رنگ شناسی و کاربرد آن در طراحی داخلی و معماری

این بنا در گذشته اقامتگاه سلطنتی قاجاریان بود. مساجد، معابد، اقامتگاه های سلطنتی با طرح های هندسی در سبک معماری ایرانی به وفور دیده می شود. یکی از جذاب ترین عناصر معماری ایرانی، شگفتی های هندسی دیوارها و کاشی ها است. انها به خاطر طراحی هندسی شگفت انگیز، الگو های در هم آمیخته و نقوش چند رنگ خود مشهور هستند. این رنگ بیشتر در فضاهای مرتبط با سلامتی و رفاه مانند بیمارستانها و مراکز استراحت استفاده میشود. قرمز: این رنگ انرژی، هیجان، انگیزه را نشان می دهد؛ بنابراین، به طور منظم در فضاهای تجاری، مانند فروشگاهها یا فست فودها مورد استفاده قرار میگیرد، زیرا میل و اشتیاق مصرف کننده را زیاد میکند. این بنا که متعلق به قرن نوزدهم می باشد را امروزه میتوان در شهر تهران یافت. این میدان زیبا در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و مملو از نمونه های خیره کننده معماری ایرانی مثل مسجد شیخ لطف الله، مسجد جامع عباسی، کاخ عالی قاپو و بازار بزرگ اصفهان است.

خوشنویسی زبان فارسی نیز شکل پیچیده ای از هنر تلقی می شود. هوشنگ سیحون یک نقاش و البته معمار معروف ایرانی است که در خانواده ای هنرمند چشم به جهان گشود. زرتشت یکی از اولین ادیان توحیدی است که بر یکتا بودن خدا اشاره دارد. کلمات و جملات تزیینی که بر روی دیوارهای مساجد و نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها دیده می شود، مرتبط با این هنر است. از کجا میدانید هر رنگ در اتاق شما چقدر تاثیرگذار است؟ از چه زمانی متولد شد و بنیانگذاران آن چه کسانی بودند؟ درباره تاریخ معماری ایران چه می دانید؟ با املاک داران همراه باشید تا درباره معماری ایرانی بیشتر بدانید. امپراطوری ایران مجموعه ای از هنرهای با شکوه در دوره های مختلف را شامل می شد که بر فرهنگ های دیگر نیز تاثیر گذار بودند. قرمز، نارنجی و زرد نمونه ای از این رنگها هستند. بهطور مثال سبز رنگ اصلی و رنگ قرمز، مکمل این رنگ است.

پس هدف استفاده از رنگ در طراحی یک فضای معماری فقط به دکوراسیون آن بر نمیگردد، بلکه طراح رنگ وظیفه تحریک بینایی و پردازش آن برای ایجاد بهترین امکانات رفاهی را دارد. رنگ شناسی در معماری بسیار حائز اهمیت است و تأثیر عمیقی بر احساس انسان دارد. این طرحی است که در آن از دو مجموعه رنگهای مکمل استفاده میشود. در این طرح از سه رنگ مجاور یکدیگر استفاده می شود. ایرانیان در زمینه نقاشی، سفالگری، کاشی کاری، مجسمه سازی و البته معماری شهرت داشتند. در ایران نیز به طراحی و پیاده سازی پروژه هایی نظیر مجموعه توریستی پدیده کیش، توسعه حرم حضرت معصومه، ترمینال مسافربری فرودگاه بین المللی امام خمینی و مرکز تجارت جهانی شیراز پرداخت. بهرام شیردل یکی از معماران بین المللی ایرانی و تحصیل کرده فرنگ بود. اما هنوز این دین در بین حدود 120000 نفر در هند و ایالات متحده رواج دارد. قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در واقع تجزیه و تحلیل میزان هر رنگ، بافت یا الگوی مورد نیاز در اتاق انتخابی شما است. این طرح رنگی دارای کنتراست بصری بسیار قوی است، اما تضاد در آن از ترکیب رنگهای مکمل کمتر است. روش دیگر برای ایجاد یک طرح تترادیک دلپذیر استفاده از چهار رنگ سرد است.

علاوه بر رنگ شناسی در معماری نور یکی از فاکتورهای مهم دیگر است که به همراه جنبههایی مانند ساختار، نظم فضایی، مواد، رنگ و غیره سایت senaghsh موردتوجه قرار میگیرد. شناخت رنگ از طریق نور تابش شده و انعکاس آن، حاصل میشود. تخت جمشید از یک طرف به کوه رحمت و از سمت دیگر به مرودشت منتهی می شود. در ابتدا یک رنگ و سپس رنگ های مکمل دو طرف آن انتخاب میشوند. ویژگی های معماری ایرانی را میتوان در مساجد، معابد، گنبد های آجری یا خشتی، طاق ها و ورودی های زینتی یافت. درواقع رنگ میتواند انسجام را در فضاهای چند منظوره ایجاد کند. این روش میتواند یک طرح رنگی کامل و غنی ایجاد کند. این یک قانون کلاسیک دکوراسیون است که بیان میکند که ۶۰٪ اتاق باید یک رنگ غالب، ۳۰٪ ثانویه و ۱۰٪ فرعی باشد. ۱۰٪ رنگ فرعی مربوط به لوازم جانبی است که شامل کوسن، تابلوی نقاشی، شمع و اشیا کوچک دیگر است. استفاده از رنگ تیره برای سقف سبب میشود فضا کوچک تر به نظر برسد. برخی دیگر از اساطیر ایرانی خدایان هستند. رایج ترین سازه ها در این دوره را معابد، مقبره ها و دیگر بناهای مذهبی تشکیل می دادند.

او همزمان با ایجاد تغییرات چشمگیر در نظام سیاسی، جنگ یونان و ایران را آغاز کرد که نتیجه آن 50 سال درگیری بود. در ساخت این بنا حدود 20 هزار کارگر، بنا، نقاش، معمار، سنگ تراش، جواهر تراش و غیره به کار گرفتهشد که حدود 22 سال به طول انجامید. معماری ایرانی در طول دوره های تاریخی متنوع، و تنوع سیاسی و فرهنگی دارای برخی از برجسته ترین و بی نظیر ترین آثار هنری می باشد. تخت جمشید یکی از مهمترین آثار معماری ایرانی است که ساخت آن در سال 512 ق.م آغاز و تا 150 سال به طول انجامید. این بنا در سال 1310 یکی از آثار ملی ایران شناخته شد. و اما در سال 1374 به ایران بازگشت. در مراکز آموزش و مهد کودک ها از رنگها برای ایجاد حس نشاط و یادگیری بیشتر استفاده میشود. بهطورکلی، افراد بر اساس تجارب گذشته و نمادهای فرهنگی برخی از رنگها را با احساسات خاصی مرتبط میدانند – به عنوان مثال، ممکن است رنگ قرمز را به دلیل ارتباط با خون، تهدیدآمیز یا ترسناک تلقی کنند.

همچنین میتواند حجمهای مشخص و جزئیات سازه را نشان دهد یا از لحاظ بصری جنبههای خاصی از فضا را نمایان کند. به این معنی که اتاقهای دیوارکشی شده اکنون دارای فضای مشابهی هستند، حتی اگر از لحاظ عملکرد با هم متفاوت باشند. از سازه های دوره ماد ها میتوان به تپه نوشیجان، گودین تپه، باباجان و غیره اشاره کرد. از برخی از قدیمی ترین بناهای حفظ شده متعلق به این دوران، میتوان به تپه زاغه، چغازنبیل، سیالک و شهر سوخته اشاره کرد. این شهر زمانی به عنوان ثروتمند ترین شهر زیر افتاب شناخته می شد. شیخ بهایی کسی بود که شهر اصفهان را رونق بخشید و در تعیین قبله مسجد شاه اصفهان نقش موثری داشت. زرتشت تا زمان معرفی اسلام در قرن هفتم رواج داشت. به دلیل اینکه افراد در زمان طولانی در ارتباط با فضا و در معرض تابشهای منعکسشده از رنگها قرار دارند، نور تأثیری عمیق بر روحیه آنها میگذارد و عنصری مهم در معماری است. رنگ و نور ارتباط عمیقی باهم دارند. در قلب تئوری رنگها این یک طرح محبوب با دو رنگ مکمل است که روی چرخه رنگ در مقابل یکدیگر قرار دارند.

در صورتی که رنگ دیوار و سقف مرکزی یکسان باشد، فضا گستردهتر بهنظر میرسد. اگر رنگ دیوار مرکزی متضاد با بقیه دیوارها باشد، فضا کوچیکتر، در حالی که اگر رنگ همه دیوارها یکسان باشد، فضای بزرگتر از حد واقعی به نظر میرسد. هر چند تعداد معماران ایرانی قدیمی و معاصر بسیار زیاد است، اما در اینجا به معرفی برخی از معماران معروف و سرشناس ایرانی می پردازیم. در امپراطوری هخامنشی، اهورا مزدا به عنوان خالق جهان معرفی می شد و علیه شر یعنی انگرا میانیو مبارزه می جنگید. این پل در دنیا به عنوان شاهکار معماری ایرانی شناخته شدهاست. رنگ خنثی میتواند به طور یکپارچه با طرح شما ترکیب شود و برای استراحت بصری در اتاق خواب استفاده شود. یک طراح داخلی میتواند به شما برای دستیابی به این قانون طلایی به شما کمک کند. در این صورت شما هنوز هم از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ پیروی میکنید، اما به جای استفاده از رنگهای غیر مرتبط، از طیفهای مختلف یک رنگ استفاده میکنید. این امر در محیط هایی از جمله مطبها، کارخانههای صنعتی و تولیدی، مراکز آموزشی، خانه سالمندان، مراکز اصلاح و تربیت و غیره از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اصولاً میتوانید برای جادارتر و بزرگ تر نشان دادن یک آپارتمان، رنگ سفید را برای دیوارها انتخاب کنید و برای ایجاد تفاوت خاص در اتاق، رنگ سیاه را انتخاب کنید. از طریق رنگ میتوانید طرحی را ایجاد کنید که در آن اتاق ناهارخوری، اتاق نشیمن و آشپزخانه رابطه بصری داشته باشند. همچنین میتوانید از این ایده برای ایجاد یک رابطه بصری در کل خانه یا در یک اتاق مستقل استفاده کنید. هارمونی این طرح مخصوصاََ درصورت استفاده از رنگهای کمرنگ، بسیار زیبا و چشم نواز است. جغرافیای ایران نیز در اساطیر بی تاثیر نبوده است. یکی از مهم ترین دلایل شهرت هوشنگ سیحون، خلق بناهای یادبود بی نظیر برای مفاخر ایرانی است. ساسانیان: امپراطوری ساسانیان آخرین سلسله سلطنتی ایرانی بود که قبل از فتح ایران توسط مسلمانان بوجود آمد. برجسته ترین دوران امپراطوری ایران به دوران هخامنشی معروف است که در قرن ششم قبل از میلاد آغاز شد. امپراطوری ایران حتی پس از فروپاشی، تاثیر عمیقی بر دنیای مدرن گذاشت. اگر دوست دارید ارتفاع فضا کمتر به نظر برسد یا کانون توجه را ارتفاع قرار دهید، پس تمام سطوح را نصفه رنگ آمیزی کنید.

بهاء الدین محمد حسین عاملی معروف به شیخ بهایی، یکی از بزرگ ترین مفاخر ایرانی است. امپراطوری ایران یکی از بزرگ ترین و قدرتمند ترین امپراطوری های تاریخ بود. یکی از محبوبترین روشهای طراحی در چند دهه اخیر، استفاده از یک پلان مشابه برای فضاهای عمومی در خانه است. کاخ گلستان یک شاهکاری معماری ایرانی است که به کاخ گل ها نیز معروف است. وی نه تنها در زمینه معماری بلکه در عرصه سیاست، ریاضیات، نجوم، اخلاق، فقه و ادبیات نیز آثار ارزشمندی بر جای گذاشتهاست. به عبارتی امپراطوری ایران بخش هایی از اسیا، آفریقا، و اروپا را در بر می گرفت. استفاده از رنگهای مشابه می تواند بسیار آرامش بخش باشد. این بخش معمولا به صورت تزیینی و یا رساندنِ نور به داخل بنا ساختهمیشد. این درخشش و نور است که باعث ایجاد زیبایی و سایر خصوصیات قابلمشاهده میشود. بنفش: باعث انتقال رفاه، آرامش و لطافت میشود و بیشتر در خانه ها و هتلها استفاده میشود.

از دوران باستان، معماری ایرانی بر سایر فرهنگ های آسیایی از هند و سوریه گرفته تا چین تاثیر شگرفی داشته است. معماران ایرانی نه تنها در داخل ایران، بلکه در آن سوی مرزها نیز آثار جالب توجهی از خود بر جای گذاشته اند. رنگ از طراحی و معماری جدا نیست. استفاده از این روش می تواند بهترین انتخاب برای طراحی داخلی فضای شما باشد. در پروژه های شهری، گاهی اوقات از رنگها برای بازگرداندن نشاط و نوسازی فضاهای و بافتهای فرسوده استفاده میشود. عبدالله خان دهنوی سمیرمی در واقع نقاش باشی و معمار باشی فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه بود. در این میان مهارت او در زمینه ریاضیات، مهندسی و معماری زبانزد خاص و عام بود. اما از اثار محافظت شده او میتوان به طراحی مقبره سنگ مرمر فتحعلی شاه و دیوار نگاره فتحعلی شاه و آقا محمد خان در کاخ سلیمانیه کرج اشاره کرد. استاد عیسی شیرازی یکی از معروف ترین معماران شیرازی در قرن یازدهم به شمار می رفت. بهطوریکه رنگهای تیره در سطوح فوقانی قرار بگیرند. رنگهای خنثی اغلب به رنگهای بژ، خاکستری یا کرم طبقه بندی میشوند. در پروژه های بیمارستانی یا حوزه بهداشت، از رنگها به عنوان یک عنصر مکمل برای توان بخشی بیماران استفاده میشود.

این یک طرح با سه رنگ است که با فواصل مساوی در اطراف چرخ رنگ قرار دارند. یکی از معروف ترین اساطیر ایرانی، رستم است که قهرمان اغلب افسانه های قدیمی است. آرک یا طاق ایرانی یکی دیگر از ویژگی های رایج در معماری ایرانی است. رنگ یک عنصر جداییناپذیر از زندگی ما است. نارنجی: از ترکیب رنگ زرد و قرمز به دست میآید. بهعنوانمثال، رنگ مکمل به زرد بنفش است که ترکیبی از آبی و قرمز است. در واقع در زمان کوروش و داریوش کبیر، 40 درصد از جمعیت دنیا را شامل می شد. اگر میخواهید دکوراسیون آرامش بخشی داشته باشید، می توانید به جای اینکه از رنگ های متنوع استفاده کنید تنها یک رنگ را انتخاب کنید. معمار باید تأثیر رنگ هر عنصر در ساختمان از مصالح اولیه ساختمانی مانند چوب، سنگ، آجر و مرمر گرفته تا رنگ درب، پنجره را در نظر بگیرد. دوره معاصر معماری در ایران به چهار دوره تقسیم می گردد: دوره اول از عهد ناصری تا پهلوی اول، دوره دوم از پهلوی اول تا پهلوی دوم، دوره سوم مربوطه به پهلوی دوم و دوره چهارم از پهلوی دوم تا جمهوری اسلامی را شامل می شود.

رنگهای سبز و قرمز، رنگهای اصلی هستند که یکی از رنگها گرم و دیگری سرد است. این طرح به طور طبیعی شامل یک رنگ گرم و سرد میشود. یک طرح رنگ سه گانه میتواند شامل سبز، بنفش و نارنجی باشد. استفاده از یک رنگ اصلی با سه رنگ فرعی یکی از راههای ایجاد هماهنگی در طرح رنگ تترادیک است. در این طرح از انتخاب یک رنگ اصلی و دو رنگ فرعی استفاده میشود. این دین توسط کوروش کبیر رواج یافت و از قدیمی ترین ادیان دنیا است. هنگامی که کوروش کبیر کنترل مادها را به دست گرفت، پادشاهی عظیم جدیدی را تشکیل داد. این امپراطوری توسط کوروش کبیر تاسیس شد و آن را به وسیع ترین قلمرو تاریخ تا آن زمان تبدیل کرد. این خانه قبل از این که به موزه تبدیل شود، محل زندگی یک تاجر شیشه در کاشان بود. اما قبل از این دوره شکوفایی، ایران فقط یک دولت تابعه تحت حکومت ماد ها بود. پارتی: پارتیان که نام دیگر آن امپراطوری اشکانیان است، از 247 قبل از میلاد تا 224 بعد از میلاد در ایران باستان رایج بود. خراسانی: این سبک معماری اولین سبک بعد از ورود مسلمانان بود که از اواخر قرن هفتم تا پایان قرن دهم را شامل می شد.