداری آرمیتا، به گونه ای است که بنا دارای ۴ نمای اصلی است و سقف نیز به عنوان نمای پنجم مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، در ساخت يك سد، ابتدا بحث طراحي آن مطرح است. در این مقاله به بررسی نمونه موردی مجتمع مسکونی پرداخته شده است . حجم طراحی این مجتمع مسکونی به صورتی است که حالت پله ای داشته و تغییر ریتم در نما بسته به زوایای مختلف ، مشاهده میشود .

عناصر سازه ای در فضای معماری به صورت ستون هایی که به فاصله محور به محور ۵ متر از یکدیگر و همچنین رعایت فاصله ای معادل ۴۰ سانتیمتر از دیواره خارجی بنا قرار دارند، مشخص شده اند. این پروژه مجتمع مسکونی ، با در نظر گرفتن نیاز روز افزون به فضاهای جمعی و عمومی ، به صورت بسیار ویژه و مدرن ، طراحی شده است . این مجتمع مسکونی در ۱۴۲ واحد طراحی شده است . طراحی ساختمان اداری با تاکید بر عدم تداخل عملکرد ها به گونه ای که روشنایی طبیعی و دید و منظر مناسب، در بیشتر فصول سال برای بیشتر فضا ها تأمین شود و از انعطاف لازم برای ایجاد تغییرات در آرایش فضایی و مبلمان اداری برخوردار باشد، از اصول و اهداف حاکم بر طراحی معماری بوده است . در معماري اسلامي، ،فضا حسي منفي دارد.فضا نه با شئ مثبت ، بلكه با عدم حضور جسمانيت يا ماديت تعريف مي شود.اين هم جنبه اي ديگر از فضاي خالي، يا به بيان بهتر، « فضاي منفي » است.ارتباط نزديكي كه بين هنر و كيهان شناسي سنتي وجود دارد به ما امكان مي دهد تا اين برداشت از فضا در هنر و معماري اسلامي را با توسل به تعريف فضا در آثار محققان مسلمان در مورد كيهان ونجوم بهتر درك كنيم.

در این خصوص ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که دهه نکوداشت مسجد بین مردم نهادینه شود و در واقع فرهنگ سازی به عهده مسجد است. مردم كوچه بازار از اين رشته به عنوان راه و ساختمان نام ميبرند و مسئله مسكن در ذهن انسان جاي خودش را در رابطه با اين رشته به خوبي باز كرده. نام مهندسي عمران از واژه Civil Engineering اقتباس شده. در ايران هر كاري كه ، به هر نوعي از سازههاي ساختماني و غير ساختماني مربوط شود به رشته عمران برميگردد. دست آخر، همه اين مهندسان به كمك تعداد زيادي از مهندسان رشتههاي ديگر مثل مهندسان مكانيك و برق، كار ساخت بدنة سد و نصب تجهيزات مربوط به آن را به انجام خواهند رسانيد. این مجتمع مسکونی به عنوان ساختار و ژستی قوی در منطقه شناخته شده و برجها به گونه ای طراحی شده اند که همه ساکنان و افراد منطقه از نمای خارق العاده آن لذت میبرند . طبقه همکف به عنوان پایه ساختمان از ترکیب یک استوانه و مکعب مستطیل که بخشی عظیمی از سطح زمین را اشغال میسازد، ساخته شده است.

با طراحی و اجرای گنبد بر روی بام،علاوه بر برطرف ساختن ناهمگونی ناشی از قرارگیری عناصر تاسیساتی بر بام، ساختمان نسبت به بافت پیرامونی متمایز شده است . طبقات انتهایی( بخش فوقانی) طبقات انتهایی این بنا (چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم)، نسبت به دیگر طبقات پلان متفاوت دارند . ساختمان ها دارای یک ساختار به هم پیوسته میباشند که یک هسته واحدی دارند و شامل تمام فضاهای کاربردی آپارتمان ها میباشند . با پنجره های فشرده یا گسترده تر که کاملا در تصاویر واضح میباشند . اتاق های نشیمن و اتاق های خواب ، در قسمت نماهای شیشه ای قرار گرفته است . رستوران، سرویسهای بهداشتی وپلکان ارتباطی در طبقه همکف و اتاق کنفرانس با امکان نمایش فیلم و اسلاید و خدمات اداری در طبقه اول استقرار یافته اند.دیگر طبقات،به فضاها و واحدهای اداری ، اختصاص دارند. در طبقه شانزدهم سالن چند منظوره و بخشی از فضاهای مربوط به عملکردهای تاسیساتی از جمله اتاق های هواساز و مانند ان، قرار دارند . این کیفیت فضایی برای تمام واحد های مسکونی ، صرف نظر از اینکه آیا آپارتمان به عنوان واحد خصوصی یا اجتماعی اختصاص داده شده است ، برای همه ساکنان در دسترس قرار دارد .

تمایز رنگ ها،سایه اندازی بدنه ها بر روی یکدیگر و خلوص احجام به کار رفته، به ویژه مکعبی که در طبقات انتهایی خود را شاخص تر می سازد،بر تنوع بصری نماها میافزاید . این حجم در ترکیب با پلکان هایی با پلان منحنی شکل و فضای سبز و راهرویی که ردیف ستون ها به فاصله محور به محور50/2 متر بدنه آن را می سازند، به عنوان یک پیش فضا فضای داخلی را از فضای خارجی تفکیک میکنند. قاب هایی با فاصله محور تا محور50/2 متر از یکدیگر، نماهای شرقی و جنوبی طبقه همکف را تشکیل می دهند. بخش جنوبی از سرسرایی با پلان مستطیل شکل تشکیل شده که با اسانسور ها، پلکان فرار و رستورانی که در تراز حدود یک و نیم متر بالاتر از لابی قرار دارد، دسترسی دارد. دسترسی به محل توقف خودروها از خیابان ۱۰ متری جنوبی، از طریق شیب راه هایی که بدین منظور طراحی شده است صورت میگیرد. استفاده از احجام خالص، ترکیب فرم های هندسی در پلان و نما ها، استفاده از رنگهای متضاد، به کارگیری سقفی با فرم گنبد، استفاده از مصالح شیشه و سنگ، چند وجهی بودن ساختمان و استفاده از عناصر و مفاهیم معماری گذشته، عواملی هستند که بیانگر تاثیر نهضتهای پست مدرنیسم در معماری به ویژه گرایش هایی که به تندیس گرایی تمایل دارند می باشند.

فضای اصلی بانک، سالنی با پلان مستطیل شکل به ابعاد ۲۶ در ۱۳ متر است و پلکان فلزی مدوری در مجاورت دیوار شمالی ، دسترسی به نیم طبقه بانک را فراهم میسازد . در طبقه همکف، استقرار سرویسهای بهداشتی، آسانسورها، پلکان فرار و آبدارخانه در بخش میانی، پلان را به دو بخش مجزای شمالی و جنوبی تفکیک کرده است. مربعی به ضلع ۲۱ متر که اقطار آن در امتداد محور اصلی زمین (شمالی- جنوبی )هستند، طرح کلی پلان این طبقات را میسازد.بخش مرکزی در این طبقات نیز مرکب از فضاهای مربوط به عملکرد های تاسیساتی، آسانسورها، پلکان ارتباطی و سرویس های بهداشتی هستند که دو طبقه چهاردهم و پانزدهم را به دو واحد دوبلکس مجزای شمالی- جنوبی،تفکیک ساخته اند. شیشه های دوجداره در نمای اصلی، به صورت لمینت استفاده شده تا از ریزش آنها در اثر شکست احتمالی جلوگیری شود .ساختمان، عایق بندی حرارتی شده و در تمام طبقات سیستم اطفاء حریق در نظر گرفته شده است . گنبد، از نظر فرم ظاهری به سقف گنبدی ساختمان سابق پست و تلگراف در میدان امام خمینی(ره)(توپخانه سابق) مشابه است. ورودی اصلی بنا در حجم استوانه ای شکلی که در جنوب شرق ساختمان و در ترازس حدود یک و نیم متر بالاتر از تراز پیادهرو قرار دارد، جای گرفته است.

به کارگیری مصالح گوناگون و متنوعی نظیر سنگ گرانیت خاکستری، سنگ های ازاره به ارتفاع 20/1متر از گرانیت سیاه( در طبقه همکف)، شیشه های دوجداره آبی و اجرای لبه های دست انداز بام، قابهای پنجره و حتی گنبد بام، با ورقهای مسی کالبد بنا را نسبت به بناهای مجاور متفاوت کرده است. فضاهای خدماتی مانند سرویس های بهداشتی، آسانسورها و پلکان های فرار در بخش میانی جای گرفته اند. براي كاهش اثرات اين خاصيت مخرب، در گذشته از الياف طبيعي كه شامل الياف گياهي مانند لوئي كه از نوعي ني بدست ميآمده و همچنين الياف حيواني مانند پشم بز و شتر و يا گاهي موي سر انسان ، استفاده ميشده است. الف- طراحي و مشاوره: اين زمينه كاري، شامل طرح يا مشورت در طراحي يك پروژه است. • امروزه در بعضي موارد عمل شكل دادن به اسكلت بتني ، در قالب بندي شكل گيري و مادگي ( مقعر و محدب ) و در طرح هاي مختلف هندسي انجام مي شود .

كسي كه چنين وظيفهاي به عهده ميگيرد، عمدتاً با كارهاي دفتري و كار با نقشههاي مختلف سروكار خواهد داشت. از جمله توصيه مي شود كه حتي المقدور از اختلاف سØح بي جا و غير Öروري در بين عرصه هاي مرتبط با نماز پرهيز گردد ، مگر اينكه مضيقه خاص يا دليل محكمي وجود داشته باشد كه در آن صورت نيز لازم است تدابير جبراني انديشيده شود . • در انتخاب مصالح كف وضوخانه بايد دقت كرد كه به راحتي قابل شستشو باشد ، ليز نباشد ، حتي المقدور از رنگ هاي روشن كه با كوچكترين خاك و گلي هميشه كثيف به نظر مي آيد پرهيز گردد و البته بي دوام و آسيب پذبر نيز نباشد . البته اكثر مشكلات سازندهاي در همين بخش است، چرا كه ممكن است نقشههاي بسيار خوبي طراحي شود و سازهها از نظر طراحي بدون عيب و نقص باشند، اما كار در اجرا به درستي انجام نگيرد. به همين جهت سازههاي ساخته شده معمولاً بي عيب و نقص است.

کانسپت معماری این پروژه به گونه ای است که هر چه به سمت بالاتر میروید سازه باریکتر و کوچکتر میشود سایت senaghsh . چشم اندازه واحد های مسکونی به همراه فضای مشترک در فضای باز روی عرشه ، به سمت مناظر طبیعی و دریا ، باز میشود. پیش آمدگی های با پلان مثلثی شکل، در میان اضلاع مربع های اصلی این چرخش را آشکار می سازند. این طرح ، تعداد واحدهای مسکونی را در هر طبقه کاهش میدهد . حجم ها بعد از پشت سر گذاشتن چند طبقه ، به عقب کشیده میشوند . اما در دوران بعد از تجدد از این ضوابط و معماریهای اصیل سنتی فاصله گرفتیم و حتی به معماری مدرن نیز متصل نشدیم بلکه در فضایی فی ما بین ایستادیم، به طوری که نه اصالت خود را حفظ کردیم و نه فضای مدرن را درک. از جمله آن وظايف اينهاست : كمك به قرار گيري طرح در بستر خود ، جمع كردن عملكرد ها و عناصر متعدد و متنوع در كليتي واحد ، كمك به توسعه صف نمازگزاران يا استقرار مستمعين در مواقعي كه به هر دليل شبستان از جمعيت پر مي شود ( مثل نمازهاي خاص يا مراسم اعياد و وفيات ) ، فاصله گذاري ضروري بين فضا هاي ورودي ، وضوخانه ، شبستان ، و بالاخره ايفاي نقش مبدل بين فضاي صحن و شبستان .

طبقات اول تا چهاردهم، با الگوهای مشابهی، طراحی شده اند.پلان همسان طبقات ، از ترکیب دو مربع به اصلاح ۲۱ متر که محورهای اصلی آنان چرخشی معادل ۴۵ درجه نسبت به یکدیگر دارند تشکیل شده است. طرح کلی این بنا را میتوان منشوری با پلان ۱۶ضلعی منتظمی فرض کرد، که در طبقات فوقانی به حجم گنبدی شکل می رسد. برج آرمیتا، از ترکیب احجام متنوعی ، شکل گرفته است . توجه : لینک دانلود تصاویر با کیفیت بالا ، در انتهای مطلب ، ارائه شده است . یکی از نکات قابل ملاحظه در این ساختمان، توجه به نمای ساختمان در شب است. براي آشنائي بيشتر با زمينههاي كاري گرايشهاي مهندس عمران به مثال زير توجه كنيد. اين رشته در انگلستان به هر رشتهاي كه كارش آباداني و تمدن سازي باشد اطلاق ميشود ولي اكنون دامنه كاري مهندسي عمران محدودتر شده چون تخصصهاي گوناگون در كنارش پديدار گشته اند. در هر نما، یک بخش میانی با پیش آمادگی مثلثی مشخص شده که با استفاده از شیشه در این بخش، از سایر قسمت ها متمایز شده است.

در صورت استقراریک واحد اداری در هر طبقه، طرح متقارن و حجم بنا، نمود بروز بهتری در فضاهای داخلی می یافت،در حالی که تقسیم هر طبقه به ۴ واحد اداری انسجام فضایی را تحت تاثیر قرار داده و واحدهای پراکنده از یکدیگر موجب ایجاد فضاهایی فاقد کارایی لازم شده است. بام بنا به استقرار دستگاههای خنککننده اختصاص یافته است که در زیر حجمی گنبدی شکل به دهانه ۱۰ متر و خیز ۸0/8 متر، جای داده شده و نمود بارزی در حجم کلی بنا پیدا کرده است . به جای یک بلوک عظیم ، این طرح توابع مورد نیاز را در دو ساختمان بلند و باریک قرار داده است که در بالای یک پارکینگ مشترک (زیر زمین ) قرار گرفته اند . وجود پارکینگ مشترک ، فضایی را برای استفاده مشترک بین دو ساختمان ، ایجاد میکند . با تعبیه و اجرای جدا کننده ها، دو بخش شمالی و جنوبی پلان به ۴ واحد مجزا اداری تبدیل شده است که از روشنایی و چشم اندازهای مناسب و خدمات مشترک برخوردارند . که دسترسی به ان به صورت مجزا از خارج از بنا صورت میگیرد.در بالاترین طبقات به دلیل دید مطلوب، در هر طبقه، نیم طبقه طراحی شده و این فضا، برای استفاده شرکتهایی که به فضاهای بزرگتری نیاز دارند، در نظر گرفته شده است.

• و مقدار جا كفشي بهتر است بر اساس تعداد نمازگزاران در وضعيت مطلوب محاسبه گردد نه بر اساس ظرفيت حداكثر شبستان . • رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان کهکیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اسلام با تجمل در حد معقول مخالفتی ندارد، اما اگر از تزئینات اهل دنیا استفاده شود مخالف با ارزشهای اسلام است، افزود: مساجد در گذشته از کاشیکاریهای زیبا، آیات قرآنی، روایات، احادیث، اسامی ائمه برخوردار بودند که بستری مناسب برای ایجاد فضایی معنوی و جذب مردم را فراهم می آوردند. گرايش منابع آب تعيين ميكند كه سد اگر در جايي خاص احداث شود، وضع آب پشت آن چطور خواهد بود و سد كجا احداث شود، بهتر است. در مکانی که جزیره زیبورگر به سرعت در حال توسعه است و در کنار آرامش آب و آسمانی کم ابر واقع شده است ، این پروژه یک مداخله فضایی است که به عنوان عاملی برای دیدار و برقراری ارتباط بین ساکنان عمل میکند . ساختمان سازي، سدسازي، كارهاي جاده و مجاري انتقال آب يا فاضلاب همه از اين دسته هستند.گرايش راه و ساختمان و گرايش آب و نقشه برداري از گرايشهاي اصلي اين رشته مهم به شمار ميروند.