جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود! – اخبار سینمای ایران و جهان

در ادامه این مراسم، مجید زین‌العابدین مدیرعامل جدید بنیاد سینمایی فارابی نیز با بیان اینکه دکتر جوادی خیلی جامع وموثق درباره فعالیت‌های خود توضیحاتی مطرح کردند، گفت: ابتدا از دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم که در این دو سال فراتر از انتظار به سینما خدمت کردند و دغدغه پیشرفت و تعالی سینما را داشتند. ما شاهد بودیم که برای تعالی سینما، جلساتی را از پنج صبح تا ۱۱ شب برگزار می‌کردند. همچنین از مساعی و زحمات ایشان تشکر می‌کنم و اعتمادی که بابت سپردن این مسئولیت به بنده داشتند. تشکر بعدی از هیات امنای فارابی است که توفیق خدمتگذاری در فارابی را به بنده محول کردند. از دکتر خزاعی نیز تشکر می‌کنم که به عنوان سینماگری که خود حوزه تولید را می‌شناسند ‌و ارتباط خوبی با هنرمندان دارند، به خوبی سینما را مدیریت می‌کنند. ایشان توانسته‌اند در این سال‌های سخت سکان سینما را به خوبی هدایت کنند. همچنین جا دارد قدردانی هم از همکاران بنیاد سینمایی فارابی داشته باشم.

او در ادامه سخنان خود اشاره‌ای هم به روند خوانش فیلمنامه‌ها در فارابی داشت و در این‌باره گفت: اتوماسیونی کردن روند خوانش فیلمنامه‌ها اتفاقی بود که باید رقم می‌خورد، همچنین اقدامات دیگری از کلینیک فیلمنامه تا باشگاه فیلم‌اولی‌ها را سپری کردیم؛ باشگاه فیلم‌اولی‌ها به عنوان مجرای استعدادیابی افراد تازه‌نقس در سینما راه‌اندازی و ۸۷ کارگردان طی آن به سینمای ایران معرفی شدند. همچنین امید می‌رود تا باشگاه بازیگران فیلم‌اولی انشالله بعد از این بورسیه فارابی در پروژه‌ها باشند. نهضت تولید فیلمنامه نیز خزانه کارآمدی است که خوراکی غنی در فارابی برای سینما ایجاد کرده است.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

مدیرعامل پیشین فارابی با تاکید بر اینکه سینمای ایران بیش از تغییر به تحول نیاز دارد، اذعان کرد: سینمای امروز ایران با نفس مصنوعی به حیات خود ادامه می‌دهد، باید از سینما جشنواره‌زدایی کرد تا تبدیل به صنعتی پررونق شود. سینمایی که بحران‌ها آن را مدیریت و جشنواره‌ها خط و مشی آن را تعیین کنند، سینمایی قوی و استراتژیک برای نظام نخواهد بود.

سینماپرس: جوادی: از محمد خزاعی عزیز که پدرانه از سلامتی خود برای ارتقاء سینما مایه گذاشت، تشکر می‌کنم
آئین قدردانی از سیدمهدی جوادی و معارفه مجید زین‌العابدین مدیران عامل پیشین و جدید بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

به گزارش سینماپرس، مراسم تودیع سیدمهدی جوادی و معارفه مجید زین‌العابدین مدیران عامل اسبق و جدید بنیاد سینمایی فارابی صبح امروز(چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۲) در سالن عباس کیارستمی این بنیاد برگزار شد.

سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید محمد مشاور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و عضو هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی، مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما، جواد رمضان نژاد رئیس مرکز بسیج سازمان صداوسیما، محمدحسین هادیان رئیس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی، قادر آشنا معاون توسعه فناوری ومطالعات سینمایی، یزدان عشیری مشاور رئیس سازمان و مدیرکل روابط عمومی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی، محمدرضا سوقندی مدیرعملکرد و امور استانهای سازمان سینمایی، غلامرضا نجاتی مدیر حراست سازمان سینمایی، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی، هاشم میرزاخانی مدیر عامل موسسه سینما شهر، علی آشتیانی‌پور، سید حامد حسینی، ابراهیم اصغری، حمید زرگرنژاد، محمد حمزه‌ای، عباس جهانبخش، صابر امامی، رضا نجاتی، محمود بابایی و مدیران بنیاد سینمایی فارابی از جمله مدیران و سینماگران حاضر در این مراسم بودند.

  هر جایی که نقص و کمبود قانون و ضعف قانوگذاری داشتیم و نیاز بود نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون فرهنگی از ما حمایت کنند وارد عمل شدند - اخبار سینمای ایران و جهان

او در پایان سخنان خود با تقدیر و تشکر از همکارانش در بنیاد سینمایی فارابی، اهالی رسانه و منتقدان تاکید کرد: هیچ اتفاقی در سینما رقم نمی‌خورد مگر با اتکا به همین اهالی سینما. امیدوارم فارابی به عنوان یک نهاد ملی و مستقل تحت فشارهای سهم خواهان و… از مسیر اصلی خود در خدمت به نظام دور نشود.

مدیرعامل پیشین فارابی اظهار کرد: اگر از ما بپرسند چرا «هوک» یا «کاپیتان» را تولید کرده اید، جواب داریم. در این دوره سیاست تهران زدایی داشتیم تا زیبایی‌های ایران را به تصویر بکشیم. طبعا این اتفاقات تبعاتی هم دارد، مثلا فیلمسازی که در منطقه‌ای محروم فیلم می‌سازد نسبت به کارگردان باسابقه در تهران قطعا نتیجه کارش متفاوت خواهد بود، اما در نظر داشته باشید که کار بنیاد فارابی حمایت از همین فیلمسازان است. وظیفه ما بود تا با «کاپیتان» امید را ترویج کنیم یا «سینما متروپل» را ساختیم که در سالی سخت بگوییم وقتی پای منافع ملی در میان است، سینما را می‌دهیم تا آبادان را حفظ کنیم.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

جوادی ادامه داد: تعداد ۱۱۹ شاخص تولید محتوا با پلتفرم «دیدار» در فارابی کنترل شد و به جرات می‌توان گفت در هیچ فیلم فارابی نکته ناسالمی که ناقض اخلاق و خانواده باشد را ندیدیم که این مدل «دیدار» ماحصل زحمت سال‌ها تلاش پژوهشگران بوده و از مواردی است که به یادگار می‌تواند در سینمای ایران بماند.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

جوادی هر مسئولیتی را امانتی در دست دیگری خواند و با بیان اینکه آقای زین‌العابدین شخصیت سلیم و کارآمدی دارند، افزود: مطمئن هستیم دوران جدید فارابی دوران راهبردی‌تر و پر دستاوردتری خواهد بود.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

او با بیان اینکه سینما علوم انسانی، فنی، تجربی و هنری را یکجا با خود دارد و جامع‌الاطراف است، گفت: به تعبیر رهبرمعظم انقلاب پیشرفت کشور در دست سینماست و مقولاتی چون هنر دینی از رهگذر این بینش شکل می‌گیرد. سینما در دولت سیزدهم با این نگرش پیش می‌رود که باید در خدمت مردم و انقلاب اسلامی باشد. وزیر محترم نیز چنین نگرشی را انتظار دارند و در سینما پیگیری می‌کنند. رعایت کیفیت و استانداردهای محتوایی، ارائه تولیدات کیفی، پرهیز از نگاه کمی گرایانه، توسعه فعالیت‌های بین‌المللی، تقویت اقتصاد سینما زیر پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران از رویکردهای سینمای ایران در دوره جدید است. در سینمای ایران سینماگران همت والایی برای پیشرفت این هنر دارند و سازمان سینمایی در دوره جدید این همت را متبلور می‌داند.

  مساله‌ی خارج شدن آرشیو صداوسیما از کشور قصه‌ی دردناکی دارد/تلاش‌مان را می‌کنیم که به لحاظ فنی و مدیریتی دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم - اخبار سینمای ایران و جهان

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

مجید زین‌العابدین در پایان سخنان خود با تشکر از سید مهدی جوادی گفت: تشکر پایانی من از دکتر جوادی است که همکار سابق ما در تلویزیون و از دوستان ما در سینما هستند، شخصی که زحمات زیادی برای فارابی کشیدند، بنابراین متواضعانه از همه خدمات ایشان در دو سال گذشته تشکر می‌کنم.

در ادامه سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر، معاون حقوقی، مجلس و استان‌های سازمان سینمایی عنوان کرد: خدا را شکر حال عمومی آقای خزاعی بهتر است. بنیاد سینمایی فارابی خانه امید سینمای ایران و موتور محرکه آن است. گرم و پر رونق بودن آن اثر مثبتی بر کلیت سینمای ایران دارد و شاید نهادی به اهمیت آن در سینمای ایران نداشته باشیم.

او با یادآوری اینکه در سال گذشته تعداد ۱۱ فیلم از سوی فارابی تولید شد، افزود: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم، اما با سعی و تلاش، موفق شدیم تا در طول مدت هشت ماه در سال سخت سینما این عملکرد را از خود بجا بگذاریم؛ ما با کنترل مولفه‌هایی مثل قیمت‌ها و … اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود.

پخش ویدئویی از عملکرد دو ساله سید مهدی جوادی در بنیاد سینمایی فارابی، آغاز مراسم تودیع و معارفه که با حضور جمعی از مدیران، سینماگران و نیز، کارکنان بنیاد فارابی برگزار شد. ویدئویی که گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های فارابی در بازه زمانی مهر ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ را در خود داشت.

او اشاره‌ای نیز به مولفه‌هایی داشت که فارابی به‌واسطه آن‌ها توانست چراغ سینما را روشن نگه دارد و درباره آن‌ها گفت: لطف پروردگار، سینماگران شریف کشورمان، همکاران غریب و مظلوم ما در فارابی و همچنین خود دولت و وزیر محترم ارشاد این کمک را به فارابی دادند تا این سال سخت و پرتنش را با تولیدات کمی و کیفی خوبی پشت سر بگذاریم. محمد خزاعی عزیز که همین فشار کاری او را امروز روانه بیمارستان کرده، از سلامتی خود برای سینما مایه گذاشته و پدرانه نسبت به تک‌تک اهالی سینما عرق و غیرت داشته است.

جوادی: وقتی فارابی را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم/اجازه ندادیم هیچ فیلمی با بودجه بیش از ۲۰ میلیارد تولید شود!

منبع: https://www.cinemapress.ir/news/146070/%D8%AC%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%AD%D9%88%DB%8C%D9%84-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D9%87

او با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در مهر ماه گفت: اولین اتصال من به سینمای کودک و جشنواره‌های سینمایی مهر ۱۳۷۹ در جشنواره پانزدهم کودک و نوجوان در اصفهان بود. در آن سال هیاهو و شور و نشاط جشنواره را شاهد بودیم و باید ازاین ظرفیت استفاده حداکثری کنیم. بیش از فکر کردن به گیشه سینما باید به سینمایی فاخرتر فکر کنیم.

  «انجمن بازیگران آمریکا» مجوز فیلمبرداری ۳۹ تولید مستقل را صادر کرد - اخبار سینمای ایران و جهان

جوادی در ادامه یادآورشد: همچنین بدخواهی و ایجاد تحریم در سینما که تلاش می‌شد تا سینمای ایران را از عرصه بین‌الملل حذف کند با برگزاری ۱۷ هفته فیلم ایران در دیگر کشورها و پنج هفته فیلم کشورهای دیگر در ایران خنثی شد تا حفظ نشاط اجتماعی سینما و همه این اتفاقات در سالی رخ دهد که پشت درهای سی تیر تلاش‌هایی برای خاموش کردن چراغ سینما می‌شد.

او در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دکتر جوادی حدود دو سال با همت و سلیقه تولیدات سینمایی و برگزاری رویدادهای مختلف در فارابی را اداره کردند و در وزارت ارشاد قدردان ایشان هستیم، افزود: ایشان مثل فرمانده‌ای دردوران سخت جنگ به داد سینما رسید و چنین نقشی را ایفا کرد و این‌دست جابه‌جایی‌ها هرگز به معنای ضعف نیست بلکه برای تغییر و توقع فزاینده برای رسیدن به قله‌های بالاتر است، بنابراین با افتخار از ظرفیت دکتر جوادی در وزارت فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی در مسئولیت مهم دیگری استفاده خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم، سیدمهدی جوادی با بیان اینکه به‌نظرم هر گوشه از فارابی مملو از فعالیت‌هاست، گفت: در قریب به دو سال اخیر عملکرد فارابی مثل خورشید ظهرگاهی مرداد ماه عیان است؛ آنکه می‌بیند روشنایی‌اش را درک می‌کند و آنکه نمی‌بیند گرمایش را حس می‌کند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ادامه اظهار کرد: فارابی از سال ۶۲ تاکنون در مسیر ۴۰ ساله فعالیت خود امروز به دوران برانگیختگی و بلوغ رسیده و از حیث کارنامه و پشتوانه از اتقان و شخصیت بالایی برای کمک به تعالی سینمای ایران برخوردار است. برنامه راهبردی که در این دوره برای بنیاد از سوی سازمان سینمایی و دکتر خزاعی ابلاغ شده، مهم‌ترین اسناد بالادستی برای کمک به تعالی سینمای ایران است تا انشالله با مشورت سینماگران و کمک همکاران بتوانیم گام اضافه‌ای بر این ۴۰ سال فعالیت فارابی برداریم و با آثار کیفی و ماندگار در شان سینمای ایران باعث ارتقای سلیقه مردم شویم.

هاشمی در پایان با بیان اینکه امروز مفتخر هستیم تا مجید زین‌العابدین را به عنوان چهره‌ای با اخلاق و توانمند در جبهه رسانه‌ای و فرهنگی انقلاب در سکان مدیرعاملی فارابی معرفی ‌کنیم، ادامه داد: امیدواریم در دوره مدیریت ایشان خانه امید سینمای ایران یعنی فارابی در حوزه تولیدات و رویدادهای مختلف بر مدار همیشگی‌اش بچرخد و هم در فرم و هم در محتوا قله‌های رفیعی را فتح کند. با همکاری خانواده سینمای ایران تمام قد حمایت‌های بیش از پیشی برای تحقق این اهداف خواهیم داشت.