در سفر به عربستان چه نکاتی باید رعایت شود؟

«در فرهنگ مردم کشور میزبان (عربستان) بلند کردن کفش به طرف کسی جزو بدترین توهین‌ها قلمداد می‌شود، لذا هنگام بردن آن به داخل حرمین شریفین، حتماً از کیسه کفش استفاده شود.

در صورت خرید سیم‌کارت عربی، رأسا به تعویض آن اقدام کرده و یا صرفا از عوامل ایرانی کمک بگیرید.

در این زمینه بخوانید:

بنابر آنچه سازمان حج و زیارت به زائران یادآور شده است:

پیش از حرکت به سوی مشاعر مقدس، نسبت به جمع کردن وسایل خود و تحویل اشیاء قیمتی و وجوه نقد به صندوق امانات و قراردادن اشیاء و کالاهای قیمتی خود در محل امن با هماهنگی مدیر کاروان اقدام شود و از همراه داشتن هرگونه وسایل اضافی خودداری شود.

در صورت بروز هرگونه حادثه و اتفاق مانند سرقت، مزاحمت، درگیری و … مراتب را در اسرع وقت به اطلاع مدیر کاروان یا عوامل هتل برسانید.»

سازمان حج و زیارت برخی حساسیت‌ها و مقررات عربستان را به زائران یادآوری کرد.

در حج امسال از ایران حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی شرکت کرده‌اند که بنابر اظهارات مقامات حج ایران، تا کنون برای حدود ۷۷ هزار زائر ویزای حج صادر شده که از وزارت خارجه درخواست شده صدور سریع‌تر ویزا و تسهیل شرایط سفر باقی زائران را پیگیری کند.

استعمال دخانیات (سیگار و …) در برخی اماکن عربستان ممنوع بوده و انجام این عمل در حرمین شریفین، محوطه‌های اطراف مساجد، داخل وسایط حمل و نقل عمومی، ایستگاه‌های حمل و نقل و کلیه فرودگاه‌ها سبب بازداشت افراد می‌شود.

اطلاعیه وزارت حج عربستان:‌ توزیع مطبوعات و فیلم‌برداری ممنوع

به گزارش ایسنا، سازمان حج و زیارت که پیش‌تر برخی مقررات عربستان را برای زائرانی که برای حج به این کشور سفر می‌کنند یادآور شده بود، حساسیت‌ها و الزامات دیگر این کشور را یادآور شد تا از بروز برخی مشکلات احتمالی برای زائران پیش‌گیری کند.

از دادن هرگونه اطلاعات فردی شامل تلفن و آدرس خود در ایران و یا مطالب مربوط به دیگر هم‌میهنان به اتباع بیگانه، خودداری کرده و به هیچ‌وجه درباره سیاست‌ها و مقامات کشور میزبان (عربستان)، اظهار نظر نکنید.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402032012216/%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%87-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%AF

در حرمین شریفین همواره مراقب جیب، کیف، وجه نقد و اشیاء قیمتی خود باشید و از برداشتن هرگونه اشیاء مانند اسکناس، موبایل، کیف و … از روی زمین خودداری شود.

به دلیل حساسیت‌های موجود در قبرستان بقیع از بحث با عوامل ارشادی پرهیز شود.

چند توصیه مهم به ایرانی‌ها در عربستان

برای حفظ و مراقبت از وجوه نقد و اشیاء گران‌قیمت در اماکن پرجمعیت و شلوغ ازقبیل مطاف، روضه النبی، بقیع، مراکز خرید و داخل اتوبوس، اهتمام لازم را داشته باشید.

نگهداری و یا استفاده از ارز (اسکناس خارجی) جعلی در عربستان با مجازات سختی روبه‌روست، لذا پیش از تبدیل ارز در بازار یا صرافی‌ها سریال با تصویر آن را نزد خود نگهداری کرده و دقت لازم را داشته باشید.

ایران و عربستان پس از هفت سال، روابط دیپلماتیک خود را از سرگرفته‌اند و در هفته گذشته سفارتخانه و کنسولگری ایران در عربستان نیز بازگشایی شده است. تعطیلی نمایندگی‌های ایران در عربستان در هفت سال گذشته پیگیری برخی مسائل زائران ایرانی در حج را دچار چالش کرده بود. مقام وزارت خارجه ایران که برای بازگشایی این نمایندگی‌ها به عربستان سفر کرده اکنون گفته که این بخش‌ها برای حل و پیگیری مشکلات حج ایرانی‌ها آمادگی لازم را دارد و در مذاکره با عربستان با اولویت این مسائل را پیگیری خواهد کرد.

  تقدیر جامعه قرآنی از رئیس جمهور