جشن‌های دهه کرامت در ۳۵هزار مسجد، بقعه و امامزاده برگزار می‌شود

رییس ستاد بزرگداشت دهه کرامت با بیان اینکه اختتامیه جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور رییس جمهور برگزار خواهد شد، افزود: تولید محتوای رسانه‌ای در شبکه‌های مختلف اجتماعی، برگزاری اجتماع بزرگ خادم‌یاران رضوی و خادمان حضرت عبدالعظیم(ع) و نیز اجتماع بزرگ دختران بین‌الملل در مسجد مقدس جمکران از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای دهه کرامت ۱۴۰۲ است.

وی با اشاره به مناسبت‌هایی همچون دهه امامت و ولایت و دهه کرامت ادامه داد: در این مناسبت‌ها دستگاه‌های فرهنگی کشور تمام ظرفیت خود را پای کار گذاشته و برنامه‌های خوبی را تدارک می‌بینند، خوشبختانه در این برنامه‌ها نیز محور کار مردم هستند.

خداداده با بیان اینکه آیین افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت فردا همزمان با اولین روز این دهه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با سخنرانی آیت‌الله مروی تولیت آستان مقدس امام رضا(ع) آغاز می‌شود، اظهار کرد: این مراسم ویژه با حضور برخی از مراجع تقلید و یا نمایندگان دفاتر آیات عظام برگزار خواهد شد.

وی افزود: پنجمین روز این دهه همزمان با چهارم خردادماه با عنوان «امامزادگان و بقاع متبرکه؛ آرامبخش جان‌ها» نام‌گذاری شده است، امامزادگان و بقاع متبرکه قطب فرهنگی کشور محسوب می‌شوند و همواره منشأ اثر بوده‌اند و در این روز غبارروبی اعتاب مقدسه کشور جزو برنامه‌ها خواهد بود.

رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور «کرامت اجتماعی و دوستی و رفتار نیکوکارانه» را عنوان سومین روز از دهه کرامت اعلام کرد و افزود: به این مناسبت نیز در مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری برنامه‌هایی تدارک دیده شده است.

جشن‌های دهه کرامت در ۳۵هزار مسجد، بقعه و امامزاده برگزار می‌شود

جشن‌های دهه کرامت در ۳۵هزار مسجد، بقعه و امامزاده برگزار می‌شود

خداداده بیان کرد: چهارمین روز این دهه که همزمان با روز سوم خرداد روز فتح خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی است به عنوان «خیرخواهی و نوع دوستی در سایه مقاومت و ایثار» نامگذاری شده است. بدون شک اگر ایثار و مقاومت در جامعه مورد توجه قرار گیرد در برابر بسیاری از مشکلات ایمن خواهیم بود.

  فصل دیگری از مرمت روستای نایبند با اعتبار سفر رئیس جمهور پایان یافت

خداداده تاکید کرد: ما همواره زنان را به نیکی، عفیف بودن و طی مدارج عالی عرفانی می‌شناسیم و با حضور در بارگاه آنها مقام‌شان را تکریم می‌کنیم. در برخی از شهرهای ما شخصیت‌هایی همچون بی‌بی خاتون دفن شده‌اند که جزو اولیای الهی محسوب می‌شوند.

رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه نهمین روز دهه کرامت با عنوان «مهربانی و محبت به رسم اهل بیت(ع)» نامگذاری شده است، گفت: «مکتب رضوی، عدالت برای همه، ظلم برای هیچ کس» عنوان روز دهم و آخرین روز این دهه نیز با عنوان «اخلاق و همدلی در پرتوی سیره امام رضا(ع)» نامگذاری شده است. با همکاری دستگاه‌های عضو این شورا پیوست محتوایی برای هر روز در نظر گرفته شده است.

وی آغاز به کار جشنواره سلاله به همت سازمان اوقاف و امور خیریه، حضور مضاعف سازمان بسیج در دو بخش اصلی، میدانی و فضای مجازی در راستای بزرگداشت دهه کرامت، اجرای طرح نسیم کرامت به همت آموزش و پرورش و برگزاری اجتماع سه هزار نفری دختران تازه به سن تکلیف رسیده با عنوان دختران کرامت به همت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) را بخش دیگری از برنامه‌های تدارک دیده شده به مناسبت این ایام نام برد.

رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت یادآور شد: آغاز رسمی دهه کرامت فردا (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه) همزمان با سالروز ولادت کریمه اهل بیت(ع) با شعار «حضرت فاطمه معصومه (س)، بهترین دختر دنیا» خواهد بود، در این روز ویژه برنامه‌هایی در اماکن مقدسه و همچنین شهرهایی که محل حضور زنان موثر تاریخ است، برگزار خواهد شد.

رییس ستاد بزرگداشت دهه کرامت در پایان از اجرای طرح محله کرامت در روز هشتم ذی‌القعده با رویکرد حضور خانوادگی اهالی محله در مساجد خبر داد و گفت: اجرای میدانی گروه‌های سرود و نمایش توسط گروه‌های هنری شاخص مساجد و مجموعه‌های مردمی، انجام تبلیغات گسترده شهری مبتنی بر معارف رضوی و تمرکز جشن‌های دهه کرامت در محلات و مساجد به همت شهرداری تهران و تولید آثار فاخر هنری و رسانه‌ای با موضوعات مربوط به دهه کرامت و همچنین تدارک مسابقات فرهنگی با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و همچنین اجرای طرح شنبه‌های کتاب و صدای کتاب مرتبط با این ایام از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده در ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور است.

  اعتصاب هالیوودی‌ها بر «لوکارنو» سایه افکند - اخبار سینمای ایران و جهان

خداداده با بیان اینکه جشن‌های دهه کرامت از فردا یک‌شنبه همزمان با سالروز ولادت کریمه اهل بیت(ع) با شعار «حضرت فاطمه معصومه(س)، بهترین دختر دنیا» آغاز خواهد شد، گفت: امسال برنامه‌های دهه کرامت در ۳۵ هزار مسجد، بقعه، امامزاده سراسر کشور برگزار می‌شود، همچنین ویژه برنامه جشن‌های زیر سایه خورشید نیز در دو هزار نقطه داخل و خارج از کشور اجرا می‌شود؛ ضمن اینکه کاروان سفیران کریمه نیز به نقاط مختلف کشور و نیز خارج از کشور اعزام می‌شوند.

وی اظهار کرد: «مساجد امیدآفرین، پایگاه انتظار و اتحاد» عنوان هشتمین روز از دهه کرامت خواهد بود، امسال جشن‌های دهه کرامت در مساجد با شور و نشاط برگزار می‌شود؛ همچنین با توجه به اینکه در آستانه اوقات فراغت تابستان قرار داریم باید تلاش کنیم در فضای مسجد و کانون‌های فرهنگی هنری برنامه‌های متنوعی برای نوجوانان و جوانان اجرا شود. البته مساجد برنامه‌های خانوادگی را نیز ویژه دهه کرامت در نظر گرفته‌اند.

خداداده «کرامت جامعه در پرتوی زیست عفیفانه» را عنوان هفتمین روز از دهه کرامت اعلام کرد و گفت: عفت و زندگی عفیفانه از ضروریاتی است که باید مورد اهتمام قرار گیرد. عفت در عمل، پوشش و گفتار در زندگی مومنانه لازم است و کرامت جامعه در پرتوی زیست عفیفانه محقق می‌شود.

به گزارش ایسنا،  حجت‌الاسلام والمسلمین کمال‌الدین خداداده –رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور- در نشست ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور که امروز (شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه) در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد با اشاره به شعار دهه کرامت امسال با عنوان «خدمت کریمانه، همدلی و امیدآفرینی» اظهار کرد: در تقویم کشور ما مناسبت‌های ملی و مذهبی زیادی وجود دارد که هرکدام می‌تواند سبک زندگی را به ما نشان دهد، زیرا بزرگداشت کسانی که برگزیده از سوی خداوند بودند برای جامعه می‌تواند الگوبخش باشد.

  «سلمان فارسی» به رهبری استاد بزرگوار «داوود میرباقری» در سخت‌ترین مراحل تولید با قدرت ادامه دارد - اخبار سینمای ایران و جهان

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402023019295/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DB%B3%DB%B5%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%A8%D9%82%D8%B9%D9%87-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AFوی ادامه داد: برنامه‌های دهه کرامت در ۳۵ هزار مسجد، بقعه، امامزاده سراسر کشور برگزار و ویژه برنامه جشن های زیر سایه خورشید نیز در دو هزار نقطه داخل و خارج از کشور اجرا می‌شود؛ ضمن اینکه کاروان سفیران کریمه نیز به نقاط مختلف کشور و نیز خارج از کشور اعزام می‌شوند.

به گفته وی دومین روز این دهه با عنوان «شادی و نشاط مومنانه، گره گشایی کریمانه» نامگذاری شده است؛ گره گشایی و داشتن سخاوت موجب سرور و نشاط مومنان می‌شود.

رییس ستاد بزرگداشت دهه کرامت با بیان اینکه ششمین روز این دهه مقارن با روز بزرگداشت احمد بن موسی الکاظم(ع) است، ابراز کرد: این روز «آستان احمدی، ستاره درخشان و ماندگار تاریخ» نامگذاری شده است. با توجه به وقوع حادثه تروریستی شاهچراغ در سال گذشته، در این روز با خانواده شهدای آن حادثه دیدار می‌شود.