انواع سازه های فلزی و کاربرد آنها

چراکه صاحبان و مالکان شرکتها و سازمانها هزینه زیادی برای نمای ساختمان اداری خود کردهاند و علاقه دارند این زیبایی چشمگیر در شب نیز نمایان شود. تخت بودن نما در ساختمانهای بلند ظاهری نازیبا دارد و برای ایجاد هارمونی و زیبایی و تغییر این سطح صاف و بلند از شیوههای مختلفی استفاده میشود. هزینه نما با توجه به مساحت و ابعاد ساختمان، ارتفاع، نوع و سبک طراحی، جنس متریال و پرکار یا کم کار بودن نما محاسبه میشود. اما در سازه فلزی قابی، برای ساخت طبقات، دیوارها و مانند آن از سایر متریال ها استفاده می شود. خلاقیت در این طراحی با نوآوری در فرم کلی ساختمان، تزئين آن با شکلهای بدیع و همچنین استفاده از نور داخلی برای ایجاد تضاد و نمایش طرح گلها صورت گرفته است. ساختمان های فلزی برای مقاصد مختلفی ساخته می شوند مانند انبار، کارگاه و حتی منزل مسکونی. از این نوع از انواع سازه های فولادی می توان جهت ساختمان های با ارتفاع زیاد مانند ساختمان های چند طبقه و آسمانخراش ها، ساختمان های صنعتی، انبار، ساختمان مسکونی و سازه های موقت استفاده کرد.

چرا طراحی نمای ساختمان اداری اهمیت دارد؟ ساختمانی با نمای اداری تکراری، ناخودآگاه به ما القا میکند که هیچ تفاوتی با دیگران نداریم و در مقابل، نمای ویژه و متفاوت با طراحی اختصاصی، یکی از عواملی است که خاص بودن را به کارکنان گوشزد کرده و این حس متفاوت بودن، روحیهبخش است؛ زیرا هر عاملی که حسی مطلوب در کارمندان ایجاد کند به ایجاد تعلق به سازمان و افزایش بهرهوری منجر میشود. مشتریان ممکن است با سلیقه محدود و با توجه به نماهای ساختمانی که دیدهاند و به صورت تکرار شونده در شهر اجرا میشود، درخواستی داشته باشند. ظاهر ساختمان نیز در ایجاد این حس در کارکنان و مشتریان تاثیرگذار است. نورپردازی بر روی نما با رقص نور و یا ایجاد بارقههای باریک و ملایمی از نور سفید یا رنگی ایجاد میشود. استفاده از حروف، اعداد و کاراکترهای معنیدار در طراحی نمای اداری، هویتبخش است و میتواند با چینشی منظم به کمک نمای کامپوزیت، سطح صاف نما را منحصر به فرد و زیبا سازد. یکی از زیباترین و لوکسترین نماها برای ساختمانهای تجاری و اداری، نمای سنگی است.

جهت کارآمدی بیشتر این نوع از انواع سازه های فلزی، فرم سهمی گونه آن طوری طراحی می شود که شکل آن کاملاً نزدیک به فرم دقیق نمودار لحظه ای باشد. یکی از خلاقانهترین طراحیها استفاده از نمایی بدون پنجره است، در زیر طرحی از ساختمانی که هم نور داخلی را با استفاده از زاویه قرارگیری بلوکها تامین کرده و هم پوششی یکدست و بیروزنه از نگاه فرد بیرونی دارد، میبینید. با وجود این نمیتوان به راحتی هزینه نمای کلاسیک را بیشتر از نوع مدرن دانست یا نمای اداری پرکار را پرهزینهتر از نوع کم کار دانست، چراکه هر طرحی منحصر به فرد است و ممکن است گاهی به دلیل طرح متفاوت، هزینه حمل و نقل، مصالح و … اگر چه ساختمان های فلزی زیادی در جهان وجود دارند اما برخی به خاطر شکل و یا نوع خاص طراحی آن ها محبوبیت ویژه ای در جهان دارند. شیشه با وجود استفاده مکرر در نمای ساختمانهای اداری و تجاری همچنان محبوبیت خود را از دست نداده است، زیرا تنوع در اجرای آن با توجه به طرح و رنگ شیشه، ابعاد آن و نورپردازی که بر روی ساختمان انجام میشود، زیاد است. لامپهای ال ای دی، وال واشرها، جتلایتها، لامپهای زمینی و چراغهای دکوراتیو از تجهیزاتی هستند که برای طراحی نمای ساختمان اداری به کار میروند.

در سبک مدرن از نورپردازی به شیوه مدرن برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده میشود. استفاده بیرویه از شیشه در نمای اداری یکدست شیشهای در مناطق گرم و خشک از نظر محیطزیستی توجیه نداشته و تنها تقلیدی از معماری اقلیمهای دیگر است. دو لبه پهن در یک ستون، ضخیم تر و پهن تر از لبه های یک تیر هستند. در ادامه 4 نوع اصلی از انواع سازه های فلزی موردب ررسی قرار می گیرند. سازه فولادی معلق یکی دیگر از انواع سازه های فلزی است. قدرت یک سازه فولادی معلق از شکل کابل های قوی تاب دار سهمی شکل حاصل می شود. یک جزء دو نیرویی عبارت است از سازه ای که در آن نیرو فقط به دو نقطه وارد می شود. قاب فولادی یک تکنیک ساختمان سازی است که در آن از یک اسکلت فلزی استفاده می شود. نمای ساختمان اداری در سبکهای مختلف از جمله سبک کلاسیک که در ایران بیشتر به شیوه رومی انجام میشود، سبک مدرن یا نوع متداول آن یعنی لندنی و سبک اسلامی و بومی و در موارد محدودی سبک دیکانستراکشن طراحی و اجرا میشود. در واقع این تکنیک قاب فولادی بود که به بشر اجازه ساخت آسمانخراش را داد چرا که بدون این نوع سازه، ساخت ساختمانی به این حد از ارتفاع بسیار مشکل است.

سازه های فولادی دارای انواع متنوعی بوده و از انواع سازه های فلزی می توان به سازه قابی که با استفاده از تیرها و ستون ها ایجاد می شود، سازه شبکه ای که شامل سازه فولادی مشبک و گنبدی است، سازه از پیش تقویت شده، سازه خرپا که با استفاده از میلگرد و اجزاء مثلثی شکل ایجاد می شود، سازه طاقی شکل، پل کمانی شکل، پل تیری، پل کابلی، پل معلق و پل خرپایی اشاره کرد. نورپردازی نمای اداری تکنیکهای مختلفی دارد و نحوه قرارگیری منبع نور، تعداد منابع، جهت نور و شدت آن، رنگ نور و تغییر این رنگ یا تغییر در شدت و ضعف نور از عواملی است که در زیبایی نورپردازی ساختمان تاثیرگذار است. هماهنگی نما با اندیشه و رویکرد حاکم بر اداره و سازمان و ویژگیهای عمده پرسنل آن، میتواند محیطی راحت برای کارکنان فراهم کند و در یک نگاه، نمایشی از فرهنگ و رویکرد سازمانی باشد. بهترین شیوه برای طراحی نمای اداری با توجه به نوع شرکت، فرهنگ حاکم بر آن، اقلیم سایت شرکت، سلیقه مشتری و کارفرما و کاربرد مورد نیاز، متفاوت است. برای شناخت سازه فولادی خرپا ابتدا باید خرپا را شناخت.

یکی از محبوبترین متریالهای مورد استفاده برای ساختمانهای اداری، شیشه است. سازه فلزی Steel Structure به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در دنیای ساختمان سازی امروزین، عنوانی کلی برای انواع سازه های ساخته شده از فولاد است. در این نوشتار با کاربردها، مزیت ها و انواع سازه های فلزی به تفصیل آشنا خواهید شد. سازه فولادی قابی، سازه فولادی پوسته ای، سازه فولادی معلق و سازه فولادی خرپا از اصلی ترین انواع سازه های فلزی به حساب می آیند. در علوم مهندسی، یک خرپا سازه ای مشتمل بر اجزایی است که دو نیرو ایجاد می کنند. این مثلث ها دارای اجزاء مستقیم و صاف بوده که انتهای آن ها در مفصل ها به یکدیگر متصل شده اند. تیرهای فولادی با استفاده از پیچ و چفت پیچ دار به ستون ها متصل شده اند. به دلیل افزایش تحمل در برابر خمش لحظه ای، جان تیر در تیرهای I شکل اغلب پهن تر از جان ستون ها است.

خرپا یک سازه تشکیل شده از تیرها و سایر المان هاست به نحوی که یک ساختار مشبک را تشکیل دهند. چوب یکی از متریالهای طبیعی است که نماهای زیبایی با استفاده از آن طراحی میشود. نما بخشی از هویت ساختمان است و در صورت هماهنگی با کارکرد و رویکرد سازمان، هویت سازمان نیز توسط آن بیان میشود. هماهنگی سبک و نوع نما با ویژگیهای شرکت نیز اهمیت دارد. توجه به ویژگیهای اجتماعی و فرهنگی افرادی که در ساختمان کار میکنند نیز در طراحی نما اهمیت دارد. طراحی نما با آجر، نمایانگر سازمانی ساده و قدیمی است، نمای کلاسیک، بیانگر شرکتی پرقدرت و سنتی و نمای اداری مدرن، نشاندهنده سازمانی با محیطی مدرن و پویا است. این طراحی پوستهای یکپارچه برای نمای بیرونی به شکل فرمی مدرن با استفاده از خطوط منحنی و حجمی غیر هندسی، یکی از زیباترین نماها را خلق کرده است. از سنگ تراورتن، کوارتز و مرمر برای طراحی نمای اداری باشکوه استفاده میشود. بنابراین با نمای اداری ویژه و منحصربهفرد میتوان اعتبار، جایگاه و منزلت بالای سازمان را نمایش داد. نمای ساختمان اداری نمایشگر جایگاه، منزلت و ویژگیهای مالکان ساختمان است. صاحبان کسب و کار و مالکان ساختمان تجاری اهمیت فراوانی برای درون فضاهای ساختمان و محیط کار خود قائل هستند و اغلب برای انتخاب جغرافیای مناسب و محلهای که جایگاه شرکت و کمپانی آنها را در نگاه اول به مشتریان نشان میدهد، حساسیت زیادی به خرج میدهند.

نمای اداری ساختمان باید به شکلی خلاقانه طراحی شود تا بتواند ارتباطی مناسب و موثر میان داخل و خارج ساختمان ایجاد کند. علت وجود انحنای سهمی گونه در سازه فولادی معلق، مقاوم سازی این سازه در برابر فشارهای خارج از مرکز یا جانبی مانند فشار ناشی از باد یا ارتعاش و مانند آن است. کابل تاب دار، تحت شرایط فشار متقارن دارای ثبات بیشتری است زیرا کابل قابلیت تغییر شکل جهت تنظیم کردن خود با فشار خارج از مرکز را دارد. اغلب استارتآپها با نیروهای جوان خود ساختمانهایی با نمای اداری مدرن و نوگرا را برای کار مناسبتر میدانند و سازمانهای قدیمی و کسب و کارهای سنتی و محافظهکار مانند کانون و صنف فرشفروشان یا کانون وکلا علاقمند به معماری کلاسیک و ابهت و شکوه آن هستند. سازه فولادی معلق به سازه های با سطوح افقی گفته می شود که در آن ها طبقات با استفاده از کابل های آویزان شده سهمی شکل با قدرت زیاد پشتیبانی می شوند. این اسکلت از ستون های فولادی عمودی و تیرهای افقی I شکل که به صورت شبکه های مستطیلی ساخته شده اند تشکیل می شود. کار این شبکه های مستطیلی پشتیبانی از طبقات، سقف و دیوارها که همگی متصل به آن اسکلت هستند، خواهد بود.

ضرورتاً یک سازه فولادی پوسته ای با استفاده از دو روش ایجاد می شود؛ یکی ابتدائا شکل دادن به سطح میانی پلیت بهعنوان یک سطح یک بار یا دو بار خم شده و یا با استفاده از اعمال بار و فشاری که با پلیت تولیدکننده فشار زیاد، هم صفحه سایت senaghsh است. نمای ساختمان نیز یکی دیگر از مواردی است که در لحظه اول به چشم همکاران و مشتریان میآید. طراحی پنجرهها و المانهای نما، متریالها، نورپردازی نما و توجه به ویژگیهای بومی و سنتی منطقه از جمله مواردی هستند که در طراحی نما اداری باید مورد توجه قرار گیرند. سبک مدرن، کلاسیک و سنتی از مواردی هستند که در طراحی نمای ساختمان اداری استفاده میشوند. سازه فولادی پوسته ای نوعی از انواع سازه های فلزی است که با شکل هندسی ویژه اش شناخته می شود. یکی از انواع سازه های فلزی اصلی سازه فولادی پوسته ای است. در استفاده از چنین طرحهایی توجه به ورودی ساختمان اهمیت دارد، در تصویر زیر میبینیم که پوسته بخش ورودی را نپوشانده و به شکلی زیبا با انحنایی بزرگ در بالای ورودی قرار گرفته است.

یکی دیگر از انواع محبوب سازه های فلزی خرپاها هستند. قطعات فولادی دارای اشکال و مقیاس های کاملاً متنوع بوده که به وسیله حرارت یا سرما رول شده و برخی دیگر با جوش دادن پلیت های صاف یا خم شده به یکدیگر ساخته می شوند. به طور کلی می توان گفت که انواع سازه های فلزی در ساخت انواع پل ها، اسکلت ساختمان خصوصاً ساختمان های بلند، مخزن نگه داری سیالات و سایر سازه های ثابت و… به بیان ساده، سازه فولادی پوسته ای سازه ای با حجم فضایی مانند کره یا استوانه است که برای ساخت سیلوها و مخازن نگه داری سیالات در کارخانه ها و… نمای ساختمان، محلی برای نمایش است، طراح و معمار میتواند با استفاده از دانش هنری خود در ترکیب رنگ، همچون نقاشی که بر بوم رنگ میگذارد، سطح ساختمان را نقاشی کند. ورقه های پهن عرشه های فولادی نیز می توانند برای پوشاندن سطح فوقانی سازه فولادی قابی استفاده شوند.