خرید مینی چیلر 1 انتخاب مدرن و باصرفه کرج بوران-بتا تهویه

خرید مینی چیلر 1 انتخاب مدرن و باصرفه کرج بوران-بتا تهویه

از جمله شرایط جغرافیایی، دمای طرح خارج، رطوبت نسبی، ارتفاع از سطح دریا، مصالح به کار رفته در ساختمان، تعداد ساکنین و سایر موارد باید در نظر گرفته شود. همان طور که اشاره کردیم مینی چیلر، همان چیلر کوچک است و طرز کار مشابه چیلر دارد. مینی چیلرها در ساختمان هایی که می خواهیم سرمایش و گرمایش مستقل داشته باشیم کاربرد دارند و مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را از بین می برند.

  • نصب این دستگاه در فضای باز، باعث ایجاد مشکل در شرایط آب و هوایی متفاوت می گردد.
  • نوع کندانسور هوا خنک از کویل مسی و فین های آلومینیومی ساخته می شود.
  • چیلر تراکمی به لحاظ ماهیت و کارکرد به منظور سرد کردن آب به کار گرفته می‌شود که از این آب سرد تولید شده در سیستم‌های سرمایشی، تهویه مطبوع و همین طور در محصولات صنعتی استفاده می‌شود.
  • مینی چیلرها اکثراً از مدل هواخنک هستند؛ یعنی برای خنک کاری فقط از هوا استفاده می‌کنند و نیازی به برج خنک کننده ندارند، از آنجایی که مهم ترین کاربرد مینی چیلر برای واحدهای مسکونی است، اهمیت جمع و جور و کوچک بودن آن برای اشغال فضای کمتر خیلی بالا می‌رود.

نحوه عملکرد سیکل تبرید در چیلر با جزییات دقیق در مقاله چیلر بررسی شده است. در این قسمت برای آشنایی با مینی چیلر، سیکل تبرید به اختصار توضیح داده می‌شود. برای خنک سازی فضاهای بزرگ می‌توان از یک مینی چیلر به جای چند کولر گازی استفاده کرد. گروه صنایع برادران حقیقی، با تولید انواع سردخانه و تونل انجماد با بیش از 30 سال تجربه در خدمت شما عزیزان است.در این مقاله با انواع چیلر و عملکرد آن آشنا می شویم.

البته با توجه به این که صدای دستگاهی که در تراس ساختمان قرار گرفته می تواند برای ساکنین ساختمان آزاردهنده باشد، بهترین محل برای نصب مینی چیلر، پشت بام است. مینی چیلر ها هم به دلیل حجم کم و عدم نیاز به موتورخانه و تجهیزات اضافی، سیستم سرمایشی بهتر و مناسب تری برای محیط های کوچک تر محسوب می شوند. از دیگر تفاوت های چیلر ها و مینی چیلر ها می توان به نوع کمپرسور آن ها اشاره کرد. مینی چیلر ها دارای تناژ کمتری هستند از این رو نوع کمپرسور های آن ها از نوع هرمتیک اسکرال است. این نوع از کمپرسور ها بازده بالایی دارند و در طولانی مدت می توان از آن ها استفاده کرد. اما نوع کمپرسور در چیلر ها از نوع کمپرسور پیستونی، اسکرال، اسکرو و سانتریفیوژ است که می توان بر حسب نیاز و شرایط محیطی یکی از آن ها را انتخاب کرد.

در واقع مینی چیلر در فضای بیرون از ساختمان (فضای آزاد) نصب و با لوله کشی آب به فن کویل های درون ساختمان یا دستگاه صنعتی مورد نظر متصل می گردد. بعد از خرید دستگاه مینی چیلر باید در زمان نصب کندانسور مینی چیلر را به طرف شمال نصب نمائید تا نور خورشید کمتر به آن بتابد و بتوانید از فواید خرید مینی چیلر که همان کاهش مصرف برق و انرژی الکتریکی باشد بهتر بهره ببرید. با توجه به شکل بالا و نمودار P-H ترمودینامیکی، عملکرد دستگاه مینی چیلر بدین طریق می‌باشد که گاز مبرد خروجی از اواپراتور که از انواع مختلفی شامل (R-404, R-407, شرکت برودت تهویه آسایش نسیم R-22 ,…) باشد، به صورت اشباع در نقطه ۱ وارد کمپرسور می‌شود. در قسمت کمپرسور که عموما در مینی چیلر‌ها با توجه به نوع کارکرد دستکاه، از نوع کمپرسور‌های بسته اسکرال کوپلند یا کمپرسور‌های سیلندر پیستونی می‌باشد که نحوه‌ی انتخاب آن بر اساس نوع کاربری سیستم تعیین می‌گردد. اما در چیلر‌های آپارتمانی مهریزان، معمولا از کمپرسور‌های اسکرال استفاده می‌شود، گاز درون کمپرسور تمام شده و فشار و دمای آن افزایش می‌یابد و در مرحله‌ی بعدی وارد کندانسور می‌شود.

بیان نظرات

تا اینجا تا حدودی با کلیات و تجهیزات مینی چیلر آشنا شدیم و برای پاسخ دقیق به سوال مینی چیلر چیست در ادامه نیز باید با نحوه کار هر جزء آن و نیز کاربردها و مزایایی که دارد آشنا شویم. به دلیل استفاده از سیستم هوا خنک، امکان از بین بردن مواد شیمیایی و مضر موجود در هوا را ندارد. با استفاده از فن کویل، قابلیت استفاده از تنظیمات متفاوت و مستقل در فضاهای جداگانه (اتاق، هال) را دارد. برای کسب اطلاعات در مورد تفاوت چیلر و مینی چیلر به مقاله “مقایسه چیلر و مینی چیلر و بررسی تفاوت های آن ها” مراجعه فرمایید. ما برای انتخاب مینی چیلر مناسب خدمات زیر را به شما ارائه می دهیم .

مصرف برق مینی چیلر

ناگفته نماند که میزان بار حرارتی و برودتی ساختمان، متناسب شرایط ویژه‌ای که ساختمان دارد، به طور دقیق محاسبه می‌شود که هرچه میزان تلفات حرارتی بیشتر باشد، میزان ظرفیت مورد نیاز برودتی نیز، بیشتر می‌شود. همچنین تعداد دفعات استارت و خاموشی بیشتر بوده که همین امر، مصرف انرژی قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد. در صورت بروز مشکل و خرابی دستگاه، کل واحد‌های یک ساختمان دچار مشکل نمی‌شوند و فقط واحد مربوط به آن چیلر دچار مشکل می‌شود.

این محصولات که به طور معمول بر روی پشت بام ویا ترانس نصب می شوند، با عبور دادن هوا از روی ماده سیال، کمک می کند تا دمای فضای داخلی به حد مطلوب در هر فصول برسد. چیلرهای هوا خنک نسبت به چیلرهای آب سرد فضای کمتری را اشغال می‌کنند. دلیل اشغال فضای کمتر نسبت به چیلرهای آب سرد این است که چیلر هوا خنک از هوای محیط و گردش آن برای خنک سازی کندانسور خود استفاده می‌کند و نیازی به برج خنک‌کننده ندارد. این یکی از دلایلی است که می‌توان چیلرهای خانگی را در محیط‌های خانگی محبوب دانست. در واقع می توان یک دستگاه مینی چیلر را چیلر هوا خنک نامید که ظرفیت کمتری داشته و در ابعاد کوچک تر تولید می شود.

نصب این دستگاه در فضای باز، باعث ایجاد مشکل در شرایط آب و هوایی متفاوت می گردد. امید است با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد مینی چیلرها را به دست آورده باشید. تجهیز یک پروژه چند واحدی با مینی چیلر معمولا گرانتر از تجهیز پروژه با یک چیلر مرکزی است. از لحاظ عملکرد و ماهیت تفاوتی بین چیلر مرکزی و مینی چیلر وجود ندارد. این سیکل بارها و بارها تکرار می شود تا دمای هوای محیط مورد نظر، به دمای مطبوع مورد تقاضا برسد.

از مینی چیلرهای هوا خنک معمولا برای مصارف واحدهای آپارتمانی، مسکونی، اداری، تجاری و صنایع کوچک استفاده می‌شود، معمولاً ظرفیت سرمایشی مورد نظر بیشتر پروژه های صنعتی متناسب با کارایی مینی چیلر نمی‌باشد مگر در صنایع خیلی کوچک. نوع خانگی با ظرفیت ۱۰ تن تبرید ساخته می شوند، که برای مصارف خانگی و تجاری کوچک مناسب می باشند. عملکرد این دستگاه به این صورت است که، حرارت را از آب می گیرد و طبق سیکل تبرید جذبی یا تراکم بخار سبب ایجاد سرمایش می شود. از دستگاه مینی چیلر بیشتر در ساختمان های مسکونی یا کارگاه های کوچک استفاده می‌شود. به دلیل این که، دستگاه مینی چیلر ظرفیت سرمایشی پایین تری را دارا است.

این چیلرهای کوچک به طور کلی جمع و جور هستند و بدون نیاز به موتورخانه در اماکن مورد نیاز نصب می‌شوند. دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود. در فصل تابستان آب سرد تولیدشده توسط پمپ به فن کوئل هایی که در داخل واحد نصب شده است هدایت می گردد و در فصل زمستان آب گرم تولید شده توسط پکیج زمینی به داخل فن کوئل ها هدایت می شود. مینی چیلرها مانند چیلر تراکمی عمل می کنند و مبنای کار آن ها، سیکل تبرید بخار یا کارنو است. پس از این عمل، گرمای مبرد به وسیله ی کندانسور به هوای محیط دفع می گردد تا به مایع تبدیل شود. عبور مایع (خارج شده از کندانسور) از شیر انبساط، موجب کاهش شدید فشار مایع می شود.